Rozhodujeme se, kdy zasadit thuju a kde je lepší

Řekni mi, kdy zasadit thuju? Mám velmi rád jehličnany a už jsem se je pokusil chovat loni. Nakoupil jsem sazenice a zasadil jsem je v říjnu, jak doporučil prodejce. Z pěti kusů se však neukořenil ani jeden, ale první mrazy nás zasáhly brzy. Možná jsem je zasadil příliš pozdě a je lepší to udělat na jaře?

kdy zasadit thuju Mnoho zahradníků dává přednost stálezeleným plodinám, jako je thuja. Jsou méně rozmarné a zdobí web nejen v sezóně, ale také v zimě. A také se vyznačují vysokou zimní odolností, která jim umožňuje pěstovat v jakémkoli regionu. Navzdory tomu se často milovníci jehličnanů potýkají s problémem přežití mladých jedinců. Thuja obecně snáší výsadbu a možné následné transplantace dobře. Stejně jako jiné rostliny však i mladé sazenice potřebují čas na to, aby před nástupem chladného počasí zesílily. Na tom, kdy zasadit thuju, závisí jejich další vývoj a zdravý vzhled, a na správném místě.

Výsadba tuje, stejně jako jiných jehličnanů, se může provádět ve dvou obdobích: na jaře nebo na podzim. Každý z nich má svá vlastní pravidla a doporučení, ale jejich podstata je stejná - provádět výsadbové práce včas. Příliš brzy na jaře výsadba povede k tomu, že mladé sazenice "zmrznou" ve studené zemi a nezakoření se. Kromě toho mohou trpět opakujícími se mrazy. Thuja vysazená na konci jara bude trpět nedostatkem vlhkosti a vysokými teplotami. Stejně důležité je mít čas na výsadbu na podzim, jinak jehličnany nebude mít čas na zesílení před mrazem.

Kdy zasadit thuju: přibližné termíny výsadby

podzimní výsadba thuja

Neexistuje přesný termín pro výsadbu thuja, protože klima rostoucí oblasti hraje v této věci rozhodující roli. Vzhledem k tomu, jak brzy na jaře přijde a kdy na podzim nastane studený snímek, se rozlišují následující data pro výsadbu jehličnanů:

  1. Jaro - ne dříve než v březnu. Do této doby by se měl sníh roztát a země by se měla zahřát. V centrální zóně a na severu se vyplatí čekat do dubna, ale už ne. Pozdní výsadba sníží míru přežití thujy: když je teplo, sazenice začnou bolet.
  2. Podzim - nejpozději v říjnu na jihu a v září pro severní šířky. Stromy musí mít čas zakořenit, aby mohly bezpečně přežít své první zimování.

Pokud léto není příliš horké, můžete v srpnu zasadit thuju. Ale v tomto případě byste měli věnovat zvláštní pozornost pravidelnému zalévání.

Kde je lepší zasadit thuju

kde zasadit thujuPři výběru místa pro vždyzelenou thuju byste měli upřednostňovat polostínovou oblast. V úplném stínu se stromy nebudou moci pochlubit bujnou korunou, ale pokud jsou neustále na slunci, riskují popáleniny. Kromě toho rostliny rostoucí na slunné straně zimují méně dobře, jako například rostliny vysazené v průvanu. Ale pokud jde o půdní vlhkost, nemusíte se příliš bát. Na rozdíl od většiny zahradnických plodin se thuja daří v místech, kde je podzemní voda blízko.

Vlastnosti výsadby thuja na jaře, na podzim a v létě - video

Komentáře
  1. Natálie

    Pověz mi, pzhl, může výsadba thujy vedle zahrady z peckovin poškodit ovocné stromy?

    • Olga

      Nemohu se podělit o své zkušenosti, protože o jehličnanech jen sním. Ale na jednom internetovém fóru, kde komunikují amatérští zahradníci, jsem našel nějaké informace.Tvrdí, že je možné zasadit, ale ne blíže než 6 m od zahrady, protože thuja oxiduje půdu a uvolňuje fytoncidy, které snižují výnosy.

Zahrada

Dům

Zařízení