Nemoci jabloní na fotografii a způsoby jejich léčby

Pohled na zdravý strom a ovoce Rez na listech jabloně a další vady na různých částech rostliny naznačují přítomnost nemoci. Pokud jsou takové příznaky zjištěny, měla by být přijata okamžitá opatření.

Odrůdy nemocí jablek

Dnes existuje velmi velké množství chorob jabloní. Nejběžnější jsou následující odrůdy:

 • černá rakovina;
 • strup;
 • padlí;
 • hniloba ovoce.

Každá nemoc je svým způsobem nebezpečná. Když se objeví sebemenší známky nemoci, musíte okamžitě začít s ošetřením rostliny.

Černá rakovina

Černá hniloba na ovoci

Nemoci jabloní a jejich léčba (fotografie najdete na internetu) jsou velmi rozmanité. Nejběžnější je černá rakovina. Podobné onemocnění lze identifikovat podle následujících příznaků:

 • vzhled černých skvrn na listech - jejich počet a velikost rostou každý den;
 • přítomnost černé hniloby na ovoci;
 • ztmavnutí kůry stromu, výskyt několika trhlin na jeho povrchu, jeho otáčení v opačném směru.

Léčba rakoviny černých jablek musí být prováděna s bordeauxská kapalina - ošetřuje postižené oblasti na kmeni. Tuto operaci je však nutné provést až po rozkvětu stromů. Aby se zabránilo vzniku onemocnění tohoto druhu, stojí za to provádět preventivní práci. To umožní zachovat maximální množství rostlin.

Černé skvrny na listech jabloně nelze odstranit, ale můžete jednoduše zabránit jejich vzhledu:

 • bojovat proti malým škůdcům;
 • vhodně hnojit a dezinfikovat půdu.

Tento druh opatření často stačí k tomu, aby zabránil napadení stromu rakovinou černé. Pokud jsou na místě nějaké rostliny, které byly touto chorobou přesto zasaženy, je nutné odříznout černé oblasti kůry a větví a poté je spálit mimo místo.

Strup

Strup na listech jabloníJedna z nejčastějších otázek, které se zahradníci ptají: strup na jabloni - jak s ní zacházet? Toto onemocnění je poměrně snadné definovat. Objevuje se téměř okamžitě po infikování rostliny. Prvním příznakem infekce je rez na listech jabloně. Pokud je to možné, je nutné začít s nemocí bojovat co nejrychleji.

Tento typ onemocnění je nejčastější houba. Strom je možné uložit pouze v případě včasné detekce stránek s infekcí. Pokud začnete nemoc příliš, můžete se s rostlinou rozloučit. Nejlepší je seznámit se s příznaky onemocnění jablek předem z fotografie.

Boj proti tomuto typu onemocnění by měl začít brzy na jaře a měl by být proveden pomocí složení Topazu následujícím způsobem:

 • látka se zředí v poměru 2 ml na 10 litrů;
 • ještě před kvetením je kmen stromu zpracován touto kompozicí;
 • po odkvětu je také nutné rostlinu zpracovat.

Místo Topazu můžete také použít Hom. Mělo by se ředit 40 g na 10 litrů vody a nastříkat na stonek rostliny před a po kvetení. Vynikající výsledky také dává koloidní síra, která se ředí v množství 80 g na kbelík s vodou. Je velmi důležité nepřehánět to s výše uvedenými skladbami. To může spálit kůru a listy.

Padlí

Poškození stromu padlíNemoc, jako je padlí, je nebezpečná, protože poškozuje mladé výhonky a pupeny jabloně.

Onemocnění jablečného listu tohoto typu se vyznačuje extrémně rychlým šířením.Strom pod vlivem houby, která způsobuje onemocnění, může zemřít jen za jeden měsíc. Často se také stává, že mycelium přežije chladnou zimu v kmeni rostliny a po rozmrazení začne jednat s obnovenou energií a zničí ovocný strom zevnitř.

K léčbě jabloní z onemocnění tohoto typu lze použít následující léky:

 • "Topas";
 • "Rychlost".

Dané sloučeniny by se měly ředit v kvantitativním poměru 2 mg na každých 10 litrů vody. V tomto případě se ošetření nejlépe provádí speciální lahvičkou s rozprašovačem brzy na jaře, před kvetením. Poté bude bezesporu nutné zpracovat strom oxychloridem měďnatým, pro který je perfektní přípravek zvaný „Hom“. Měl by být naředěn v množství 40 g na kbelík s vodou.

Někdy po provedení výše uvedených akcí vypadá rostlina vizuálně normálně, nejsou na ní žádné známky nemoci. Je bezpodmínečně nutné shromáždit všechny plody. Abyste minimalizovali pravděpodobnost relapsu onemocnění, měli byste také provést léčbu kapalinou Bordeaux - roztokem 1%. Dokonalé je také řešení síranu měďnatého. Míchejte jej v množství 50 g na kbelík s vodou a přidejte 20 g tekutého mýdla.

Ovocná hniloba

Ovocná hnilobaProč listy jablek v červnu zčervenají? Důvodem může být nejčastější hniloba ovoce. Ovlivňuje nejen samotná jablka, ale také listy. Hlavním znakem přítomnosti je však přítomnost vážného poškození ovoce.

Tento typ onemocnění je nejnebezpečnější, protože jeho přítomnost lze detekovat až po ukončení procesu kvetení po zjištění zkaženého ovoce.

Boj proti hnilobě ovoce je docela obtížný - poškozuje jablka ještě předtím, než dozrají. Nejlepší cestou ze situace je jednoduše zabránit nástupu nemoci.

Je to celkem jednoduché: preventivní ošetření by mělo být prováděno pomocí konvenční nitrafenové emulze - tato látka se ředí v množství 200 g na 10 litrů vody.

Následující léky jsou také vynikající pro boj s onemocněním tohoto typu:

 • DNOC - 200 g na každých 10 litrů vody;
 • suspenze koloidní síry - 100 g na každých 10 litrů vody.

Jablko je 100% shniléDalším způsobem, jak minimalizovat pravděpodobnost onemocnění daného typu, je shromáždit všechny shnilé plody a systematicky je zničit. Tato operace by měla být prováděna denně. Zlikvidujte jablka co nejdále od místa. Je vhodné je nezahrabat do země a nevyhazovat, ale jednoduše je spálit. Tímto způsobem můžete zcela zničit patogenní houbu, která vede k výskytu hniloby.

Aby se zabránilo situaci, kdy jsou listy na jabloni pokryty hnědými skvrnami, je třeba provést různé druhy preventivních prací.

V první řadě jde o kontrolu kmene stromu. Hlaveň by měla být co nejrovnější, přítomnost trhlin a jiných vad není povolena. To platí také pro listy a plody. I když se příznaky jakýchkoli chorob objevily pouze na jednom nebo dvou listech nebo jablkách, měla by být přijata celá řada opatření k dezinfekci rostliny. Možná ho to zachrání před smrtí.

Pěstovat jabloň je docela obtížné, a to i přes nenáročnost většiny jejích odrůd. Proto je nutné jeho stav co nejpřesněji sledovat. Protože při předčasném zacházení s popsanými chorobami můžete přijít nejen o úrodu, ale také o samotný strom.

Jak bojovat proti rakovině jablek - video

Komentáře
 1. Stas

  Ahoj! Apple je třetí rok na listech skvrn, řekněte mi, co to je a jak (jak) zacházet se stromem?

  • Natali

   Těžké poškození strupem. Je nutné provést chemické ošetření brzy na jaře a pozdě na podzim. Použijte drogu Topaz nebo Hom.Někteří zahradníci používají koloidní síru, ale musíte být opatrní při koncentraci.

 2. Svetlana

  Dobrý den! Na webu je několik jabloní různého věku. Ale každý rok stejný problém: okraje listů začnou vysychat. Poté celý list zaschne a spadne (viz foto). Letos jsme přidali draselná hnojiva. Doufal jsem, že se proces zastaví, ale nic se nestalo. Vysychá jako předtím. Řekni mi co dělat?

  • Helena

   Také mám stejný problém s Apple tree, může někdo pomoci

  • Natali

   Vaše stromy by měly být brzy na jaře ošetřeny přípravkem Topaz nebo Hom. Vypadá to, že vás zasáhla strup. V každém případě se jedná o houbovou infekci.

 3. Helena

  Ahoj. Jabloň je čtvrtým rokem. V loňském roce se jedna větev nevyvinula dobře a na jaře vůbec nekvitla, vyschla, odřízli jsme ji. A opět se jedna větev nevyvíjí dobře. Listy jsou malé, už nerostou, jablka jsou usazená, ale menší velikosti než na jiných větvích. Co to může být a co dělat?

  • Natali

   Jedná se s největší pravděpodobností o vnitřní poškození červem. Můžete zkusit najít vchod a zabít škůdce. Vzal jsem tenký drát a postupně ho zavedl do díry. Samotného červa se mi podařilo zabít. Dále byla injekční stříkačkou nastříknuta 1% směs Bordeaux. To je zabíjet larvy. Strom byl zachráněn a již přináší ovoce.

 4. Natálie

  Ahoj! Jabloň byla vysazena loni. V tom všechny listy zhnědly. Řekněte mi, jak zacházet s jabloní?

 5. Natálie

  Ahoj! Řekněte mi, jaký je problém s mladou jabloní? A jak se chovat?

 6. Gennadij

  Na sloupcovitém jablku listy zblednou. Jeden již zemřel, loni listy zbledly, tento nekvitl, nyní je druhý nemocný. Pomozte mi, prosím.

  • Natali

   Strom má vážný nedostatek železa. Pokud se neléčí, strom zemře. Jednou týdně ošetřujte chelátem železa.

 7. Natálie

  Ahoj! Těšíme se na Vaši odpověď

  • Natali

   Váš jabloň je zasažen hnědými skvrnami a vyžaduje fungicidní ošetření. Na konci podzimu, poté, co listí spadne, jej zpracujte síranem měďnatým nebo železným. Na jaře, před přestávkou pupenů, ošetřete znovu stejným roztokem. Použijte 3% roztok.

 8. Irina

  Dobrý den, právě jsem si uvědomil, že 3 jabloně onemocněly padlí, nerostou, nevyvíjejí se, jsou tři roky staré. Je možné je zachránit nyní, v létě? Můžete topaz pokropit pouze na jaře?

  • Natali

   Vyzkoušejte bezpečný roztok jedlé sody. Na 10 litrů vody vezměte 4 lžíce. I se sklíčkem jedlé sody. Do roztoku přidejte tekuté mýdlo nebo prostý mýdlový roztok.

 9. Irina

  Děkuji za odpověď, určitě to udělám.
  A na podzim je také zapotřebí kapalina Bordeaux nebo síran měďnatý a kdy?

  • Natali

   Zpracování provádějte na podzim, když je teplota vzduchu 6-8 stupňů Celsia a všechny listy spadnou. Na jaře proveďte ošetření před přestávkou. Sbírejte a spálte spadané listí.

 10. Natálie

  Děkuji mnohokrát

 11. Natálie

  Dobrý den, řekněte mi, jaký druh nemoci nebo škůdce na mladé jabloni? Poděkovat.

 12. Vladimír

  Pomozte vypořádat se s chorobou jabloně. podél kmene a větví prošly tmavě hnědé skvrny, při řezu jsou viditelné tmavé cesty.

  • Natali

   Toto je práce červa. V takových případech uvolním průchod a pokusím se najít škůdce tenkým drátem. Potom injekční stříkačkou nastříknu roztok síranu měďnatého. Poté ošetřím rány zahradním lakem nebo hliněnou kaší. Možná budete muset takovou operaci provést na několika místech. Letos se mi podařilo strom zachránit a sklízet.

 13. Sergey Mal

  Na jabloních jsem našel velké černé skvrny, jako by tato místa byla zapálena. Ukázalo se, že nás navštívila černá rakovina. Dnes, 21. března, jsem řezal tyto větve, na řezech jsou nějaké skvrny. Ne černé, ale skvrny. Co je tohle? Je strom úplně infikovaný, nebo je v pořádku? Nikde na internetu jsem nenašel odpověď.

  • Natali

   Váš strom je bohužel zcela infikován. Jabloň buď sama vyschne, nebo ji budete muset odstranit.

 14. Helena

  Na našem webu před dvěma lety onemocněly jabloně. Stromy jsou zralé, takže z různých vážných důvodů nebyl čas se o ně starat. Můžete mi prosím říct, jestli ještě existuje naděje na záchranu stromů letos brzy na jaře? dva roky nedávají úrodu. Poslední velmi bohatá sklizeň byla v roce 2016.

 15. Alexander

  Ahoj! Žádám vás o pomoc a radu, jak se s touto nemocí vypořádat (na obrázku). Jak můžete pomoci stromu na jaře?

  • Natali

   Váš strom má rakovinu. K ochraně zahrady je nutné tento strom odstranit a opatrně ji ošetřit síranem měďnatým.

   • Alexander

    Je zbytečné léčit? Jabloň v loňském roce poprvé poskytla velmi dobrou sklizeň krásných jablek ... Škoda ...

 16. Alexander

  Odřízl jsem silně zasažený kmen, očistil ho od lišejníků, pokusil jsem se vystřihnout rakovinné léze, potáhl jsem ho zahradním lakem a zabalil do potravinového plastového obalu. Myslíte si, že to přežije?

  • Natali

   Samozřejmě musíte vždy bojovat o rostlinu. Sledujte strom. Pokud uvidíte nové léze, budete se muset s rostlinou rozloučit. Nemocný strom může přinést ovoce i několik let, ale každým rokem se zmenšuje. Pak se plodení zastaví a strom zemře.

 17. lyudmila

  Jabloň je stará 4 roky, letos nejprve začaly kvést listy, objevují se pupeny s květinami, pak se listy ostře zvlní a pupeny a listy vyschnou - jabloň zmizí, co dělat?

  • Olga

   Může existovat mnoho důvodů, od banálního nedostatku vlhkosti a živin až po výskyt škůdců. Takže pokud jsou listy matné a s modravým nádechem - není dostatek draslíku, když odumře růstový bod a bledé listy - na obličeji chybí vápník. Světle zelené listy naznačují nedostatek dusíku, načervenalý odstín označuje nedostatek fosforu. Musíte jen nakrmit strom potřebným stopovým prvkem. Pokud se objeví škůdci, pomůže pouze ošetření insekticidy. V tomto případě by mělo být provedeno po odkvětu.

 18. Vladimír

  Na mnoha jabloních na mě listy ani v lednu a v mrazu nekropily. Chemické ošetření provádím od jara, poté po odkvětu zkusím biologické. Na podzim jsem strávil eradikaci s vysokým obsahem síranu železnatého a močoviny, po které by se mělo všechno rozpadnout. A zdá se mi, že to nesouvisí s léčbou. Jaký by mohl být důvod?

Zahrada

Dům

Zařízení