Letní chalupu zdobí orientální květ lycoris

květ lycoris Licoris neboli „pavoučí lilie“ je neobvykle krásná vytrvalá rostlina zahalená mnoha legendami a pověrami. V asijských zemích se květu lycoris říká také „květ smrti“ a je tradičně obdařen magickými vlastnostmi. Tato rostlina má exotický vzhled a příjemnou vůni, díky čemuž našla široké uplatnění v krajinářském designu. Lékořice nevyžaduje komplexní péči, takže se do jejího pěstování mohou zapojit i začínající pěstitelé květin.

Botanický popis lycoris

pavoučí lilie

Květy „pavoučí lilie“ patří k vytrvalým rostlinám rodiny Amaryllis. Celkově existuje asi 20 odrůd lycoris, které rostou v zemích jižní a východní Asie - Indie, Jižní Korea, Japonsko, Laos, Pákistán, Nepál.rysy květu lycoris

Botanické rysy květu lycoris:

 1. Lékořice je cibulovitá rostlina. Jeho žárovky jsou dostatečně velké, průměr 5-6 cm.
 2. Listy jsou ve tvaru pásu, úzké, až 40-50 cm dlouhé. Listy Lycoris mají bohatou a jasně zelenou barvu.
 3. Na konci června nebo začátkem července listy odumírají a na jejich místě se tvoří stonky dlouhé až 50-70 cm.
 4. Květy lišejníků závisí na podmínkách její kultivace. Nejčastěji se velké pupeny objevují v září. Na jednom stonku se tvoří od 5 do 7 květenství. Proces kvetení trvá 10 až 15 dní.
 5. Pupeny Lycoris mají neobvyklý, originální tvar - navenek se podobají liliím, ale jejich tyčinky jsou navenek podobné pavučinám, pro které byla rostlina nazývána „pavoučími liliemi“.
 6. Licoris má různé barevné varianty - v závislosti na odrůdě mohou být květiny malovány zlatožlutou, oranžovou, karmínově červenou, lila nebo stříbřitě bílou.

Jedním z hlavních rysů květu lycoris je, že se jeho květy a listy nikdy „nesetkávají“.

Kvetení rostliny trvá až 15 dní, po kterých květenství začne mizet. Teprve poté začne tvorba listů ve tvaru šipky, které přetrvávají po celou zimu, až do konce května.

Květ Lycoris - populární druh

odrůdy lycoris

V přírodních podmínkách roste asi 20 odrůd lycoris, ale v Rusku se pěstují pouze 4 druhy této trvalky:

 • lycoris Radiata;lycoris radiata
 • šupinatý;šupinatá lycoris
 • krvavě rudý;krvavě červená lycoris
 • zlatý.zlatá lycoris

Licoris radiant nebo Radiata je jednou z nejběžnějších a nenáročných odrůd rostlin vysokých až 40-70 cm, vhodná pro pěstování jak ve středním Rusku, tak v jižních oblastech. Listové desky jsou velké a na okrajích zakřivené. Květenství může být bílé, červené nebo lila-růžové. Kvetení začíná v první polovině září.Lycoris zářivý

Šupinovka lékořice - nejvíce mrazuvzdorná odrůda. Tato trvalka vydrží mrazy až do -32 ° C a nevyžaduje další přístřešky. Je však velmi vybíravý ohledně kvality půdy, která musí být dobře navlhčena. Během období květu, které začíná v srpnu, na jedné stonce kvete až 7-10 lila nebo světle růžových květenství se zlatým středem.mrazuvzdorná šupinatá lycoris

Lékořice zlatá - tato rostlina až do výšky 55-65 cm může být pěstována pouze v jižních oblastech Ruska, protože se vyznačuje minimální odolností proti mrazu. Kvetení začíná na konci května nebo v první polovině června, na každém stonku kvete až 5-7 zlatožlutých pupenů.květy zlatého lykoře

Krvavočervená nebo ohnivá lykořice - Tato trvalka se nejlépe pěstuje v jižních oblastech, v oblastech s dobře odvodněnou půdou. Jedná se o nízko rostoucí rostlinu, jejíž výška nepřesahuje 40-45 cm. ohnivý lycorisListy jsou úzké, až 2 cm široké, květenství bohaté šarlatové barvy, které se objevují na stoncích lycoris v druhé polovině srpna.

Rostoucí lycoris

pěstování květin na webuVýsadba a péče o lykoři zlatou, stejně jako o její další odrůdy, není obtížná, takže ji lze pěstovat jak na zahradě, tak na parapetu. Tato rostlina se vyznačuje svou nenáročností, dobrou odolností vůči chorobám a škůdcům a také dlouhým a bujným kvetením.

Lékořice může být vysazena jak na podzim, tak na jaře. Podzimní výsadba se provádí v říjnu, aby měla rostlina čas zakořenit se při prvním mrazu. Na jaře můžete v dubnu začít s výsadbou lycoris.

Výběr místa a příprava půdy

příprava místa přistáníLékořice je teplomilná rostlina, která preferuje rovnoměrné sluneční světlo. Nesnáší příliš zastíněné oblasti a přímé sluneční světlo. Nejlepší je zvolit pro lycoris polostínovaná místa nebo je zasadit do stínu stromů.

Nejlepší možností pro pěstování lycoris bude dobře odvodněná, písčitá, volná půda s minimální kyselostí. Pro svěží kvetoucí rostlinu můžete připravit výživný substrát ze slámy a listové půdy humuspřijato ve stejných částech.

Přistání lycoris

cibule lycoris pro výsadbuVýsadba lycoris se provádí dvěma způsoby - semeny a cibulkami. První metoda se používá extrémně zřídka, protože má několik nevýhod. Semena Lycoris mají nízkou míru klíčení - ne více než 45-50%. Sazenice, které klíčí, budou kvést až po 6-7 letech.

Je mnohem efektivnější pěstovat trvalky s cibulkami, jejichž klíčivost je nejméně 85%.

Přistání lycoris:

 • pro reprodukci musíte zvolit velké žárovky pokryté hnědými šupinami;
 • připravte výsadbu otvorů ve vzdálenosti 20-30 cm po odplevelení a uvolnění oblasti;
 • hloubka otvorů by měla být asi 15 cm;
 • nalijte vrstvu písku na dno každého výsadbového otvoru;
 • lehce zatlačte žárovky do otvoru a posypte pískem a nahoře listovou zemí;
 • zhutněte a hojně zalijte mladé sazenice.

Výsadba lykorisu musí být prováděna s ochrannými rukavicemi, protože všechny části této rostliny jsou považovány za jedovaté a mohou vést k podráždění pokožky.

Jakou péči potřebuje květina lycoris

květ lycoris v různých obdobích vegetačního období

Licoris se vyznačuje nenáročnou péčí jak při pěstování na osobním pozemku, tak na parapetu.

Základní pravidla péče:

 1. Vytrvalá rostlina potřebuje zalévat pouze na jaře a v létě. Během tvorby listů a květenství by měl být počet zalévání zvýšen na 3-5krát týdně, protože půda by neměla být ponechána vyschnout.zalévání
 2. Během období spánku, po skončení kvetení, se počet zalévání sníží na 1 krát týdně. V zimě lycoris nepotřebuje vlhkost.
 3. Hnojiva by měla být aplikována každých 15 dní během vegetačního období. Od chvíle, kdy se vytvoří listy, se používá hnojení obsahující dusík. Poté, co se objeví pupeny, hnojiva vysoký obsah draslíku.
 4. Na podzim, po skončení kvetení, je rostlina prořezána. Zlomek z toho odstraní všechny uschlé, zvadlé listy.
 5. Navzdory skutečnosti, že lycoris je cibulovitá rostlina, nevyžaduje každoroční opětovnou výsadbu. Celkem stačí cibuli vykopat každých 4–6 let a opatrně od ní oddělit děti ostrým nožem. Poté by měl být řez posypán popelem nebo uhelným práškem.

lycoris květina v květináčiLicoris je neobvyklá rostlina, která může být jasnou dekorací pro jakýkoli zahradní pozemek nebo parapet. Pokud budete dodržovat jednoduchá pravidla péče, každý zahradník bude schopen pěstovat exotickou rostlinu se svěžími a barevnými květenstvími.

Šupinatá květina Licoris fascinuje oko - video

Zahrada

Dům

Zařízení