Jak používat mech sphagnum na květiny

mech sphagnum pro květiny Sphagnový mech pro květiny je přírodní zvlhčovač, který dokáže rychle absorbovat a pomalu uvolňovat vlhkost. Zlepšuje vlastnosti základního květu, činí jej volnějším a prodyšnějším. V květinářství se používá k pěstování semen, zakořenění listů a mladých výhonků, udržování úrovně vlhkosti dekorativních listových rostlin. Sphagnum má mnoho prospěšných vlastností, které usnadňují péči o náladové rostliny.

Sphagnum nemá vyvinutý kořenový systém, i když je to vytrvalá rostlina. Rozmnožuje se spórami a je to tenká, větvící se stonka. Jak roste, spodní část rostliny postupně odumírá a horní část se vyvíjí.

Přínosné vlastnosti

U pokojových rostlin je sphagnum považováno za užitečné ze tří důvodů:

  1. Má přirozené antibakteriální vlastnosti. Prvek sphagnol, který je jeho součástí, přispívá k dezinfekci půdy. Půda, která zahrnuje sphagnum, je méně náchylná k plísním a houbovým chorobám.
  2. Dobře absorbuje vodu. Suchý sphagnum je schopen absorbovat vlhkost 20krát větší, než je jeho vlastní hmotnost.
  3. Poskytuje přístup vzduchu do kořenového systému.

Jak používat mech k péči o orchideje

Rostlina orchideje nedoporučují se pro běžnou půdu, je pro ně vhodnější prodyšný a vlhký podklad. Květinářství míchá borovou kůru s kokosovým vláknem a sphagnem. Takové složení poskytuje rostlině dobrý růst, chrání kořeny před rozpadem a vysycháním.

V létě se klíčky rašeliníku vinou kolem vzdušných kořenů orchidejí, aby se zvýšila vlhkost.

Pro zakořenění řízků a listů

K zakořenění listů vrtošivé Saintpaulia nebo Gloxinia používají řízky Pelargonium nebo Dracaena mokrý rašeliník. Za tímto účelem se nastříká, pokud je čerstvý, nebo se namočí na několik hodin do čisté vody, pokud je v suchém stavu. Poté, co se umístí na dno sklenice (s vrstvou až 2 cm), se do sphagna vloží řezaný řez nebo list. Po několika dnech se sazenice zakořenila. Sphagnum udržuje vlhkost a zabraňuje hnilobě mladé rostliny.

Během zakořenění je nutné sledovat hladinu vlhkosti mechu, v případě potřeby jej navlhčit.

K udržení vlhkosti vzduchu

V létě sphagnum pomáhá udržovat vlhkost pokojových květin. Je položen na paletě a navlhčen. Voda se postupně odpařuje a usazuje se na listech. Pokud je nutné udržovat půdní vlhkost po dobu 7 až 10 dnů (během dovolené nebo služební cesty), navlhčený sphagnum se umístí na povrch půdy kolem kmene rostliny.

Sphagnový mech pro květiny pomáhá zlepšovat kvalitu péče o rostliny, oživovat květiny milující vlhkost a kořenové sazenice. Pro péči o květiny můžete použít sphagnum shromážděné v lese nebo zakoupené.

Zahrada

Dům

Zařízení