Nenáročný a rozmanitý kanadský jedlovec - popis a péče o elegantní ephedru

Vyroste kanadský jedlovec ve stínu, liší se popis a péče o tuto rostlinu od ostatních druhů jehličnanů? Včera mi byly doručeny objednané sazenice, vzal jsem dvě odrůdy, vysokou a trpasličí. Ten vyšší, který chci zasadit do zastíněného rohu zahrady - bude na něj dostatek osvětlení? Naopak u podměrečných měla v plánu dát záhon na jižní straně domu, pod okny. Jaké jsou požadavky na osvětlení pro jedlovce, je třeba ji krmit a jak zimuje?

Popis kanadského jedlovce a péče Tato odrůda jehličnanů se v soukromých zemědělských usedlostech často nenachází a je zcela marná. Kanadský jedlovec se vyznačuje extrémně nenáročným charakterem a vysokou dekorativností, popis a péče o něj jako celek je v mnoha ohledech podobná kultivaci borovice nebo smrku. Tyto jehličnany spojuje jedinečné jehličnaté aroma a bohatě zbarvené jehličnaté stromy. Ale jehly jedlovce jsou zároveň zvláštní, jemné a kromě toho mohou mít úplně jiné tvary. Vysoký, pyšný jedlovec vypadá nádherně, ale trpasličí odrůdy nejsou o nic méně krásné.

Kanadský jedlovec - popis a péče

kanadský jedlovec

Tsugi patří do oddělení jehličnanů a přicházejí do rodiny borovic, kde představují samostatný rod stejného jména. Má až 20 odrůd, ale v naší vlasti se pěstuje pouze jedna - kanadský jedlovec. Je však také bohatý na širokou škálu forem a má až 60 odrůd. Mezi nimi jsou jak „velké“, tak velmi kompaktní jedlovce, které perfektně zapadnou do designu i té nejmenší oblasti.

Charakteristickým rysem kanadského jedlovce, bez ohledu na to, o jaký „růst“ jde, je původní tvar jehel. Je plochý a poměrně mělký, ne více než 1,5 cm dlouhý, s téměř tupým hrotem. Roste na větvičkách ve dvou řadách a je připevněna řapíkem k vyčnívajícím podložkám. Barva jehel je většinou zelená, ale je tu ještě jedna nuance. Na zadní straně jsou na každé jehle nakresleny dva světlé pruhy.vlastnosti jedlovce

Samotný strom je nejčastěji vysoký, 20–30 m, s průměrem kmene až 1 m a volnou rozkládající se korunou. Větve jsou pokryty červenohnědou kůrou, což lemu dodává jen dekorativní efekt. Šišky dozrávají dva roky a mají tvar vřetene. Jsou malé, až 2,5 cm, rostou na vrcholcích výhonků, jak dospívají, šednou.

Kde je lepší zasadit jedlovce

kde a kdy zasadit jedlovceTento typ jehličnanů by neměl být vysazován na slunci - jemné jehly mohou vyhořet a ztratit svou sytou barvu. Hemlock roste nejlépe v částečném stínu a dokonce i na stinném místě se mohou zakořenit a pomalu se rozvíjet. Rostlina preferuje výživnou a okyselenou půdu, ale absolutně netoleruje podmáčené půdy a přesazování. Vyberte trvalé místo pro zelenou krásku.

V oblastech s teplým podnebím lze hemlock vysadit na jaře nebo na začátku podzimu. V chladnějších zeměpisných šířkách naplánujte vylodění během jara. Je vhodné zakoupit sazenice s uzavřeným kořenovým systémem a vysadit překládkou. Takže budete co nejvíce chránit kořeny před poškozením a pomůžete jedlovci snadno přežít transplantaci.

Jak se starat o kanadského jedlovce

jak se starat o jedlovceV našich zeměpisných šířkách se velkolepý hemlock dokázal zakořenit díky své vysoké mrazuvzdornosti a nenáročné péči. Nebude od vás vyžadovat mnoho, protože se může vyvíjet prakticky bez vnější pomoci.

Ale mladý hemlock stále potřebuje pomoc, aby se usadil, kromě toho rostou poměrně pomalu. Tyto postupy proto nebudou nadbytečné:

  • během sucha zalévejte stromy jednou týdně;
  • sprchovat se jednou za měsíc;
  • nezapomeňte provést plnění vodou na podzim;
  • na špatné půdě se doporučuje krmit brzy na jaře - přidat buď kompost nebo minerál hnojivo pro jehličnany.

Hemstressky nepotřebují tvarovací prořezávání, už vypadají působivě, kromě toho rostou „pomalu“. Podle potřeby odstraňte suché větve. A můžete odříznout nejnižší výhonky, které leží na zemi, aby nehnily.

Pokud jde o zimování, dospělý jedlovec se nebojí mrazu. Prvních pár let po výsadbě zakryjte pouze mladé sazenice, dokud nebudou silnější. Není to mráz, ale sníh, který může ublížit stromům a keřům. Pokud je toho na větvích hodně, zlomí se. Nezapomeňte proto při silném sněžení rozdrtit sněhovou pokrývku.

Přehled kanadského jedlovce Jeddeloch

Zahrada

Dům

Zařízení