Vybereme správný průřez vodiče pro proud a výkon

výběr průřezu drátu pro proud a výkon Průřez vodiče pro proud a výkon jsou parametry, které označují účel konkrétního kabelu. Jinými slovy, kde vodič může a nemůže být použit.

Sběr dat

sběr údajů o spotřebě energie a proudu domácích spotřebičů

Průřez je vybrán podle výkonu nebo proudu zařízení, která budou následně připojena. Tato metoda se nazývá "při zatížení", protože zařízení jsou - zatížení kabelu. Pokud zařízení vyžaduje velké náklady na energii, bude k němu muset být připojen silný kabel. Pokud to není požadováno, pak drát s malým průřezem bude docela dost. Jak si vybrat samotný kabel a čím by se měl řídit?

Nejprve musíte shromáždit data na těch zařízeních, ke kterým budou vodiče připojeny. Taková data se nazývají pasová data, jsou povinně zapsána do technického pasu zařízení. Obsahuje údaje jako:

  • model zařízení;
  • Napětí;
  • spotřeba energie;
  • značka certifikátu;
  • země výroby;
  • datum výroby;
  • recyklační značka;
  • třída ochrany atd.

Navíc, pokud jste, řekněme, ztratili registrační certifikát, jsou na zařízení umístěny speciální štítky nebo jsou nalepeny samolepky. Zobrazují základní data. Včetně spotřeby energie, což je to, co potřebujeme. Můžete si vybrat průřez drátu podle síly a bez něj.

Pokud nezůstane žádný štítek s nálepkou, ale pamatujete si model (může být napsán na pouzdře), pak to nevadí. Zkuste vyhledat informace o zařízení na internetu. Okamžitě použijte průměrné statistiky. K dispozici je speciální tabulka s orientační spotřebou energie u různých spotřebičů, jako jsou: vrtačka, toustovač, lednička, pračka, klimatizace atd.tabulka elektrických spotřebičů pro domácnost

Existuje pouze jedna důležitá nuance. Viz tabulka udává rozsah výkonu? Je těžké uhodnout, co si vybrat.

Vždy berte maximum!

Když začnete počítat průřez kabelu z hlediska výkonu, ve výsledku získáte nadhodnocený výkon zařízení. To je velmi dobré, protože budete potřebovat kabel s velkým průřezem. Takové kabely se trochu zahřívají a podle toho fungují déle.

Pokud zařízení vyžaduje více energie, vodič s malým průřezem jednoduše shoří.

Způsob zatížení

Jak již bylo zmíněno, zátěží je zařízení. Může to být jeden nebo několik. Bez ohledu na to, kolik jich je, vždy sečtěte všechny síly zařízení, ke kterým připojujete vodič. Všechny tyto pravomoci by měly být vyjádřeny pouze v jedné měrné jednotce! Ve wattech nebo kilowattech, jinak budete ve výpočtech zmatení.

„Kilo“ je násobení tisícem. 1 kW = 1 000 W.

Pokud se hodnoty výkonu zařízení liší, uděláme je stejné - překládáme. Řekněme, že jedno zařízení spotřebuje 100 W a druhé 3,5 kW. Hodnotu první necháme nedotčenou a hodnotu druhé, kterou překládáme, dostaneme 3 500 wattů. Pokud chcete převést watt na kilowatt, vydělte jej tisícem.

Byl vypočítán výkon. Nyní vybereme kabelovou sekci. Níže je uvedena tabulka výkonu kabelu podle sekce. Není v tom nic složitého, protože stačí vybrat sloupce, kde jsou vyznačeny fáze. Pokud máte v síti jednu fázi, vezmeme napětí 220 Voltů. Pokud tři - 380 voltů.tabulka průřezu drátu z proudu a energie

Pak najdeme číslo, které je o něco více než síla, kterou jste spočítali. Našel jsem to? Vlevo je označen odpovídající průřez vodiče a jeho průměr. Toto je kabel, který potřebujete.Pokud máte po ruce tabulku průřezů kabelů pro napájení, nevzniknou žádné potíže.

V této tabulce jsou hodnoty pro měděné a hliníkové vodiče odlišné. Jaký druh žíly potřebujete - podívejte se do těchto sloupců.

Někdy nastanou potíže s výběrem materiálu, ze kterého jsou jádra kabelů vyrobena. Měď se používá jako elektroinstalace v domech a bytech. Měděné dráty jsou považovány za flexibilní, praktické a spolehlivé. Je pravda, že jsou dražší než hliníkové kabely. Samozřejmě, pokud má měděný vodič velký průřez (při vysokém zatížení v domě), nelze jej již nazývat pružným. A cena bude vyšší. Proto v takových případech neváhejte vzít hliníkové dráty - dobrá úspora.

Sílou a délkou

průřez vodiče podle síly a délkyVolba průřezu kabelu z hlediska výkonu a délky se provádí trochu jinak. Stává se to, když je vodič dlouhý několik desítek nebo dokonce stovek metrů. Je třeba vzít v úvahu ztráty na samotných kabelech, jinak energie nemusí pro zařízení stačit. Existuje ještě jedna tabulka, která vyzve k dalším akcím a zohlední všechny ztráty.

Musíte znát sílu, která je přidělena domu nebo budově. Přidělený výkon je výkon veškerého zařízení, které pracuje v domě. A vzdálenost od sloupu k budově, odkud kabel pochází. Tuto vzdálenost lze snadno změřit sami.

Před zapojením nezapomeňte vzít malé množství vodiče.

Při větším průřezu se drát méně zahřívá a také izolace. To znamená, že je snížena pravděpodobnost požáru nebo zkratu. Často se také stává, že lze přidat počet spotřebičů v domě. Řekněme, že jste vložili ledničku, klimatizaci a elektrický sporák. O rok později se rozhodli koupit počítač, toustovač, dvě televize a něco jiného, ​​co funguje na elektřinu. Kabeláž prostě nemá dostatek energie, aby vydržela tolik vybavení. Budete se muset ujistit, že výkonné zařízení není zapnuto současně, nebo úplně změnit zapojení. Nebo můžete jednoduše položit kabeláž předem s okrajem průřezu. Je to racionálnější: nebudete muset později trpět.

Aktuální výpočet

Je také možné zvolit aktuální průřez kabelu. K tomu je nutné provést stejný sběr údajů na štítcích, štítcích nebo v technickém listu. Teprve nyní nepotřebujeme výkon ve wattech, ale proud v ampérech. Charakteristiky označují proud, který je zařízením maximálně spotřebován.

Znovu shromažďujeme data ze všech zařízení a sumarizujeme. A také vše překládáme do jedné jednotky, podobně: 1mA (miliampér) = 0,001 A a 1A = 1000 mA. Například 2,3A je 2300 mA. Je to tak, že někdy z nějakého důvodu naznačují v miliampérech.

První tabulka uvedená výše může určit průřez nejen podle počtu wattů. Je to také tabulka pro stanovení průřezu vodičů pro napájení a proud současně. To znamená, že s ní musíte znovu pracovat. Všimněte si, že čísla nejsou všechna. Například máte aktuální odběr 25 A a potřebujete měděný drát. Toto číslo není v tabulce. Zvolili jsme větší hodnotu. To se rovná dvaceti sedmi ampérům - proto buďte vedeni. Ukazuje se, že požadovaný proudový úsek kabelu je 4 milimetry čtvereční.

Nikdy nevybírejte nižší hodnotu, abyste ušetřili peníze! V nejlepším případě jistič vypne a zastaví dodávku elektřiny. Pokud takový stroj neexistuje a toto je nejhorší případ, pak existuje vysoká pravděpodobnost poruchy zařízení nebo dokonce požáru. Nešetřete na bezpečnosti svého domova a sebe sama.

Elektrické vedení

Když však vodičem protéká proud, vodič se zahřívá. Hodně proudu - hodně tepla. O čem mluvíme: pokládání drátu může být uzavřené nebo otevřené. Uzavřeno je, když je vodič pod speciální trubkou. Otevřený - pokud není zakrytý ničím, tj. Holým drátem připevněným ke zdi.

Zde můžete podvádět. Teplota se bude lišit pro různé průřezy vodičů, i když aktuální hodnota zůstane stejná.To znamená, že pokud je kabel položen otevřený, pak je docela přijatelná menší část. Teplo půjde do vzduchu a drát se podle toho ochladí.

Dráty s malým průřezem v potrubí, kabelových kanálech nebo ve zdi nebudou schopny vychladnout - teplo nemá kam jít. Když je tedy vodič zakrytý, je zapotřebí pouze většího průřezu, jinak se izolace zhorší. K dispozici je také tabulka, která vám pomůže vybrat dirigenta s přihlédnutím k jeho položení. Princip zůstává stejný: měděné nebo hliníkové vodiče, proud a výkon.

Tabulka vedení kabelů:tabulka vedení kabelů

Ale můžete se zmást. Například potřebujeme měděný vodič o výkonu 7,3 kW (7300 W). Síť je jednofázová, dáme ji uzavřenou. Podíváme se na talíř. Pamatujeme si, že vše je bráno podle maximálních hodnot. Najdeme číslo 7,4 kW. A vidíme, že požadovaná část je 6 čtverečních milimetrů.

Nebo chceme hliníkový vodič položit otevřeně. Víme, že vydávací proud je 40 ampérů. Tabulka obsahuje číslo 39. Nemůžeš! Bereme více - šedesát ampér. Vidíme, že koupíme vodič o průřezu deset milimetrů čtverečních. A pokud to položíme zavřené, pak 16. A nemýlili jsme se a je tu rezerva. Před zakoupením drátu si vezměte s sebou třmen a první desku. Pro každý případ zkontrolujte: má stejný průměr? Pokud se ve skutečnosti ukáže, že je méně, než je uvedeno, pak tento drát neberte!

Zahrada

Dům

Zařízení