Jakou domácí péči potřebuje yucca?

Yucca v interiéru V jižních oblastech může yucca, rodák ze Střední Ameriky, růst na otevřeném prostranství, ale ve středním pruhu jí chybí teplo, takže ji lze najít pouze v interiéru. Péče o juku doma by měla být založena na zvycích a preferencích rostliny, stanovených ve vlasti.

V přírodě je yucca zcela nebo částečně listnatá, velké keře. Pokud listy ze spodních vrstev rostliny vyschnou a spadnou, yucca velmi připomíná palmu s holým lignifikovaným kmenem a hromadou tvrdých listů nahoře. Je však mylné považovat to, patřící k rodině agáve, palmu.

Yucca má husté, trčí v různých směrech nebo mírně zvěšené listy, špičaté kopinaté. Okraje listových čepelí jsou pokryty dlouhými tvrdými chlupy. V přírodě může délka takového listu dosáhnout až metru, u odrůd v interiéru jsou listy skromnější a často nerostou více než 50 cm. Ale v místnosti yucca, jako na fotografii, listy nemusí být pouze zelené, ale pestré, zdobené jasně žlutými nebo bílými pruhy.

Yucca v krajinářském designu

S tak drsným vzhledem, charakteristickým pro pouštní a polopouštní rostliny, yucca úžasně krásně kvete a vyhazuje silné vertikální květní stonky poseté hromadou pupenů. Květy připomínají bílé, nažloutlé nebo narůžovělé zvony.

Yucca kveteKdyž se yucca dostane do domu jako dostatečně malá rostlina, za pár let se z ní stane velký keř nebo strom, který vyžaduje zvláštní zacházení a péči.

Jak se starat o to, aby si yucca zachovala kompaktní tvar, malou velikost vhodnou pro pokoj? Co je třeba udělat, aby se rostlina cítila jako doma?

Přečtěte si také článek: streptocarpus - tajemství tipů na péči a kultivaci!

Vlastnosti péče o juku doma

Jako pokojová rostlina se nejčastěji pěstují odrůdy, které jsou přirozeně zvyklé na suché podnebí a dostatek slunce. Takové vzorky vydrží teplotní výkyvy, nebojí se suchého vzduchu v bytech a jsou nenáročné na složení půdy.

Yucca v dětském pokojiA přesto má taková vytrvalá rostlina slabiny. U juky je hlavní nebezpečí nadměrné zalévánízvláště v kombinaci se studeným vnitřním vzduchem.

Pokud máte pochybnosti, zda potřebujete yucku zalévat, je lepší, aby květinářství proceduru odložilo na jeden nebo dva dny. Rostlina bez problémů snáší krátkodobou žízeň, ale o nadměrné vlhkosti vás okamžitě informuje.

Četnost zalévání a množství zalévané vlhkosti závisí na:

 • od sezóny;
 • na teplotě a vlhkosti vzduchu v místnosti nebo na zahradě, kde je rostlina vyřazena na letní měsíce;
 • z velikosti květu místnosti yucca, jako na fotografii;
 • na objemu nádoby a na schopnosti půdy odpařovat vodu.

Od jara do podzimu je půda často a hojně zvlhčována, protože substrát vysychá až do hloubky 2–5 cm, zalévání je pak méně časté a šetrné. Čím je v místnosti chladnější, tím méně vody rostlina spotřebuje. Péče o yucca se proto neustále upravuje. Vlhkost zavlažování by neměla pronikat do zásuvky listu. Je lepší nenalévat vodu mezi kmeny, které rostou těsně ve stejném hrnci. V obou případech existuje riziko rozpadu, který ohrožuje ztrátu květu.

Zalévání je kombinováno s obvaz, které se konají od jara do podzimu. Je obzvláště důležité podporovat rostlinu během období květu.

Yucca interiérové ​​dekoraceSuchý vzduch není pro yuccu hrozný, ale pro udržení čistoty listů a zlepšení jejich dýchání v horkém počasí lze korunku otřít vlhkým, dobře vyždímaným ubrouskem.Aby se zabránilo popáleninám, po takovém postupu by neměla být yucca vystavena slunci. Je správnější uspořádat "mytí" květu večer, protože koruna přes noc dobře uschne.

Yucca miluje světlo, teplo, ale nevydrží studený vítr a průvan. Kvůli usnadnění péče o květinu doma se na jižním okně nachází yucca.

Yucca v rekreační oblastiVelké vzorky jsou umístěny blízko okna. Rostliny také mají rád tento částečný odstín. Hlavní věc je, že přímé sluneční světlo dopadá na korunu nejméně tři hodiny denně a rostlina netrpí nadměrnou vlhkostí. V létě je hrnec vyveden na balkon nebo na verandu. Pokud je rok teplý a majitel květiny se nebojí svého růstu, může být yucca zasazena do země.

Pro pokojovou yucku vyvedenou na čerstvý vzduch, jako na fotografii, bude přijatelná teplota asi 18-25 ° C. Ale když noční teploty klesnou na 12–16 ° C, je lepší vrátit hrnec do domu. Minimální přípustná teplota pro tuto plodinu je +8 ° C.

Zjistěte také:jak pečené kaštany v troubě?

Jak přesadit juku doma?

Transplantace pro yuccu, stejně jako pro jiné vnitřní plodiny, je vážným stresem. Proto stojí za to provést takový postup ve dvou případech:

 • když kořenový systém narostl natolik, že zabral celý hrnec a nezanechal žádný prostor pro zem;
 • když rostlina potřebuje naléhavou pomoc kvůli hnilobě kořenů nebo jiným chybám při domácí péči o juku.

Přesazování dospělých rostlinV prvním případě se malé rostliny přenesou do nádoby o něco většího průměru, ve které je předem naplněna drenáž. Prázdná místa jsou vyplněna čerstvým substrátem, který současně obnovuje vrchní vrstvu staré půdy.

Yucca na veřejném místěAle jak zasadit pokojovou yuccu na fotografii a starat se o ni, pokud rostlina již zabírá hodně místa a majitel nechce umožnit další růst?

Aby se omezil růst, hrnec se nezmění. A před přesazením juky doma je kořenový systém rostliny odříznut asi o čtvrtinu čistým ostrým nožem. Místa řezů jsou zpracována mletým dřevěným uhlím. Do hrnce se nalije nová drenáž a půda. A pak je rostlina vysazena. Ujistěte se, že na vrch nalijete čerstvý substrát. Každoroční přidávání nové půdy je také omezeno v situaci, kdy je rostlina již příliš velká na přesazení.

Po přesazení není yucca vůbec dva dny napojena a pak je půda velmi opatrně a mírně navlhčena a čeká na zaschnutí povrchu.

Yucca roste dobře v hotovém komerčním substrátu, ale můžete si půdu připravit vlastními rukama, smícháním písku a listové půdy ve stejném poměru. Pro zajištění výživy se do nich přidává poloviční množství humusu.

Reprodukce juky doma

Yucca ztrácí svůj dekorativní efekt a potřebuje prořezáváníJak roste, kmen yuccy se stává holým a stává se jako domácí dlaň. Čím vyšší je strom, tím rychleji ztrácí dekorativní efekt. Je stále problematičtější se o něj starat a starat se o něj. Jak vrátit rostlině přijatelnou velikost a dřívější přitažlivost?

Ukazuje se, že pokud odříznete vrchol yuccy s hromadou listů a fragmentů kmene nejméně 10 cm, můžete omladit starou rostlinu a získat novou. Ve stejné době, péče o yucca "dlaň", na fotografii, doma není vůbec obtížné.

Operace se provádí na jaře, kdy začíná období růstu. Rostlina je předem dobře napojena. A po několika dnech je vrchol yucky odříznut ostrým nožem. Zbývající pařez lze oříznout do požadované výšky. Když plačící řez trochu vyschne, je ošetřen zahradním hřištěm.

Na zbývajícím kmeni se probudí ledvinyHrnce se přenáší ze stínu, kde rostlina stráví asi dva měsíce. Yucca však nemusí být napojena. Bez koruny nemůže rostlina konzumovat vodu, která se stává pouze zdrojem chorob a hniloby.

Mladá rostlina z apikálního řezuV teple na stonku yuccy budou brzy patrné pupeny, které dříve spaly. Když se z nich vyvinou nové růžice listů, rostlina se přenese na světlo a začne obvyklá péče o juku doma.

Špička není vyhozena, protože je vynikajícím výsadbovým materiálem pro rychlou reprodukci juky doma.Dolní listy z horní části jsou úhledně odtrženy a poté je řezán spadnut do mokrého písku, pokrytý sáčkem nebo filmem a umístěn na teplé místo. Zakořenění netrvá déle než měsíc a pak se vršek s vlastními kořeny přenese do květináče, kde má yucca dále růst.

Transplantace juky po zakoupení - video

Komentáře
 1. Gleb

  Ještě pořád

 2. Maksim

  Dobrý den. Řekni mi co dělat. Yucca vadne, na listech rostou světlé skvrny a všiml jsem si malých černých brouků a skvrn nalepených na listech. Na stále zelených jsou také. Samozřejmě jsem s zaléváním zašel příliš daleko. Již 3 týdny nepolévalo. Ale jak se zbavit chyb?

  • Olga

   To jsou škůdci - třásněnky. Aplikujte několik fungicidních ošetření. Nejlepší ze všech s Aktarou.

   • Maksim

    Děkuji. A jak často zpracovávat? A může být droga, která byla konzumována poprvé, znovu použita?

    • Olga

     Pracovní roztok musí být použit okamžitě, není skladován. Opětovné zpracování by mělo být provedeno nejdříve o dva týdny později.

     • Maksim

      Díky moc. Máte skvělý zdroj. Pomůžete tak všem a velmi rychle. Moje yucca už vypadá trochu lépe. A teď se zbavím parazitů.

 3. Azat

  Mám odkaz Yuccy v práci, byla v depresivním stavu, ale dokázal jsem ji oživit)) Listy se zbarvily zeleně a vyrostla v mém velkém květu od hrnce po korunu, výška květu se stala 1,2- 1,3 metru. Na konci dubna 2018. Přesadil jsem to do většího květináče, teď chci odříznout kmeny, aby byla květina svěží a stabilnější. V tomto ohledu bude otázka, zda bude dávat nové výhonky, nebo takhle zničím květinu? Odříznu větve ve výšce asi 10-13 cm od bodu rozdvojení, kde začínají listy.

  • Olga

   Nezkažte to, tak se tvaruje yucca. Řezal bych ale v různých výškách - bude to podle mého názoru krásnější. A nevyhazujte vrcholy, z nich budou úžasné nové kopie.

 4. Lilie

  Dobrý den!
  Prosím, pomozte mi vypořádat se s mojí jukou.
  Takové hnědé skvrny se začaly objevovat na kmeni v místě, kde je připevněna plachta.
  Také se potácí, listy se trochu zvlňují a spodní jsou nažloutlé. Některé listy nějak stříbří (na fotce je to trochu vidět)

  Připojím další fotografii v plné délce

  • Olga

   Na první pohled krásný keř. Možná skvrny od přebytečné vlhkosti, a to může potácet, pokud jsou kořeny shnilé a již neudržují. Zkontrolujte kořen, upravte zálivku a nepřeplňujte. Po transplantaci k profylaxi lze léčit fungicidem.

 5. Lilie

  Další celovečerní fotka

  • Lilie

   Díky za odpověď! Už jsem to transplantoval, myslel jsem také na hnijící kořeny. Ale ne, jsou v pořádku. Myslím, že se to potálo, protože přízemní část byla příliš velká. Teď jsem to ještě trochu prohloubil, zmenšil se o 5 centimetrů. Ale nevím, jestli je to tak? A zalévání je omezené

   • Olga

    Bush s největší pravděpodobností jednoduše přerostl svůj hrnec. S dracaenou jsem měl takovou situaci, a tak kořeny zvedla horní vrstvu země nad hrnec. A to, co bylo pohřbeno, není děsivé.

 6. Irina

  Ahoj! No a proto jsem ještě nečetl všechny vaše tipy !!!! Včera jsem přesadil svou yuccu do nového většího květináče a okamžitě ji zalil. A další den se začala ohýbat ... Strašně se bojím, k slzám do smutku! Řekněte mi, jakou taktiku zvolit jako další?

  • Natali

   Po transplantaci nechte rostlinu trochu zotavit. Nezalévejte, dokud půda nevyschne, poté zalijte roztokem jódu v množství 3 kapek na 2 litry vody.

 7. Dmitry

  Dobrý den.Kmen Yuccy změkl. Na výhoncích kmene se objevily velké výhonky podobné kořenu. Prosím, řekněte mi, co mám dělat. S pozdravem, Dmitriji

  • Olga

   Ukažte fotografii, abyste mohli posoudit situaci.

 8. Dmitry

  Yucca fotka

  • Olga

   Velmi zajímavé, to jsem ještě neviděl. Pokud je kmen měkký, znamená to, že hnije a v průběhu času celá rostlina zemře, zejména proto, že i na zelených vrcholcích a na špičkách listů jsou tmavé skvrny ... Můžete se pokusit opatrně oddělit boční větve a zasadit je. V tomto případě musí být všechny postižené oblasti vyříznuty. Můžete také zkusit částečně proříznout samotný kmen - pokud se hniloba ještě nerozšířila hlouběji a dosáhnete zdravých, tvrdých a lehkých tkání, můžete ji také opustit. Půda musí být vyměněna a všechny rostliny (jak větve, tak levý kmen, pokud existují) jsou ošetřeny fungicidem.

 9. Ludmila

  Ahoj. Mám tu juku. Už je příliš vysoký pro strop. Co dělat, aby už nevyrostl. Dokonce se naklonila do strany.

  • Olga

   Rostoucí růst juky lze zastavit pouze včasným prořezáváním. Je těžké říci bez fotografie, ale pokud jsou kufry křivé, vyřízněte je do vhodné výšky, aby zůstaly rovné. Bylo by hezké vidět….

   • Ludmila

    Tady je takový

 10. Dina

  Ahoj. Prosím, pomozte, pokud můžete! Ztratil jsem stromovou kapradinu, vnitřní. Listy zčernají a rozpadnou se na vays. Pokud se objeví výstřel ze země, okamžitě zčerná, nezasychá, Bylo to obrovské, bylo tam pár plešatých řízků. Co dělat, řekněte mi, prosím !!!

  • Olga

   Vnitřní kapradiny ztrácejí zeleň, pokud je vzduch horký a suchý. Zčernání však může být signálem nadměrného zalévání nebo přítomnosti nemoci. Pokuste se mu po cestě změnit půdu a dobře prozkoumat kořenový systém. S největší pravděpodobností kořeny hnijí. Léčba fungicidem také neublíží.

 11. Dina

  Děkuji mnohokrát!

 12. Alexandra

  Ahoj! Nakoupil jsem yuccu na konci srpna, zpočátku byly v květináči 2 kmeny, měsíc po nákupu jsem se rozhodl je přesadit z přepravované půdy. Zasadil jsem to do různých nádob: menší kmen se dobře posílil, je na něm mnoho nových listů, vše zelené. A větší kmen se ještě neposilnil a listy začaly žlutnout, vysychat a opadávat, i když napájení obou kmenů, stejně jako podmínky světla a teploty, byly stejné. Asi před měsícem jsem také zavedl hnojivo na fíkusy a dlaně, zalévám je jednou za 2 týdny.
  Zdroj: https://ivilla-cs.decorexpro.com/yukka-ukhod-v-domashnikh-usloviyakh/

 13. Ludmila

  Tady je takový

  • Olga

   Velmi podlouhlá yucca, měla být řezána po dlouhou dobu. Nemá smysl se opírat - kmen stále dorůstá, zatímco spodní listy budou i nadále padat a nové tam nerostou. Nelitujte, odřízněte celý vrchol a nenechávejte více než 1/3 výšky. Růst tedy bude okamžitě kompaktnější a objeví se nové výhonky. Root úplně top jen pro případ.

 14. Irina

  Dobrý den, zde je představena yucca (uprostřed), dejte mi prosím nějakou radu, co mám dělat, takže v dalším příspěvku připojím fotografii toho, co bych chtěl pěstovat Yucca

  • Olga

   Zdá se mi, že vaše yucca bude trochu jiná. Nejprve s největší pravděpodobností nejde o typ květu - vaše listy jsou větší a širší. A za druhé, abyste získali kopii, která je na fotografii, potřebujete více než jednu rostlinu. V hrnci jsou 3 kmeny a jsou různého věku, o čemž svědčí tloušťka kmenů. Musíte vypěstovat další dvě yucky a spojit je do jednoho hrnce. Chcete-li získat takové hladké tlusté kmeny se spoustou listů na koruně, je yucca odříznuta a úplně odříznuta horní listnatá čepice.Pokud jde o mě, problém zde bude jiný: jak zajistit, aby yucca poskytla několik postranních větví na každém stonku. Vaše rostlina vyrostla o jeden vrchol. Nelze předvídat, kolik jich bude.

 15. Irina

  Chtěl bych pěstovat „Jako na fotce“ velkou, rovnoměrnou Yuccu, úhlednou, ale tak, aby zelené listy byly krásné a úhledné a střední velikosti. Chápu, že si přeji hodně, ale co musím udělat, abych nezkazil květinu a přesto se za pár let přiblížil k požadované výzdobě haly?

 16. Gulzhan

  Dobrý den, prosím, řekněte mi, co se děje s mojí rostlinou, připojím fotku, děkuji

  • Olga

   Vaše yucca má shnilý vrchol. Fotografie ukazuje, že palma již byla odříznuta, ale uvolnila pouze jeden boční výstřel a ten hnije. Řezal bych to a nezanechal více než ¼ výšky - každopádně spodní část již začala ztrácet listí a plešatěla. A tak existuje šance, že po druhém prořezání se několik pupenů probudí. Ale květina bude stále muset být transplantována do čerstvé půdy a ošetřena fungicidem. A nezapomeňte zkontrolovat kořeny - mohly také trpět. A z odříznutého vrcholu můžete řezat a zakořenit řízky, pouze by neměly mít nemocné tkáně.

 17. Irina

  Ahoj! A jak radíte v jednoduchých bytových podmínkách otřít listy dobře vymačkaným hadříkem? Nastříkejte velmi jemně nebo „umyjte mýdlem“ jako dezinfekci? zvláště pokud jde o utírání, je to nutné a jak často z prachu a pro krásu, a aby rostlina příjemněji dýchala? (a navíc - fungicid - síran měďnatý je možný a nezbytný jako prevence a jak často či ne a je v bytě nebezpečný)? Děkuji moc za radu!

  • Olga

   V jakémkoli domě nebo bytě se i ten nejčistší prach časem objeví. Pokud si všimnete, že listy vybledly a už nejsou tak jasné - otřete je vlhkou houbou. Pokud je však místnost chladná, je lepší postup odmítnout. Yucca v zásadě nemá žádné zvláštní požadavky na vlhkost vzduchu a se zapnutým topením se cítí jako doma i v zimě. V létě můžete dát hrnec venku a osprchovat se, ale pouze na listí, aby se do zásuvky nedostala voda.
   Zdravá rostlina bez známek poškození nevyžaduje ošetření fungicidy. Pokud jde o síran měďnatý, může být použit pro pokojové rostliny ve formě zalévání pod kořenem nebo postřikem, ale přísně dodržovat dávkování. Nezapomeňte však, že se jedná o jed. V domě je lepší používat bezpečnější, ale účinné léky, například Fitosporin.

 18. Irina

  Ahoj, zachraň mě! Pravděpodobně jsem měl Yucca doma 3 měsíce, všechno bylo v pořádku, zalévám ji jednou týdně, protože stála na parapetu vedle chladiče baterie. Nezaplavil jsem to („jako“), tak jsem to udělal jako obvykle a dal jsem to 0,5 metru na stůl poblíž stejného okna (bál jsem se, že je na parapetu z baterie horko). V dalším komentáři připojím také fotografii.

 19. Irina

  Toto je Yucca, psal jsem o ní v předchozím komentáři, co mám dělat? Jak a jak a kolik ušetřit? poděkovat

  • Olga

   Možná neměla dost světla? Obecně není na škodu zkontrolovat kořeny, co se děje uvnitř hrnce. Přesaďte ji do čerstvé půdy, jen na jaře, a kořeny opláchněte manganistanem draselným. Pro profylaxi ošetřete fungicidem.

Zahrada

Dům

Zařízení