Efektivní způsoby kontroly škodlivého divokého ovsa

divoká ovesná tráva Divoká ovesná plevel je jednou z nejrozšířenějších a zhoubných plodin ovlivňujících pšenici a jarní plodiny. Těžko odstranitelná rostlina plevelů je vysoce odolná a přizpůsobivá jakýmkoli podmínkám prostředí. Navenek divoký oves je velmi podobný jejich ovesnému kulturnímu „bratrovi“, což značně komplikuje kontrolu plevele. K jeho úplnému zničení je zapotřebí soubor účinných opatření, včetně dodržování pravidel zemědělské technologie, používání herbicidů a kompetentní prevence.

Weed wild oves - vlastnosti a popis

divoká ovesná tráva

Divoký oves je jednou z nejběžnějších plevelů, které rostou po celém světě, s výjimkou Dálného severu. Houštiny divokých ovesných plevelů lze vidět na polích s obilím a jarními plodinami - pšenice, oves, hrášek a ječmen.

Vnější rysy divokého ovsa:

 1. Kořenový systém je dobře vyvinutý, vláknitý. Kořeny plevelů mohou proniknout hluboko do půdy do hloubky 1,3 - 1,6 m.
 2. Stonky plevelů jsou tenké a holé, jsou mnohem vyšší než u pěstovaného ovsa a mohou dosahovat výšky 1-1,2 m.
 3. Listy jsou široké, lineárního typu, až 25-30 cm dlouhé, se zoubkovanou drtě.
 4. Semena jsou spojena ve spodní části „podkovy“, po zrání získávají bohatý tmavý, téměř černý odstín.
 5. Oves má kolenní ohyb a jak dospívá, získává tvar spirály, která se otáčí kolem své osy.

semena ostyugHlavní metodou chovu divokých ovesných plevelů je semeno. Jeho květenství je podlouhlé latě, uvnitř které je obilka s květinovými šupinami. Jedna rostlina může vyprodukovat až 800 semen, což vysvětluje její extrémně rychlé šíření v plodinách.

Semena divokého ovsa padají na zem postupně, po dobu 3-4 týdnů. To velmi komplikuje boj s plevelem, protože se ho nemůžete zbavit pouze jedním sekáním - určitá část semen už bude v zemi.

Škoda divokého ovsa

brutální divoká ovesná trávaŠkodlivá tráva v pšeničném poli vážně poškozuje úrodu. Obzvláště vážné poškození je způsobeno, pokud počet plevelů překročí 13-15 na metr čtvereční pole.

Škodlivost divokého ovsa:

 1. Divoký oves vyčerpává půdu, zhoršuje její úrodné vlastnosti a snižuje produktivitu pěstovaných rostlin. Tato rostlina absorbuje 1,5-2krát více vlhkosti než jarní chléb, což vede nejen k ucpání, ale také k vyčerpání půdy.
 2. Kromě toho se často stává rezervou různých chorob obilovin a jarních plodin. Divoký oves přitahuje hlístice, třásněnky, mušky a další hmyzí škůdce, kteří poškozují pole.
 3. Požití semen divokého ovsa v potravinářských zrnech snižuje jeho kvalitu a tržní hodnotu. Mouka z těchto zrn má tmavou barvu a nepříjemnou chuť.

Poté, co počet plevelů dosáhne 40-50 na 1 čtvereční. m. výnos plodiny je snížen o 25-30%.

Kvalita ječmene, pšenice a dalších plodin klesá a používání takového obilí jako krmné směsi může vést k chorobám skotu.

Opatření na kontrolu plevele

kontrola plevele

Před přijetím opatření k boji proti obyčejnému divokému ovesu musíte určit důvod jeho vzhledu na poli, jinak se plevele nelze zbavit.

Hlavní důvody pro šíření divokého ovsa:

 • dlouhodobé pěstování stejné plodiny;
 • nesoulad pravidla střídání plodin;
 • nedodržování antiaxiálních článků (proso - cukrová řepa - ozimá pšenice);
 • setí ozimin po výsadbě s pozdní sklizní;
 • nedostatek čisté páry;
 • přítomnost velkého počtu semen plevelů v půdě;
 • chyby při zpracování a orbě půdy;
 • nedostatečné vytrhávání při přípravě osiva.

K hubení plevele se používají účinné a osvědčené agronomické a chemické metody, které pomáhají nejen zbavit se divokého ovsa, ale také zabraňují jeho opětovnému výskytu.

Aplikace herbicidů

herbicidní léčbaPoužití herbicidů je považováno za nejúčinnější způsob kontroly divokého ovsa, protože vám umožňuje zbavit se plevelů, a to i při rozsáhlém napadení plodin.

Účinné herbicidy:

 1. Eraser Extra - léčba léčivem se provádí v počátečních fázích vývoje rostliny plevelů.herbicidní guma navíc
 2. Avantix Extra je účinný herbicid proti divokému ovesu, který se používá k ošetření plodin v počátečních fázích vývoje plevele.herbicid avantix extra
 3. Clodinafop-propargyl je postemergentní herbicidní prostředek, který ničí nejen divoký oves, ale také trávu štětin a kuřecí proso.Claudinafop-propargyl
 4. Pinoxaden - účinně bojuje s plevelem v počáteční fázi vegetačního období.
 5. Doping se používá pro postřik výsadby brzy na jaře.drogový doping

Pokud je pole silně napadeno divokým ovesem, je nutné použít silné chemické přípravky na bázi glyfosátu. Míra spotřeby těchto herbicidů je až 1,3 - 1,5 litru na hektar.

Agrotechnické metody

orat poleNejjednodušší a nejdostupnější agrotechnický způsob kontroly divokého ovsa je sekat jej. Plevel je však nutné sekat pouze před vytvořením laty; po opadnutí semen se jeho sekání stává zbytečným. Tato metoda je vhodná pouze pro malé množství plevelů a je velmi pracná ve velkých zemědělských oblastech.

Efektivní agrotechnické způsoby kontroly divokého ovsa:

 1. Dodržování správného střídání plodin v pěti polích a pěstování rostlin, jejichž výsadba nepřispívá k reprodukci škodlivých plevelů.
 2. Přísné dodržování pravidel pro skladování a přípravu hnojiv, zejména organických hnojiv pro plodiny.
 3. Příprava osiva pomocí srovnávače divokého ovsa s různými průměry buněk.
 4. Důkladné čištění strojů a veškerého vybavení používaného ke zpracování plodin.
 5. Pomocí metody provokace zabijte sazenice plevelů před setím. Podstata metody spočívá v uzavření vlhkosti a zavedení minerálního hnojení - v důsledku toho se nejprve objeví divoký oves, který je vytržen předseťovou kultivací.

Divoký oves je zhoubný plevel, který se objevuje na polích obilí a jarních plodin. Snižuje jejich produktivitu, přispívá k vyčerpání půdy, rozvoji chorob a výskytu hmyzích škůdců. Ke zničení divokého ovsa je nutné použít integrovaný přístup, který kombinuje agrotechnická opatření s účinnými herbicidními přípravky.

Jak porazit divokou ovesnou trávu v poli - video

Zahrada

Dům

Zařízení