Studujeme fialové nemoci a způsoby jejich léčby

Fialová je nemocná Uzambarské fialky, tak milované mnoha pěstiteli květin v naší zemi, stejně jako jiné pokojové rostliny, jsou bohužel náchylné k napadení škůdci, trpí nesprávnou péčí a snášejí houbové, bakteriální a virové choroby poměrně tvrdě.

Aby nedošlo ke ztrátě rostlin zdobících parapet, je důležité rozpoznat problém co nejdříve. Popisy nemocí fialek, jejich fotografie a léčba, které mohou Saintpaulii zachránit před smrtí, vám pomohou rychle se zorientovat v situaci, postarat se o rostliny a vrátit zdraví a kráse do prodejen.

Přečtěte si také článek: Intavir - návod k použití pro jahody!

Proč fialky nekvete doma?

Violet naléhavě potřebuje pomoc

Tváří v tvář problémům s růstem Saintpaulias, dlouhé nepřítomnosti kvetení nebo narušení vývoje růžice by amatérští pěstitelé květin měli hledat důvody:

 • při nesprávné péči o pokojové rostliny;
 • u škůdců, kteří se usadili na fialkách nebo v půdě;
 • při chorobách fialek, které mají jinou povahu a nebezpečí pro rostliny.

Domácí mazlíčci nezkušených začátečníků nejčastěji trpí právě negramotně organizovanou péčí. Obzvláště brzy se na listí objeví stopy po nesprávném zalévání, nedostatečném osvětlení a oplodnění fialek.

S nedostatkem světla vypadají nové generace listů tmavší a menší ve srovnání se starými. Řapíky jsou prodlouženy, okraje listových desek jsou ohnuty nahoru. Rostlina se rychle odrazí zpět, pokud je umístěna na osvětleném parapetu, chráněném před průvanem.

Nadměrná vlhkost půdy vede ke smrti rostlinyJedním z důvodů, proč fialky nekvetou doma, může být nadměrná kyselost nebo slanost půdy, nesprávný výběr složení půdy. V tomto případě se nejen tvorba stopek zpomaluje nebo úplně zastaví, ale je pozorováno kroucení listů. Podobné příznaky lze pozorovat při nerovnováze minerálního složení, například při nedostatku dusíknebo s nadměrným zaléváním.

Uzambarské fialky jsou neobvykle citlivé nejen na množství vlhkosti vstupující do půdy, ale také na její teplotu.

Světlé skvrny na listových talířích připomínají květinářství, jak správně zalévat fialky. Tato reakce rostliny signalizuje nadměrně studenou vodu nebo popáleniny způsobené vystavením slunce mokrému povrchu listu. Proto zkušení pěstitelé květin doporučují používat pouze teplou vodu a zalévat Saintpaulias pouze večer, kdy je pravděpodobnost popálení minimální.

Fialové nemoci: hniloba listů a kořenů

Rozpad stonků a listůNejvětší riziko hniloby stonků fialek je při dělení rostlin, řezání a opětovné výsadbě apikální části růžice nebo oddělování dětí. Příčinou tohoto problému mohou být jak škůdci, tak přebytek zalévání po dlouhém období relativního sucha půdy. Hnilobné bakterie se usazují na poškozených tkáních obzvláště rychle a poškození kořenů a stonků se stává nejničivějším.

Příznaky této fialové nemoci lze považovat:

 • ztráta turgoru listů;
 • ztráta přirozené barvy růžice;
 • vadnutí řapíku a listových desek.

Vzhledem k komplexní povaze fialové nemoci, jako na fotografii, může být léčba pouze urgentní a kardinální. Poškozená tkáň je odstraněna, svatyně je zakořeněna zdravým listem, který může dát nové růžice.

Velmi mladé růžice, děti a zakořeněné listy jsou náchylné k hnědé hnilobě. V druhém případě se stonek na základně stane hnědohnědým, změkne a ztenčí se.Na půdě pod vývodem se nacházejí bělavé nitky mycelia. A pokud nepřijmete naléhavá opatření, šíří se fialová nemoc do sousedních rostlin.

Jako preventivní opatření jsou kořenové rostliny ošetřeny kontaktním fungicidem, neprohlubují se a poté je oblast pod stonkem zavlažována fytosporinem nebo podobnou chemickou látkou.

Rozpad kořenůS rozvojem kořenové hniloby je také pozorováno vadnutí a matná barva listů. Když jsou rostliny odstraněny ze země, jsou nalezeny změkčené nahnědlé kořeny zasažené spórami škodlivé houby, které se rychle množí a šíří ve vlhkém prostředí. Nízká kyselost půdy zároveň přispívá k rozvoji infekce, která je pro Saintpaulias tak nebezpečná.

Lze považovat za jedno z účinných opatření v boji proti této fialové nemoci snížení frekvence zalévání. Zatímco rostliny zřídka vlhnou, porcí by mělo být hojně. Pro prevenci a léčbu fialové choroby, jako na fotografii, se používá kořenová léčba fytosporin... Riziko šíření můžete snížit použitím půdy, která příliš nezachovává vlhkost.

Šedá hniloba také vede ke zkapalnění a oslabení zelených částí rostliny, zatímco na postiženém povrchu je jasně viditelný šedý načechraný květ. Všechny listy se známkami fialové choroby, stejně jako odumřelé listové čepele a odřezky jsou odstraněny, aby nemohly spadnout na zem. Ke snížení rizika infekce během chladného období je bezpodmínečně nutné:

 • vyvarujte se nadměrné vlhkosti vzduchu;
 • odmítnout stříkat zásuvky;
 • fialky správně zavlažujte, abyste zabránili stagnující vlhkosti a kondenzaci.

Z chemikálií pro ošetření vývodů a jejich ochranu jsou vybrány rychlé a základy.

Padlí na Saintpaulias

PadlíJedno z nejčastějších onemocnění způsobených škodlivými houbami postihuje také fialky uzambara. Navenek se projev tohoto onemocnění fialek podobá mouce rozptýlené na listových deskách a korunách květů a infekce Saintpaulias se vyskytuje pomocí houbových spor v půdě.

Nejvíce náchylné k onemocnění jsou fialky, oslabené po transplantaci, nedávno vybledlé vzorky, mladé a naopak staré rostliny.

Preventivně jsou zásuvky chráněny před kolísáním teploty, fialky jsou správně napojeny a je použit vrchní obvaz. Pokud k infekci skutečně dojde, potřebuje Saintpaulia fungicidní léčbu.

Fusarium jako choroba fialek

Fusarium fialkyNejnebezpečnější onemocnění pro fialky postihuje nejprve kořeny rostliny, které hnijí a měknou, a poté se infekce šíří přes cévy na stonek, řapíky a listové desky spodních listů. S onemocněním v této fázi většina starých listů v dolní úrovni vadne, stonky a okraje jsou vodnaté a poté úplně odumírají.

Rychlou smrt rostliny usnadňuje její oslabení po odkvětu, nedostatek hnojiva pro fialky a také teplota pod 16 ° C.

Boj proti fusariu spočívá v naléhavém odstranění nemocné rostliny z parapetu, který obsahuje další fialky. Nejlepší je zničit zasažený vzorek spolu s půdou a nádobu vystavit dezinfekci síranem měďnatým nebo dostupným fungicidem. Jako preventivní opatření zavádějí zavlažovací režim a také v tomto případě správně zalévají fialky roztokem fytosporinu. Tento postup se provádí měsíčně.

Pozdní plíseň rozet Saintpaulias

Pozdní plíseň fialekPozdní plíseň na rostlinách Saintpaulia se objevuje ve formě hnědých, vysychajících skvrn na listech. Jak nemoc postupuje na fialkách, tyto skvrny se šíří, postižená tkáň prochází nekrózou a růžice vadne. Je nemožné obnovit pružnost listů i po zalévání.

Rostlinu můžete uložit výběrem zdravých listů pro zakořenění.Pokud je apikální část růžice neporušená, lze ji odříznout a pokusit se zakořenit předběžným ošetřením antifungálním činidlem a odstraněním jakékoli tkáně postižené onemocněním. Zdravý řez by měl mít světle zelený odstín. Pro zakořenění můžete vzít zdravé listy.

Zbytek růžice je zničen, všechny fialky sousedící s nemocným vzorkem jsou preventivně ošetřeny.

Bronzové a listové viry

Onemocnění virové povahy mění vzhled listových desek, zásobování tkání a vývoj rostlin. Tyto nemoci mohou být důvodem, proč fialky doma nekvitnou, a pak se přestanou úplně vyvíjet.

Bronzující virus například produkuje ošklivé zbarvené listy. Takové rostliny se někdy ukáží jako neživotaschopné a jsou zničeny. A škůdci nalezení v bytech mohou šířit chorobu fialek. V tomto případě se jedná o třásněnky.

Škůdci na rostlinách fialky uzambarské

Škůdci postihující Saintpaulia mohou vážně poškodit vnitřní plodiny, protože obě zelené části rostlin a kořeny spadají do oblasti jejich zájmu. Kromě toho šířili nejznámější fialová onemocnění.

Rostlina je ovlivněna cyklámenovými roztočiRoztoči doma se stávají nejnebezpečnějšími škůdci pokojových rostlin. Na fialkách jsou obzvláště časté a škodlivé roztoči cyklámenové, jejichž infekce je v počátečních fázích prakticky neviditelná. Teprve když se objeví nové listy, je zřejmé, že růžice je obývána mikroskopickým hmyzem, což vede k zastavení růstu Saintpaulia, odmítnutí květu fialové doma a rozdrcení a zvlnění listů ve středu růžice.

Boj proti škůdcům se provádí pomocí fytovermu nebo jiných insekticidů po izolaci nemocné rostliny.

Poškození háďátkemNeméně zákeřný nepřítel fialek je hlístice... Z půdy červi pronikají do kořenového systému rostlin a cév, které napájejí výstup. Nasávají šťávy, otráví rostlinu toxiny a narušují zásobování tkání. Výsledkem je, že fialová vypadá oslabená, odmítá kvést, špatně roste. Na zelené části rostliny vypadá poškození hlístic jako zesílení stonku, rozdrcení a změna tvaru listů a hromadné formování dětí.

Nematoda na kořenech rostlinZároveň jsou na kořenech, kde se vyvíjejí cysty červů, jasně viditelné uzliny a vezikulární zesílení.

Je rozumné se rozloučit s takovou fialovou, ale pokud chcete šířit vzácnou odrůdu, v žádném případě byste si neměli vzít listy z nižších úrovní, kde již mohou hlístice žít. Ovlivněná rostlina je zničena spolu s půdou. Paleta, hrnec a hrnce jsou důkladně dezinfikovány.

Poškození Mealybug
Mšice se nejsnadněji nacházejí lepkavými sekrety na listech a samotným hmyzem na zadní straně listů a na řapících v jejich základně. Škůdce můžete opláchnout mýdlovou vodou, aby nedošlo k přehnanému zvlhčení půdy, stejně jako antitlinem, fytovermem nebo tabákovým prachem.

Pro domácí Saintpaulias jsou nejnebezpečnější třásněnky, které se snadno pohybují z rostliny na rostlinu. Kromě toho se škůdce, který se živí rostlinnými šťávami, rychle množí a je schopen přenášet patogeny všech druhů fialových chorob do zásuvek. Thrips můžete zničit Aktarou nebo jiným roztokem podobného léku. Během zpracování je také nutně ovlivněna hliněná hrudka a navíc jsou stopky odříznuty, aby se připravil škůdce o potravu - pyl Saintpaulia.

Poškození MealybugPřítomnost mealybugs produkuje bílé vločky na listech, stoncích a řapících, kde se připojují ke stonku. V půdním kómatu postižené rostliny jsou patrné bělavé hrudky. Jedná se o místa akumulace červů, které se živí rostlinnými šťávami. Infikovaná fialová rychle vadne, listy jsou matné, nažloutlé.

Pokud nebudou přijata naléhavá opatření, může zemřít nejen nemocná fialová, ale i sousední zásuvky. Ošetření se provádí zaléváním fialek přípravkem Mospilan nebo Regent, zvadlé části musí být odstraněny a zničeny.

Sciaridy na fialkáchSciaridy jsou dobře známy všem zahradníkům, kteří pěstují vnitřní plodiny. Nebezpečné jsou také malé černé mušky nad květináči, které se živí šťávami Saintpaulias a ve formě larev mohou vážně poškodit podzemní části rostlin.

Boj proti škůdci Saintpaulias spočívá v prolévání půdy systémovým insekticidem a v zavádění péče o rostliny. V tomto případě je více než kdy jindy důležité správné zalévání fialek, protože přebytečná vlhkost v půdě přispívá k reprodukci a aktivaci škodlivého hmyzu.

Přečtěte si také článek: péče a kultivace streptokarpů ze semen!

Ochranná preventivní opatření proti chorobám fialek a jejich škůdců

Můžete snížit riziko infekce uzambarských fialek nebezpečnými chorobami této kultury a chránit domácí zvířata před napadením škůdci dodržováním jednoduchých bezpečnostních pravidel a zavedením prevence.

U zakoupených rostlin se stopky odstraňují, aby se snížilo riziko napadení třásněnkamiJak svědčí zkušené květinářství, největší nebezpečí pro kolekci představují nové rozety zakoupené ve skleníku nebo v obchodě. Takové rostliny se nikdy neumisťují vedle existujících fialek, dokud neuplynou 3–4 týdny. Taková karanténa je nutná k pozorování fialové a její aklimatizace.

Pokud rostlina kvetla, je lepší odstranit stopky. Tím se sníží riziko infekce třásněnkami. Před výsadbou nezapomeňte dezinfikovat nejen půdu, ale i květináče. Od prvního dne mají rostliny přijatelné podmínky pro osvětlení, výživu a napájení. Nesmíme zapomenout na použití a hnojení pro fialky, zvláště nutné po odkvětu, když je rostlina vyčerpána.

Na toto téma:fialová, jak se starat o kvetení?

Video o nemocech fialky

Komentáře
 1. Milovat

  Musíte jen upravit zálivku, hodně vlhkosti a vaše fialky mají slabé kořeny. Ještě lépe, přesaďte do volnější půdy.

 2. Nastya

  Ahoj! Můžete mi říct, co se děje s tou fialovou?

  • Olga

   Vypadá to jako třásně. Oddělte fialovou od karantény, opláchněte listy pod tekoucí vodou a poté ošetřete Aktarou. Po 2 týdnech léčbu opakujte.

 3. Alice

  Ahoj! Co by to mohlo být ?

 4. Kateřina

  Pomozte prosím identifikovat fialovou nemoc

 5. Olga

  Pokud mluvíte o bílých skvrnách, vypadá to jako padlí. Ošetřete fialovou fungicidem.

  • Kateřina

   Zpracováno pomocí Topazu. Vůbec nepomohlo. S výskytem těchto skvrn začal list ztrácet turgor, prostřední zahušťuje a listové kroucení.

 6. Julie

  Ahoj! Mám takovou otázku, zakořenění fialového listu v zemi. Nevšiml jsem si, jak vyklíčilo, protože výhonek vyklíčil pod list, a proto se zpočátku natáhl. Řekněte mi, co mám teď udělat, abych vytvořil normální výstup z toho, co je v tuto chvíli?

  • Olga

   Zakryjte stonku nějakým substrátem a zajistěte dobré osvětlení. Dokonce bych usnul až do druhého listu. Samotná fialová by se měla vyrovnat, dobře, neříznout ji.

 7. ELSA VOSCHUK

  Ahoj. Fialky kvetly tak nádherně a už měsíc je problém v tom, že pupen vysychá na začátku kvetení, A některé prostě nekvetou, Polévání je matné, nejsou žádné průvany, rozptýlené světlo, není horké, opravdu se těším na vaši pomoc.

  • Olga

   Pupeny fialky vysychají, pokud je vzduch příliš suchý, nachlazením a průvanem, přebytečnými hnojivy nebo když se objeví škůdci. A také se mi zdálo, že na listech jsou viditelné skvrny a dokonce jsou na některých místech díry. Neublíží ošetřit květiny fungicidy.

 8. Ksenia

  Co se děje s mojí fialovou ... listy zesvětly ... a nekvete ... nevidím hmyz ... může být v půdě ???

  • Olga

   K tomu může dojít z mnoha důvodů: předávkování hnojivy nebo naopak nedostatek živin, nedostatek osvětlení, vzhled cyklámenového klíště.

 9. Regina

  Koupil jsem nové odrůdy dětí. Po 3-4 týdnech začaly hnít spodní listy a spodní listy mých dospělých fialek začaly hnít, počínaje samotným listem (zhnědnou a vadnou), co mám dělat?

  • Olga

   Je těžké říci bez fotografie, zda to může být fusárium nebo vaskulární bakterióza. Ale obě tyto nemoci se rychle rozvíjejí, ale není vždy možné zachránit květiny. Mnozí dokonce doporučují rostliny zlikvidovat kvůli nemoci fusarium, aby neinfikovali ostatní. Ale můžete to zkusit: karanténa, léčba Fitolavinem dvakrát s přestávkou v týdnu. Po dalším týdnu nalijte Fitosporin.

 10. Alyona

  Dobrý den, pomozte mi určit, co se děje s fialovým dítětem, listy se zhoršují, suché. Usekl jsem usušené, ale všechno pokračuje. Ve středu zásuvky začínají růst malé listy, 1 roste a 2 další také zčernají a uschnou, je možné zachránit?

  • Olga

   Zkuste přesadit do nové půdy a ošetřit ji fungicidem. Ale tuto nemoc je těžké vyléčit. Moje fialová měla také takové listy, bohužel, nic nepomohlo. Možná stále existuje zdravá a můžete ji zkusit zakořenit, abyste druh uchovali.

 11. Svetlana

  Dobrý den, řekněte mi, prosím, co mám dělat. Na fialovém listu se objevily bílé skvrny a pakobylky začaly létat. Může být vzájemně propojen a jak s ním zacházet

  • Olga

   Podle mého názoru jsou tyto bílé skvrny komáři, právě dospělí. Alespoň u mě to bylo zpočátku také na fialové a nyní na královské pelargonium. Zkuste insekticid a přesaďte.
   Mohu se podělit o své zkušenosti, i když ne vždy úspěšné. Violet jsem bohužel nezachránil, ani BI-58 nepomohlo. Jeho vůně je samozřejmě prostě nechutná, je kategoricky nemožné ji zpracovat v domě, dokonce i květiny „voní“ po dlouhou dobu. Ale pelargonium je stále naživu. Rozhodl jsem se, že to nebudu ničím léčit: jen pravidelně, když se pakobylky znovu objeví, omyju je mýdlovou vodou a vyčistím je starým zubním kartáčkem. Rozlil jsem půdu manganistanem draselným.

 12. Galina

  Ahoj. Prosím, řekněte mi, co se děje s fialovou a jak ji vyléčit? Nedávno začala kvést mladá fialová, kterou jsem vyrostl z listu. Keř vypadá zdravě, ale některé spodní listy poklesly a ztratily turgor. Odstranil jsem je. Na některých listech se začaly objevovat depresivní skvrny, které postupem času rostly. Pak list spadne a na řízcích se objeví propojky. Odstraním tyto listy, objeví se nové se stejným problémem.

  • Olga

   Spíše jako kousnutí škůdců. S největší pravděpodobností se jedná o roztoče. Fialku ošetřete 2-3krát fungicidem (například Acarinem apod.) S týdenní přestávkou mezi ošetřeními. Proč je vaše fialová tak protáhlá? Růžice stoupá úplně nad hrnec a řapíky jsou příliš dlouhé. Možná jí chybí světlo? Chcete-li, aby se vývod opět dřepl a svěží, můžete si „odfouknout hlavu“ a znovu ji zakořenit. Jak to udělat, je podrobně popsáno zde https://ivilla-cs.decorexpro.com/staraya-fialka-omolozhenie/.

 13. Galina

  Olga, děkuji za rychlou odpověď. Je špatné, když klíště čte, že je nemožné jej úplně odstranit. Zkoumal jsem listy přes zvětšovací sklo, ale nic jsem neviděl a nebyla tam ani pavučina. Pokud si vezmu listy z keře k rozmnožování, nebudou také s klíštěm? Je zde dostatek světla (osvětlení bylo vypočítáno podle doporučení zkušených fialových odborníků). Listy, které jsem koupil, byly také s dlouhými řapíky. Toto je miniaturní přívěs Perk Up Bush. Podařilo se mi uvolnit pouze jednu větvičku a stalo se takové neštěstí, a dokonce jsem sevřel spodní nemocné listy. Tady je matka tohoto dítěte před kvetením (větší keř).

  • Olga

   Je prostě nádherná! Pokud jde o listy, můžete je před kořenem zkusit umýt mýdlovou vodou. Pokud je tam někdo, musí odejít. Už jsem se několikrát pokusil chovat fialky, ale bohužel se mnou „nejsou přátelé“.

   • Galina

    Olga, díky za radu, doufám, že se nám podaří fialovou zachránit, velmi pěkně kvete. S fialkami jsem se začal potýkat náhodou, když jsem poprvé uviděl přívěsy. O takových fialkách jsem ani neslyšel. Vychovala 15 odrůd z listů (a bylo tam hodně dětí - jsou plodné). I když bylo dost času na jejich následování, rostly dobře, jak začaly selhávat, začaly mizet jeden po druhém, téměř přehlédnete a zahynete. Nyní zbývá pouze 6 druhů. Olga, líbí se mi tvoje stránky, čas od času jsem se na tebe podíval, pouze na otázky dacha, nyní tě navštívím ještě častěji.Vaše rychlé odpovědi na mě velmi zapůsobily, dopadá to jako dialog v přítomném čase, tj. stránka je živá. Na mnoha webech je s tím velký problém, někdy neodpoví vůbec nebo se komentář neuloží. Není jasné, proč navrhují zanechávat komentáře a klást otázky. Nechcete takové stránky ani navštívit, protože existují i ​​další, jako je ta vaše, kteří respektují své čtenáře. Chápu, že mnoho lidí píše, ale je třeba odpovědět nebo ne nabídnout komentář. Děkuji za Vaši účast. Na fotografii kvetoucí Perk Up. Všechno nejlepší.

    • Olga

     Velmi svěží fialová s krásnými velkými květy! Děkuji za laskavá slova, snažím se :) Jsem rád, když je co pomoci nebo sdílet. Je škoda, že to ne vždy vyjde a někdy je těžké najít odpověď na některé otázky. Často však hosté webu také vzájemně komunikují a pomáhají si a sdílejí své zkušenosti. Zdá se mi, že by to tak mělo být. Pojďte dál, vždy budeme rádi!

 14. Olga

  Vrátil jsem se z dovolené, ale co ta květina. Co je to, proč?

 15. Olga

  Pokud jsou listy stále tvrdé, může fialová zmrznout. Pokud ztratili turgor, může to být známka nemoci. Ošetřete fungicidem, jako je Fitosporin.

 16. Andrei

  Dodáváno s listem vody. Nevypadal jsem hned, ale po třech týdnech jsem viděl skvrny a několik zlatých drátěných chloupků až do 5 cm (na fotografii vlevo od okraje listu výše). Kdo se setkal s takovou infekcí, prosím odpovězte, pomozte !!!

  • Andrei

   POZORNOST!!! Pokud máte otázku, můžete ji položit v komentářích k článku níže! Naši odborníci odpoví na vaši otázku co nejdříve (1–2 dny), přihlaste se k odběru komentáře, abyste byli o odpovědi včas informováni! Můžete také položit otázku na této stránce, poté připravíme podrobnou odpověď (5-7 dní), která se nachází zde!
   Jsem to jen já taková „podrobná odpověď“ nebo se v klubu diskutuje? Děkuji za pozornost !!!

   • Natali

    Naše stránka je informativní. Zaměstnanci webu se snaží pomoci návštěvníkům vyřešit problémy, které vyvstaly při pěstování rostlin a zvířat, stavbě a úpravě letní chaty.

    • Natálie

     Ahoj. Prosím, řekněte mi, jaký druh útoku. Ve středu růžice poblíž fialové listy rostou deformované. Je to uprostřed. Jak zacházet?

 17. Anna

  Hello1 Řekněte mi, prosím, v čem je problém a co s tím dělat?

  • Olga

   Listy první fialové zůstaly husté, turgor nezmizel, ale objevil se bílý vzor? Může to být buď spor nebo virové špinění. Nemusíte nic dělat, kromě toho se virová onemocnění neléčí. Pokud jde o druhou fialovou, zkroucené listy, zejména ve středu růžice, nejčastěji označují roztoč cyklámen. Ošetřete to insekticidem, jako je Agravertin.

  • Veru

   Dobrý den! Moje fialky se začaly krčit po listech a jsou jaksi slabé, nechápu, v čem je problém. Jsem v tom nový. Řekni mi to. poděkovat

   • Olga

    Může existovat několik důvodů, takže musíte vše pečlivě analyzovat. Listy se vlní, ztrácejí sytost barev a turgorují, pokud je vzduch v místnosti příliš suchý, pod 30%. Vzhledem k tomu, že není vhodné rostliny v zimě stříkat, položte vedle nich sklenici vody. Listy se mohou stále točit z přebytku hnojiv, zejména dusíku. V takovém případě bude dalším potvrzujícím faktorem velký počet nevlastních dětí. Vylučte takové obvazy, zejména proto, že v zimním období je fialové opravdu nepotřebují.
    Někdy listy sklopené dolů znamenají přebytečnou vlhkost. Nezaplavujte své květiny, a pokud se půda změnila v bažinu, je lepší je přesadit do čerstvé půdy. Kromě toho, pokud se na Zemi nevejdou fialky, mohou se také zdeformovat listy.
    Nejnebezpečnější příčinou problému jsou škůdci, které se objevují, když je fialová zasažena cyklámenovým klíštěm. Kromě toho střed růžice, její mladé listy, rostou malé a ve spodní části listu můžete vidět druh prachu - to je velmi malý hmyz. V takovém případě naléhavě určete fialky pro karanténu, aby se škůdce nepřesunul do sousedních rostlin. Odřízněte všechny listy „prachem“ a keře ošetřete akaricidy, například Fitoverm nebo Neoron.

 18. Anna

  A tady je další - poškození jiného druhu

 19. Helena

  ahoj, můžeš mi prosím říct, co se děje s mojí fialovou? Mám jich docela dost, ale pouze jeden ukázal tyto změny

  • Olga

   Suché skvrny naznačují lézi s pozdní plísní, hnijícími oblastmi o přítomnosti hnilobných bakterií. V každém případě je nutná léčba fungicidy. Můžete zkusit řezat a zakořenit zdravé listy, abyste fialovou neztratili úplně. Řízky musí být také ošetřeny fungicidním roztokem.

 20. naděje

  Koupil jsem na trhu novou fialovou a je nemocná. Bez brýlí jsem to neviděl. Co je s ní a jak zacházet. Pomozte mi, prosím.

  • Olga

   Myslím, že to vypadá spíše jako stopy po kousnutí škůdcem. Kousky cyklámenového klíštěte dorůstají do takových míst, když pijí šťávu. V budoucnu se začínají otáčet mladé listy fialové a střed růžice zesílí. Klíšťata je obtížné vidět, protože jsou velmi malá. Zkuste léčit akaricidem, například Fitoverm nebo Akarin.

 21. Naděje

  Fialová vypadá dobře a kvete. Listy nejsou shnilé. Pravidelný.

 22. Naděje

  Další fotka listu.

 23. Natálie

  Můžete mi prosím říct, proč fialky neotevírají pupeny? Fialová je mladá, růžice mocná a pupeny se neotevřou. Snažil jsem se to zpracovat phytovermem, odstranil jsem všechny pupeny. Ale nový květ a znovu stejný problém

  • Olga

   Může to být z příliš vysoké teploty a suchého vzduchu, stejně jako z nedostatku světla nebo zvýšené kyselosti půdy. Zkuste změnit půdu. Někteří závislí na fialkách na fórech stále tvrdí, že jim pomohlo zalévání přídavkem Fitosporinu nebo manganistanu draselného.

 24. Julie

  Ahoj! Není jasné, co s fialkami. Na některých vzorcích se objevily nějaké skvrny, jako by byly suché. Popáleniny jsou vyloučeny, protože fialky jsou na stinném místě. Z nějakého důvodu neexistuje způsob, jak připojit fotografii. Je možné, abyste na e-mail poslali fotografii, abyste se mohli podívat a říct, o jakou nemoc jde?

  • Olga

   Pokud jsou skvrny malé, je to s největší pravděpodobností třásněnka. Ošetřujte insekticidy, střídavě mezi Aktarou a Fitovermem. Hnědé suché skvrny větší velikosti naznačují porážku pozdní plíseň. Není snadné se ho zbavit, je nejlepší odříznout a zakořenit hlavu fialové, pokud ještě není poškozena horní část růžice. A přesto léčit fungicidem.

 25. Lucie

  Por las imágenes fotográficas de las violetas seve muy interesante éste artículo y además muy importante, lástima que nó entiendo nada, Yo sólo hablo y entiendo el idioma español.
  Me gustaría que lo tradujeran ya que Yo tengo varyad de violetas y me gustaría saber todo lo relacionado sobre las mismas, gracias

 26. Olga

  Mohou existovat dva důvody. Tyto letáky pečlivě prostudujte. Pokud jsou bledší než ostatní a více pubertální, je to klíště. Potřebujete ošetření insekticidy. Pokud se však listy neliší barvou a nejsou na nich škůdci, je evidentní útlak růstového bodu. Může to být spuštěno přebytkem světla, vysokou teplotou a nedostatkem vlhkosti. Upravte podmínky zadržení a zajistěte péči a listy se časem vyrovnají.

 27. Natálie

  Můžete mi prosím říct, co to je od fialové. Jsou na listech nějaké skvrny?

 28. Olga

  Přidejte fotku, abyste viděli, co je s fialkami.

 29. Natálie

  Prosím řekni mi! U fialek byly spodní listy jako voskovité a lehčí než ostatní

  • Olga

   Vypadá to jako nedostatek živin. Zkuste znovu zasadit do nové půdy a začít s krmením.

Zahrada

Dům

Zařízení