Dvě metody chovu aktinidií

šíření aktinidií řízky Actinidia arguta je maloplodý poddruh aktinidie, který lze pěstovat v chladném podnebí. Některé odrůdy tohoto poddruhu vydrží mrazy až do -26OC. Čínská aktinidie je velkoplodý poddruh rostliny. Je teplomilnější, takže jej nelze pěstovat v Rusku a zemích s chladně proměnlivým podnebím. Actinidia miluje lehkou, úrodnou půdu s přídavkem velkého množství dusíkatá hnojiva... Vzhledem k tomu, že tato rostlina potřebuje křížové opylení, je vedle samičích keřů vysazen samčí keř. Po opylování samičích keřů se vytvoří velké množství vaječníků (až 2 000 plodů z jednoho keře za sezónu). Po sklizni se pod keř aktinidie aplikuje dusíkaté hnojivo obsahující hořčík.

Na podzim, když vinná réva aktinidie odhodí listy, mohou být rozmnožovány keře. Existují dva způsoby šíření aktinidií: řízky a vrstvení.

Před chovem aktinidií je nutné připravit místo přistání. Ovocná větev je velmi těžká, pokud spadne na zem, pak všechny plody budou hnít, proto je v zahradě aktinidie instalována mříž z hustých kovových trubek a drátěného pletiva s velkými buňkami.

Reprodukce vrstvením

Když jsou podpěry připraveny, můžete šířit aktinidie vrstvením. Je nutné pořídit tříletý výhonek révy a vykopat ho do země do hloubky 8–10 cm. Aby výhonek vytvořil vrstvení, je půda zbavena například stimulátoru růstu, “ Kornevin “. Poté je půda mulčována. Jako mulč můžete použít oblázky, rozbité cihly nebo rašelinu z rašeliniště. Na jaře, týden před probuzením pupenů, je mulčování odstraněno. Po vyklíčení musíte půdu dobře zalévat. Rok po krmení z kořenového systému mateřské rostliny jsou vrstvy odděleny prořezávačem. Dále je réva vázána na mřížoví.

Propagace řízky

Pokud chcete zasadit aktinidie na celé místo, můžete je šířit řízky. Pro sklizeň řízků musíte zvolit dvouletý boční výhonek vinné révy. Je rozřezán na kousky se čtyřmi až pěti pupeny. Poté se na jednom konci řezu provede rovný řez a na druhém šikmý řez. Ze šikmého řezu se vytvoří více kořenů. Řízky jsou zabaleny do vlhkého hadříku. Sazební materiál se sklízí na teplém místě po dobu jednoho týdne, po takovém klíčení se na šikmém řezu objeví bílé pruhy. Tyto sazenice musí být okamžitě zasazeny do země.

Zahrada

Dům

Zařízení