Pěstujeme cibulovité duhovky: vlastnosti výsadby a péče

Přítel sdílel několik žárovek duhovky. V mém venkovském domě rostou pouze obyčejné duhovky (ty s oddenky), takže nastal malý problém, co dělat s cibulkami. Rád bych se dozvěděl více o výsadbě a péči o cibulovité duhovky. A další zajímavá otázka je: kdy a kde je lepší je zasadit a mohou zimovat na záhonu?

cibulovité duhovky Pěstování cibulovitých kosatců se poněkud liší od jednoduchých oddenkových druhů, které jsou mnohem častější na záhonech. Zvláštnosti kořenového systému diktují zvláštní pravidla pro výsadbu a opuštění cibulovitých duhovek. Nejprve je to způsobeno skutečností, že jemné cibule vyžadují pečlivý výběr místa výsadby. Kromě toho je většina odrůd extrémně teplomilná a není absolutně schopná přežít venku v našich zimách. Mluvme však o všem v pořádku.

Přečtěte si také článek: kdy lze kosatce přesadit?

Kdy zasadit?

Čas výsadby cibulek na otevřeném terénu závisí na rozmanitosti kosatců, například:

  • kompaktní a mrazuvzdorné iridodictiums lze vysadit na podzim, nejpozději však v září, aby rostliny měly čas zakořenit a zesílit;
  • méně perzistentní druhy kosatců Juno také přežijí podzimní výsadbu, avšak v teplejších oblastech budou chráněny dodatečně;
  • sissies xyphyums (holandské kosatce) je lepší zasadit na jaře, protože i při teplotě 10 stupňů pod nulou žárovky zemřou.

Výsadba mrazuvzdorného raného kvetení odrůdy duhovky na jaře je třeba mít na paměti, že v roce výsadby nebude kvetení, ale pouze pro příští sezónu.

Kde zasadit?kosatce kvetou

Jak víte, všechny cibulovité plodiny (a duhovky nejsou výjimkou) netolerují vysokou vlhkost. Oblasti, které na jaře trpí povodněmi, jsou pro tyto rostliny kategoricky nevhodné. Pokud jde o půdu, nejoptimálnější možností by byla hnojená písčitá půda, která je lehká a dostatečně úrodná.

Chcete-li pěstovat cibulovité duhovky, musíte vybrat nejsvětlejší záhon - pouze za dobrých světelných podmínek budou dobře kvést.

Příprava a výsadba cibulovinzpracování cibule

Pokud jde o nákup rostlinného materiálu, je nejlepší kontaktovat specializovaný obchod - existuje menší šance na nákup nemocných rostlin. Aby byly květiny chráněny před chorobami, zejména hnilobnými infekcemi a houbami, musí být před výsadbou namočeny po dobu 30 minut do roztoku Fundazolu nebo alespoň do manganistanu draselného a poté nechány úplně vyschnout.

Zdravá žárovka duhovky je na dotek pevná, pokrytá lesklou zlatou kůží a bez zvláštních skvrn nebo poškození.

výsadba kosatcůHloubka otvoru pro cibuli by neměla být větší než tři průměry a vzdálenost mezi nimi by neměla být menší než 10 cm, není nutné okamžitě zalévat, dostupná vlhkost v půdě bude stačit pro duhovky, ale další den musíte půdu v ​​díře dobře navlhčit.

Funkce péčeskladování duhovek

Péče o cibulovité duhovky je jednoduchá: na jaře je třeba je pravidelně zavlažovat, ale do léta by měla být frekvence zavlažování snížena, protože v této době již většina odrůd odpočívá. S příchodem podzimu vykopat cibule xyfyu, nechat je uschnout a dát je do lepenkové krabice pro zimní skladování. Většina pěstitelů květin v létě vykope všechny odrůdy kosatců a na podzim je vrátí zpět do zahrady (kromě holandských - jsou uloženy až do jara). To platí zejména v případě, že často prší, protože duhovky pak mohou hnít.

Video o vlastnostech výsadby cibulovitých kosatců

Zahrada

Dům

Zařízení