Aktinidie vysazujeme na jaře: kdy, kde a jak

Objednali jsme aktinidii od přítele, který pěstuje sazenice na prodej. Tato kultura je pro nás nová, než v zemi žádné takové plodiny nebyly, ale když jsem jednou ochutnal lahodné ovoce, okamžitě jsem chtěl stejnou rostlinu. Řekněte mi, jak správně zasadit aktinidie na jaře, kde a v jakém časovém rámci je lepší to udělat?

výsadba aktinidií Dřevěná liana s lahodným ovocem je v poslední době stále oblíbenější mezi zahradníky, což si zaslouží. Actinidia vás nejen potěší lahodnou a velmi užitečnou sklizní, ale také vyzdobí místo svými ozdobnými pestrými listy a okouzlujícím kvetením. V soukromé zahradě se liany nejčastěji vysazují na jaře pomocí sazenice zakoupené ve školce. Na co byste měli věnovat pozornost a jak zasadit sasanky na jaře - o tom si dnes povíme.

Kdy zasadit?

Jarní výhoda výsadba aktinidií spočívá ve skutečnosti, že před prvními mrazy se sazenici podaří vytvořit dostatečně silný kořenový systém, dobře růst a zesílit, a v této podobě nejsou zimní mrazy pro rostlinu hrozné. Navíc při výsadbě sazenice s vlastními kořeny v zemi, se začátkem aktivního toku mízy, lze od aktinidií očekávat současný vývoj jak listnaté hmoty, tak poupat, což má pozitivní vliv na výnos.

Doba výsadby vinné révy závisí na konkrétní oblasti, ale obecná doporučení jsou v souladu s následujícími podmínkami:

  • sníh by se měl úplně roztát;
  • půda - zahřátí;
  • teplota vzduchu - dosáhnout stabilních hodnot bez hrozby zpětných mrazů (asi 10 stupňů během dne, nejméně 5 stupňů v noci).

Výsadba sazenice musí být provedena před otevřením ovocných pupenů. V případě nouze je povolena pozdní jarní výsadba po odkvětu, ale je to spíše výjimka než pravidlo.

Jak si vybrat sazenici?sazenice

Při nákupu okrasných odrůd aktinidií se na ně vztahuje pouze jeden požadavek - sazenice musí být dobře vyvinutá a zdravá. Pokud se plánuje pěstování keřů kvůli ovoci, pak by v tomto případě měly být zakoupeny heterosexuální sazenice, zatímco je lepší, aby převládaly ženské keře (jeden chlapec pro tucet dívek).

Musíte si koupit pouze sazenice ve věku od 2 do 4 let. Mladší rostliny dosud nenarostly dobré kořeny a dobře se nezakořenily a „přezrálé“ rostliny často onemocní.

Kde zasadit?keř

Nejlepším místem na webu pro aktinidie bude volná plocha ve světlém částečném stínu na kopci. Je velmi dobré, pokud je vedle něj plot nebo zeď, která zakryje keř před větrem a bude mu sloužit jako podpora, a pokud takový není, musíte se postarat o vytvoření oblouku.

Nemůžete vysadit aktinidie v hlubokém stínu poblíž vysokých stromů, navíc je réva může časem úplně splétat.

Jak zasadit?aktinidie

Rostlina aktinidie dvěma způsoby:

  • jednotlivé keře;
  • řádky příkopu.

Výsadbová jáma by měla být dostatečně hluboká, 50 x 50 cm, aby pojala hnojiva (kompost a trochu superfosfátu). Při výsadbě v řadách mezi otvory nechte vzdálenost alespoň 1 ma vzdálenost řádků - celkem až 4 m, protože aktinidie dobře roste.

Je nutné zasadit keř pomocí metody překládky, po které je hojně napojena a mulčována.Malý pletivový plot také neublíží - bude chránit aktinidie před kočičími tlapkami a zuby, protože tito mazlíčci nejsou ochotni hodovat na jemných stoncích a listech.

Video o květnovém výsadbě aktinidií v zemi

Zahrada

Dům

Zařízení