Ovocné stromy do zahrady - jabloň Gloucester

jabloň gloucester Při plánování výsadby ovoce si každý zahradník v první řadě myslí na dvě otázky: „Co mi tato rostlina dá?“ a „Zakoření se v mé zahradě?“ Jabloň Gloucester zaujme nejen krásou a vůní kvetení, ale také čistě praktickými údaji - zimní odolnost, produktivita, nenáročná péče, uchování plodů.

Původ odrůdy

německá odrůda

Odrůda byla vyšlechtěna v polovině 20. století německými chovateli a oficiálně vyhlášena v roce 1951 jako hybrid dříve známých odrůd Glockenapfel a Richard Delicious. Toto je vylepšená verze Richard Delicious, která s nástupem zimy zaplňuje pulty všech obchodů a supermarketů v Evropě a Rusku. Země původu ovlivnila gloucesterská jablka velmi jasně - praktičnost, průmyslový výnos a minimální mzdové náklady.

Jabloň Gloucester - popis a funkce

jabloň odrůdy Gloucester přináší ovoceStrom je rychle rostoucí, s průměrem koruny až 3 ma výšce asi 2,5 m. S věkem je pyramidová nebo oválná koruna zaoblená, větve směřují hlavně nahoru, pod úhlem 45-600 z kufru. Jedná se o docela vhodnou rostlinu pro zahradu, protože zesílení a výška koruny často způsobují potíže při sběru plodů jiné odrůdy.

Období květu začíná v druhé polovině května a jabloň Gloucester zdobí zahradu po dlouhou dobu jemnými růžovými voňavými květenstvími, které přitahují hodně hmyzu. Každé květenství má 3-4 pupeny, které se otevírají postupně. Plody jsou vázány na oštěpy, větvičky a prstýnky.

Gloucesterské ovocePopis jabloně v Gloucesteru by byl upřímně neúplný bez několika slov o samotných plodech. Hmotnost 1 jablka do 200 gr. Tvar je zaoblený, mírně protáhlý, v horní části jsou výrazná žebra. Kůže je lesklá, hustá a odolná, barva je malinová nebo jasně červená, po celém povrchu jsou malé světlé tečky. Buničina je velmi šťavnatá, křupavá, žlutá. Semena jsou oválná, střední velikosti. Chuť je intenzivně sladká a kyselá.

Když je buničina sklizena, je lehká se zelenkavým nádechem, protože zraje a stává se krémově žlutou.

Rozmnožování, výsadba a péče

reprodukce roubovánímOdrůda se množí zásobou jak pro trpasličí stromy, tak pro středně velké stromy. V prvním případě bude sklizeň získána po dobu 3 let, ve druhém za 4. Maximální sklizeň bude získána po dobu 10 let života stromu - z každého až 70 kg. Tohoto výsledku je dosaženo u jednosázení, kdy stromy zůstávají samy opylovány a jejich produktivita je asi 20% kvetení. Pokud poblíž vysadíte opylovače (Gala jabloně, Jonathan, Spartan, Idared), pak můžete očekávat 30% zvýšení výnosu.

Nečekejte na maximální výnos příliš rychle a v prvních letech se rozloučte se stromem s nízkou plodností, možná je problémem opylování.

sazenice jablekVýsadba a péče o jabloň Gloucester začíná důležitým úkolem: měli byste si vybrat, o co se budete snažit - maximální zrození nebo krásu a vůni zahrady.

Pro praktického zahradníka je vyžadován následující rituál:

 • 1 rok: po prvním kvetení jsou odstraněny všechny vaječníky a pupeny.
 • 2 roky: 70% odstraněno.
 • 3 roky: 50% vybráno.

Po dobu 4 let zůstávají všechny vaječníky a květiny na svém místě. Tato „barbarská“ metoda ve skutečnosti dává stromu příležitost růst a nabrat sílu. Rostlina neztrácí energii plodením, ale vyvíjí silný kořenový systém, silné větve a kmen, který jí umožňuje produkovat zvýšené výnosy do 4. roku života, získat dobrou imunitu vůči chorobám a povětrnostním podmínkám.

zralá jablkaPři výsadbě sazenic je třeba mít na paměti, že dvouletým dětem trvá více času, než si na ně zvyknou. Kromě toho by již měli mít vyvinutý kořenový systém, 2-3 zdravé výhonky z kmene. Místo přistání by mělo být chráněno před studeným větrem a dobře osvětlené. Stagnující voda, nízké vpusti, stinná a poloostrovní místa mohou vyvrátit veškeré úsilí o získání vysoce kvalitní sklizně. V deštivém podnebí stojí za to se při výsadbě postarat o dobrý odtok. Ideální půda je hlína nebo pískovec. Jabloň však není příliš náročná na složení a kyselost půdy.

Doba výsadby je jaro (před otevřením pupenů, v teplé půdě) nebo podzim (měsíc před nástupem prvního mrazu).

Výhody a potíže

odrůda s dobrou zimní odolnostíRychle rostoucí zimovzdorná jabloň, která dokonale snáší mrazy až do -20C. Pokud teplota často klesne pod, může výtěžek klesnout na kritické hodnoty. Zde potíže končí a zůstávají pouze klady.

Zvláště stojí za to bát se jarních mrazů, kdy již vycházejí pupeny a výhonky.

Výhody jabloně Gloucester jsou jednoznačně:

 • zimní odolnost;
 • malý objem koruny a velikost stromu;
 • odolnost proti chrastavitosti, hojnost vlhkosti a padlí;
 • skvělá chuť a dlouhé skladování ovoce bez zpracování.

Sklizeň a skladování

skladování odrůdy GloucesterK hromadnému sklizni jablek dochází na samém konci září, ale jablka získávají plnou zralost až v lednu. Na chladném místě jsou plody skladovány bez zvláštního zpracování po dobu 8 měsíců. Odrůda jablek Gloucester musí být skladována předem a nemůže být ponechána na větvích, dokud nebude zcela zralá.

Standardní skóre ochutnávky ovoce je 4,5 bodu.

Jako součást buničiny:

 • vitamíny C, B, K, E;
 • pektin;
 • organické kyseliny;
 • v malých dávkách Mg, Fe, Na, Ca, Zn;
 • antioxidanty;
 • mastné kyseliny.

Jablečný řez okamžitě neztmavne, oxidační místa jsou špatně vyjádřena, což naznačuje nízký obsah železa.

Gloucesterská jablka jsou skvělá pro pěstování v jednotlivých sadech i v průmyslovém měřítku. Budou vynikajícím ovocným a vitamínovým doplňkem stolu v zimním jarním období a jsou také skvělé pro domácí přípravky včetně džusy a sušené ovoce.

Výhody a nevýhody jabloně Gloucester - video

Zahrada

Dům

Zařízení