Nejlepší přítel člověka je petržel

užitečné vlastnosti petrželky Petržel patří do třídy celeru. V literatuře je latinský název koření přeložen jako „horský celer“. Vlasti petržele je Středomoří a její použití má kořeny v dávné minulosti. Naši předkové studovali vlastnosti voňavé trávy nikoli z knih, ale z vlastních zkušeností, takže dnes jsou výhody petrželky nejen vědecky dokázané, ale také testovány v průběhu let. Bohužel na určité období to bylo nezaslouženě zapomenuto, ale v osmnáctém století se koření znovu vrátilo a od té doby se aktivně používá nejen při vaření, ale také pro lékařské a kosmetické účely.

Co je v petrželce?

Petržel má velmi bohatý komplex živin, jehož hlavní hodnota je:

  • hrubá vláknina pro potraviny;
  • vitamíny C, A a K;
  • apigenin.

Co se stane s tělem při konzumaci petrželky?

Vitamin A, který je součástí petrželky, pomáhá udržovat jasnost vidění a působí jako dobrý antioxidant. Vitamin C chrání tělo před rakovinou a vitamin K je potřebný pro tvorbu kostí a také reguluje činnost systému srážení krve.

Pokud jde o obsah vlákniny, petržel je před koprem a celerem.

Je obzvláště důležité používat petržel v přítomnosti rakoviny, protože jedna z jejích hlavních složek - apigenin - zpomaluje růst nádorů a přispívá k jejich smrti, protože zabraňuje vstupu krve do maligní formace.

Jak si vybrat kvalitní petržel?

Jak víte, nejzdravější zelenina nebo ovoce jsou čerstvé. Totéž platí pro pikantní zelenou. Je dobré, pokud máte vlastní zahradu a můžete každý den sbírat šťavnatou trávu. Zbytek se musí uspokojit s produktem obchodu.

Abyste se nemýlili s výběrem a kupovali opravdu čerstvé zelené, musíte si vybrat pouze jasně zelené větvičky s pružnými listy. Přítomnost žlutých a uschlých listů naznačuje, že petržel je dlouho stará nebo řezaná.

Jak jej správně uložit?

Chladnička a obyčejná sklenice vody, do které musíte dát spoustu bylinek, vám pomohou udržet čerstvost koření na několik dní. Prodloužit „život“ petržel po dobu 1-2 týdnů můžete použít nádobu s víkem.

Pro delší skladování je vhodné trávu vysušit, poté ji nalijte do plátěného sáčku a umístit na tmavé, suché a chladné místo. Můžete také zmrazit.

Zahrada

Dům

Zařízení