Tvarujeme korunu a udržujeme její tvar - na jaře ořezáváme katalpu

Jaký je časový rámec pro stříhání katalpy na jaře a jak to udělat správně? Koupili jsme malý strom starý asi dva roky, zatímco roste v naší nádobě, ale plánuji ho zasadit do zahrady. Během uplynulého léta to dalo spoustu mladých větví a zdá se mi, že jsou ještě další. Koruna se nějak rozpadla, byla kulatá a nyní trčí různými směry. Kdy a jak lze provést formativní prořezávání?

prořezávání katalpy na jaře Pro své neuvěřitelně krásné a dlouhé kvetení se nazývá „strom štěstí“ a pro své velmi velké listy se nazývá „sloní uši“. Pod roztaženou hustou korunou je vytvořen útulný temný koutek pro letní dovolenou. Prořezávání katalpy na jaře je jednou z hlavních činností, které stromu pomohou udržovat původní kulovitou korunu. Charakteristickým rysem kultury je její velmi rychlý rozvoj. Roční růst je nejméně 60 cm a za příznivých podmínek katalpa dokonce prodlouží výhonky za rok o více než 1,5 m. Dokonale snáší prořezávání, které nejen pomáhá dát a udržovat požadovaný tvar stromu, ale také předchází chorobám dřeva. Ve zesílené koruně není dostatek světla pro všechny výhonky, začnou se táhnout a ohýbat. Kromě toho se v důsledku omezeného přístupu vzduchu mohou vyskytnout různá onemocnění. Proto musí být katalpa odříznuta každý rok a více než jednou.

Kdy je nejlepší čas na stříhání

načasování ořezávání katalpy

Stejně jako ostatní zahradnické plodiny, i katalpa začíná aktivní tok mízy s příchodem jara a nástupem teplot nad nulou. Je důležité mít čas udělat první prořez v aktuální sezóně, než strom vstoupí do této fáze a pupeny na ní bobtnají. Konkrétní pojmy závisí na oblasti pěstování. Čím je klima teplejší, tím dříve můžete ořezávat a naopak.

Druhá fáze tvorby katalpy se odehrává na konci jara, poté, co přestane kvést. Do této doby se přísavky již mohou objevit na kmeni nebo od kořenů, stejně jako klíčky podél větví. Obvykle porušují zamýšlený obrys koruny a musí být také odstraněny.

Prořezávání katalpy na jaře - vlastnosti postupu v závislosti na jeho typu

katalpaNejprve se na jaře provádí sanitární prořezávání, jehož účelem je osvobodit strom od zbytečných a poškozených výhonků. Také na začátku vegetačního období se začíná formovat koruna.

Catalps, pěstované ze semen, mají funkci, která se ohne po přesazení sazenice na trvalé místo. V tomto případě by strom neměl být ušetřen: je drasticky odříznut pod pařezem. Výsledkem je, že se objeví hodně mladého růstu, ze kterého jsou vybrány nejhladší a nejsilnější výhonky a již z nich tvoří strom. Zbytek zisku musí být také odstraněn.

Sanitární prořezávání

sanitární prořezávání katalpyBěhem jarního sanitárního prořezávání jsou následující větve zcela odříznuty:

  • suchý;
  • zamrzlý;
  • postižený nemocí;
  • rostoucí uvnitř koruny;
  • protínající se.

Formativní prořezávání

jak vytvořit katalpskou korunuCatalpa má obvykle tvar standardního stromu. Pro tohle:

  1. Stonka se začíná tvořit na úrovni nejméně 40 cm od půdy a odstraňuje všechny větve rostoucí na kmeni pod touto značkou.
  2. K vytvoření kulaté koruny jsou vybrány kosterní větve v množství 4-5 kusů, které vyrůstají z kmene pod širokým úhlem. Měly by být co nejvíce rovnoměrně rozmístěny kolem stonku. Zbytek je vystřižený.
  3. Pokud jsou kosterní výhonky natažené a nechtějí se rozvětvovat, vrch se odřízne.To přispívá k zahuštění větve a vzhledu bočních procesů.

Po hlavní formaci bude muset být koruna katalpy udržována pouze jednou ročně, odstraněny větve, které z ní vyklepávají a ztenčují se.

Vytvoření koruny katalpy ve formě koule na kmeni

Zahrada

Dům

Zařízení