Vlastnosti a aplikace jasmínového oleje v medicíně a kosmetologii

vlastnosti a použití jasmínového oleje Jasmínový květ se pro svou vynikající vůni, která je po půlnoci silnější, nazývá královnou noci. Terapeutické vlastnosti a použití jasmínového oleje jako afrodiziaka jsou známy. Velmi intenzivní květinová vůně působí na emocionální a fyzické úrovni: uklidňuje, zvedá náladu, vyvolává pocit důvěry, euforie.

Vlastnosti éterického oleje

jasmínový éterický olej

Jasmína na východě je považována za posvátnou květinu Měsíce a Venuše, symbol ženskosti. Vůně rostliny v Indii je často spojována s láskou, erotikou a sváděním. Masáž jasmínovým olejem je zmíněna v Kamasutře. Od 11. století používali Arabové voňavé květiny ke zdůraznění čistoty nevěsty na svatbě.

Okvětní lístky nejsou podrobeny destilaci párou, ale jsou extrahovány n-hexanem. Pro výrobu 1 litru absolutních je zapotřebí asi 1000 kg nebo asi 8 milionů květů. Nejcennější suroviny se získávají na úpatí Himalájí, Kašmíru a jižní Číny. Jasmín se pěstuje v Egyptě, Španělsku, Portugalsku a Francii.

jasmínové květyKvětiny Jasminum officinale a J. grandiflorum se sklízejí ručně v noci nebo brzy ráno, než vyjde slunce. Okvětní lístky mají v tuto denní dobu silnou vůni kvůli zvýšenému obsahu těkavých látek. Vlastnosti a použití jasmínového éterického oleje závisí na bohatosti složek.

Voňavý tekutý jasmínový olej je univerzálním léčitelem těla i duše.

Důležité biologicky aktivní složky:

 • jasmon je terpenoid, který tvoří pouze 5% z celkového objemu absolutna;
 • benzylacetát - 18-28%;
 • benzylbenzoát (14-21%);
 • linalool (3 až 8%);
 • isofytol (3 až 6%);
 • fytol (6-12%;
 • skvalen (2-6%).

Hlavní vlastnosti a použití jasmínového oleje závisí také na obsahu indolu, geraniolu, nerolu, vanilinu, eugenolu. Mnoho složek má antiseptický, antibakteriální a fungicidní účinek.

Psychologický účinek

jasmínový olej zklidňujeKvětina byla původně přivezena ze severu Indie, kde se po mnoho staletí používala jako afrodiziakum. Jasmínový éterický olej má smyslně jemnou, sladkou, exotickou květinovou vůni. Vědci zjistili, že lék stimuluje produkci hormonu štěstí - endorfinu, který je zodpovědný za výskyt pozitivních emocí. Nízké hladiny hormonů jsou spojeny s depresivními pocity, výkyvy nálady.

Pro smyslnou masáž stačí smíchat 2 kapky jasmínového oleje a 50 ml základního oleje.

Svůdná vůně působí proti skleslosti, depresi. Vůně pomáhá zbavit se zátěže negativních emocí, úzkosti a nervového napětí a poskytuje klidný spánek. Biochemici zjistili, že jasmínový olej působí na stejné receptory jako benzodiazepiny (trankvilizéry), barbituráty. Lék současně odhaluje smyslnost, zvyšuje libido.

Terapeutický účinek

jasmínový olej jako terapeutické činidloMnožství fyziologicky aktivních esterů v jasmínovém oleji je vysoké. To je důvod vlastností a použití jasmínového oleje pro příznaky různých nemocí.

Jasmín obsahuje látky podobné hormonům, které fungují jako vlastní hormony těla. Na této vlastnosti je založeno používání jasmínového oleje při gynekologických problémech.

Jasmínový olej:

 • má antispazmodický účinek;
 • pomáhá snižovat intenzitu menstruačních křečí;
 • zmírňuje příznaky menopauzy;
 • zmírňuje bolesti hlavy.

Jasmín se používá k masáži břicha a dolní části zad. Několik kapek esence se přidá například do nosného oleje sladké mandle... Pokud dojde k nervovému vyčerpání, vyvíjí se deprese, pak se směs pro aroma lampu připraví ze 3 kapek jasmínu, 2 kapek kosatcových olejů a 3 kapek bergamotu.

Studie prokázaly pozitivní účinky jasmínu na nervový systém. Při různých způsobech aplikace - vdechování par aroma lampy, vtírání do pokožky - se normalizuje srdeční frekvence, krevní tlak, stresová reakce, dýchání.

Vlastnosti a aplikace jasmínového oleje na pokožku, vlasy

jasmínový olej pro pokožku a vlasyAbsolutní látka je vhodná pro suchou, mastnou, zanícenou a podrážděnou pokožku. Olej podporuje obnovu buněk, posiluje tkáně. Produkt má výrazné uklidňující a antiseptické vlastnosti. Esenciální olej se přidává do krémů, pleťových masek.

Výsledné kompozice:

 • mají antibakteriální účinek;
 • pomáhají zbavit se akné, akné a jiných zánětlivých onemocnění kůže.

Naneste jasmínový olej na obličej s vybledlou, pomalou a stárnoucí pokožkou. Produkt bojuje proti vráskám, protože poskytuje lepší prokrvení dermis. Vylepšená výživa pokožky přispívá ke zvýšení tonusu, rychlému dělení buněk a omlazení.

Jasmínový olej se tradičně používá k léčbě křehkých a suchých vlasů. Jasmon a další přísady pronikají do kořenů a stonků, posilují a obnovují vlasy.

Díky aplikaci jasmínového oleje na vlasy se stávají znovu elastickými a hedvábnými.

Opatření

mírné používání jasmínového olejeJasmínový olej se používá externě. Vonná kapalina smíchaná se základním prostředkem má mírný účinek na pokožku. Nepředávkujte se však, protože může dojít k podráždění.

Jasmínový éterický olej není určen k perorálnímu užívání.

Před prvním použitím se doporučuje provést test citlivosti. Kapka přípravku se aplikuje na vnitřní záhyb loktu nebo na kůži za uchem. Pokud jste alergičtí na jasmín, objeví se během 15-60 minut zarudnutí, puchýře, svědění.

Jasmínový olej se používá od starověku ke zvýšení libida, zbavení se deprese, úzkosti a deprese. Aromatická kapalina se přidává do produktu pro péči o pokožku a vlasy. Jasmín nejen dobře voní, ale také bojuje s nemocemi. Esenciální olej je obzvláště užitečný pro ženy.

Vlastnosti používání jasmínového éterického oleje - video

Zahrada

Dům

Zařízení