Tajemství výsadby a péče o elegantní ephedru cypřiše Elwoodi

výsadba a péče o cypřiš Elwoodi Elwoodi cypřiš je vždyzelená jehličnatá rostlina, která je mezi zahradníky oblíbená pro své nadýchané, nápadné jehly. Kompaktní velikost vám umožní pěstovat ephedru jak na domácím parapetu, tak na zahradním květinovém záhonu. Výsadba a péče o cypřiš Elwoodi nezpůsobí mnoho problémů. Aby si rostlina zachovala svůj atraktivní vzhled nejen v létě, ale také v zimě, je třeba dodržovat řadu pravidel pro její pěstování.

Elwoodi cypřiš - druhové rysy

cypřiš elwoodi

Elwoodi cypřiš (chamaecyparis zákony ellwoodii) je vždyzelená jehličnatá rostlina pocházející z horských svahů východní Asie a Severní Ameriky. Ephedra dostal své jméno podle jména anglického chovatele, který jej poprvé přivedl do Evropy v 19. století.

Hlavní rysy cypřiše Elwoodi:

  1. Elwoodi je druh cypřiše, jehož výška může dosáhnout 3-3,5 m. Trpasličí odrůdy pěstované doma dorůstají do 30-35 cm.
  2. Rostlina se vyznačuje pomalým růstem - ne více než 5-10 cm za rok.
  3. Koruna je kompaktní, čistá, kónická. Průměrný průměr koruny je 80-100 cm.
  4. Střílí vzpřímeně, pevně roste k sobě a je pokryto krátkými jehlami s výraznou jehličnatou vůní.
  5. V závislosti na typu jehlic cypřiše může mít Elwoodi jinou barvu - od zlatožluté nebo krémové až po smaragdově modrou.

Lawsonův cypřiš Elwoodi má vysokou zimní odolnost, což z něj činí vynikající volbu pro pěstování téměř ve všech oblastech Ruska.

Ephedra dobře snáší mráz a náhlé změny teploty, proto se na otevřeném poli cítí skvěle.

Výsadba a péče o cypřiš Elwoodi

výsadba a péče o cypřiš ElwoodiPři výsadbě a péči o cypřiš Elwoodi je nejlepší používat silné a zdravé sazenice zakoupené ve specializovaných školkách. To zajistí dobrý růst a dekorativní přitažlivost ephedry.

Pro výsadbu je vhodné zvolit sazenice s uzavřeným kořenovým systémem - to ochrání kořeny před vyschnutím před výsadbou. Jehly musí být zdravé a pevné.

Je lepší dát přednost pěstovaným sazenicím, protože malé výhonky se nejčastěji nemohou přizpůsobit novému místu a rychle zemřít.

Výběr a příprava místa

místo pro cypřišeNízko položené oblasti se špatnou cirkulací vzduchu a vysokou hladinou podzemní vody nejsou vhodné pro pěstování cypřiše Elwoodi. Nejlepší je vybrat dobře osvětlenou oblast pro ephedru se světlým stínem a dobrým odvodnění... Současně musíte zajistit, aby rostlina nebyla celý den vystavena přímému slunečnímu záření.

Cypřiš roste nejlépe na písčitých nebo jílovitých půdách s neutrální kyselostí. Při pěstování na květinovém záhonu musí být jamka pro výsadbu připravena na podzim nalitím směsi rašeliny a humusu.

Chcete-li pěstovat cypřiš Lawson Elwoodi doma, musíte si připravit výživný substrát z říčního písku, listové půdy a drnu, odebraný v poměru 1: 1: 3. Na dno hrnce je třeba nalít drenážní vrstvu.

Příprava hrnce

cypřišové hrnceVnitřní cypřiš Elwoodi je zasazen do velkého a širokého květináče, protože rostlina má silný a šířící se kořenový systém. Kontejner s ephedrou je nejlépe umístit na parapet na západní nebo východní straně místnosti.

hliněné hrnceCypřiš by neměl být ponechán na příliš zastíněném místě, protože s nedostatkem slunečního světla se bude táhnout nahoru a ztrácí svůj úhledný kuželovitý tvar. Je také nežádoucí umístit jej na přímé sluneční světlo - to povede k popáleninám a zežloutnutí jemných jehel.

Schéma přistání

přistání na otevřeném poliS výsadbou cypřiše Elwoodi můžete začít okamžitě poté, co se půda zahřeje na + 15 ° C. Otvor pro výsadbu ephedry by měl být připraven na podzim. Jeho průměr by měl být alespoň 2krát větší než jeho kořenový systém.výsadba cypřiše do hrnce

Schéma výsadby cypřišů:

  1. Ve spodní části výsadbového otvoru vyplňte vrstvu drenáže - jemný štěrk, cihlové štěpky, oblázky nebo keramzit. Výška vrstvy by měla být alespoň 20 - 30 cm.
  2. 10-15 dní před výsadbou vyplňte jamku vodou a nechte ji plně absorbovat.
  3. Připravte si živný substrát z říčního písku, listnaté půdy, rašeliny a rašeliny v poměru 2: 2: 2: 1.
  4. Ponořte sazenici do díry a jemně rozložte její kořeny. Ujistěte se, že je límec kořene v jedné rovině se zemí.
  5. Naplňte jamku připraveným substrátem bez pěchování a hojně nalijte.

Při výsadbě několika cypřišových stromů Elwoodi na zahradě je bezpodmínečně nutné nechat mezi rostlinami vzdálenost alespoň 1 m.

Péče o cypřiše Elwoodi

Péče o cypřiše ElwoodiPři domácí výsadbě a péči o cypřiše Elwoodi je velmi důležité poskytnout jehličnaté rostlině optimální mikroklima. Teplota vzduchu v létě by neměla překročit + 25 ° С a v zimě by měla klesnout pod + 10 ° С. Ephedra lze postupně vytvrzovat snížením teploty na + 7 ° C.

cypřiš elwoodi na webuV létě se cypřišový květ nejlépe provádí na balkon nebo terasu. Nechejte na měkkém, rozptýleném slunečním světle.

Ephedra potřebuje vysokou vlhkost. Proto je třeba jej stříkat každé 2-3 dny předem usazenou vodou.

Pro zachování dekorativní přitažlivosti musí být cypřiš tvarován. Na začátku jara odstraňte všechny sušené, zmrazené a nemocné výhonky. Je také vhodné odstranit všechny větve rostoucí uvnitř keře. Blokují sluneční světlo a vytvářejí příznivou živnou půdu pro hmyzí škůdce.

Zalévání

zavlažovací funkceElwoodi cypřiš má zvláštní požadavky na zavlažování. Nenechte půdu pod rostlinou vyschnout. Netoleruje však stagnující vlhkost. Četnost zalévání závisí na povětrnostních podmínkách a teplotě vzduchu.

Při pěstování venku by měla být zalévání prováděna každý týden a za suchého počasí - každé 3-4 dny. Pod každou rostlinu nalijte kbelík čisté, usazené vody při pokojové teplotě. Jehly můžete navíc nastříkat z lahve s rozprašovačem.

V horkých letních dnech můžete cypřiši zajistit další hydrataci. Za tímto účelem nalijte expandovanou hlínu nebo malé oblázky do široké nádrže, nalijte vodu a vložte hrnec ephedry.

Dospělí ephedra jsou tolerantní k suchu. Ale s dlouhodobým nedostatkem vlhkosti začnou jejich jehly žloutnout a dekorativní vlastnosti se snižují.

Horní oblékání a prořezávání

prořezáváníElwoodi cypřiš nepotřebuje časté krmení. Hnojivo stačí aplikovat jednou za měsíc. U mladých jehličnanů se frekvence krmení zvyšuje na dvě za měsíc. K tomuto účelu můžete použít jehličnaté rostliny Kemiru, Aquarin nebo jiná komplexní minerální hnojiva určená pro okrasné jehličnaté plodiny.

Hnojiva je třeba používat pouze od března do konce srpna. Vrchní obvaz lze aplikovat kořenovou a listovou metodou. Mladé jehličnany lze navíc nakrmit roztokem Epinu postřikem rostlin 1-2krát měsíčně.

účes cypřišeAby byla zachována vizuální přitažlivost a bohatá barva jehel, může být cypřiš Elwoodi krmen roztokem síranu hořečnatého. Směs se připravuje z 10 litrů vody a 1 čajové lžičky drogy.

Elwoodi cypřiš je rostlina, která se těší pozornosti mnoha zahradníků.Pokud jsou splněny minimální požadavky na údržbu, můžete si vypěstovat elegantní a atraktivní ephedru. Stane se luxusní dekorací pro každý parapet nebo zahradní záhon.

Výsadba a péče o cypřiš (transplantace) Elwoodi - video

Zahrada

Dům

Zařízení