Hlavní nuance a jemnosti péče o Fatsia doma

domácí péče o fatsia Fatsia je krásná, dekorativní listová rostlina, která se často používá k zdobení obývacích pokojů, chodeb a dalších velkých prostor. Navzdory nenáročnému „charakteru“ má péče o tuky doma několik funkcí. S ohledem na tyto nuance bude i nováček květinářství schopen pěstovat štíhlou a půvabnou rostlinu, která se v každém interiéru stane jasným dekorativním přízvukem.

Botanický popis fatsií

vnitřní květinová fatsia

Vnitřní květina Fatsia nebo Aralia je zástupcem malého rodu keřů patřících do rodiny Araliev. Za přirozených podmínek tato rostlina roste v Japonsku, Koreji, Číně a dalších asijských zemích, proto se jí často říká japonská Aralia.kvetoucí fatsia

Hlavní rysy Fatsia:

  1. Když se pěstuje doma, Aralia dosahuje výšky 1,5-2 m.
  2. Koruna je masivní a elegantní zároveň.
  3. Výhonky jsou tenké, které nedokážou unést váhu bujného listoví a vyžadují další podporu.
  4. Listy jsou velké, až 33-36 cm v průměru, tmavě zelené, čisté a atraktivní. Forma - ve tvaru srdce nebo kulatá, připojená k výhonkům dlouhými řapíky.
  5. Květy jsou malé, ve formě bílých lat, skládajících se z mnoha okvětních lístků. Květy Fatsia nejsou nijak zvlášť atraktivní, proto se pěstuje jako listnatá rostlina.

Při správné domácí péči o Fatsii získávají její listy efektní lesklý lesk a stávají se hlavní ozdobou rostliny.

Reprodukce fatsie

chov tukůReprodukce fatsie se provádí třemi způsoby - řízky, vzduchovými vrstvami a semeny. Nejběžnějším a nejjednodušším je roubování. Optimální doba pro to je duben-květen.

Chcete-li se množit z velkého zdravého výhonku, odřízněte řízek 3-4 oteklými pupeny. Upravte řez řezu roztokem Kornevin nebo jiný stimulant. Připravte půdní směs rašeliny a písku, dobře navlhčete a prohloubte řez do hloubky 2-3 cm.

Zakryjte stonku plastovým obalem nebo skleněnou nádobou a vytvořte pro ni „skleníkové“ prostředí. Nezapomeňte pravidelně střílet a zalévat. Po 4-5 týdnech se na výhonku objeví první silné a zdravé listy. Poté mohou být transplantovány do samostatných kontejnerů.

Propagace vzduchovými vrstvami

Sazenice FatsiaZkušení květinářství se nejčastěji uchylují k šíření tuků vzduchovými vrstvami, protože tato metoda vyžaduje určité dovednosti. Na jaře nakrájejte robustní výhonek do kruhu. Místo řezu zabalte do dobře navlhčeného mechu sphagnum. Připevněte ji fólií.

Poté je třeba mech znovu navlhčit a nechat výhonek v této formě po dobu 8-12 týdnů. Po této době se místo mechu objeví mladé kořeny. Odřízněte větev mírně pod kořeny a přesaďte ji do samostatného květináče.

Šíření semen

semena fatsiaPři pěstování tuků ze semen můžete použít jak zakoupený, tak sklizený rostlinný materiál. Je třeba mít na paměti, že klíčivost semen se rychle zhoršuje, proto je nutné sečení zahájit ihned po odběru.

Výsev semen:

  1. Semena na chvíli namočte do roztoku jakéhokoli růstového stimulantu.
  2. Připravte volnou a výživnou půdu pro pěstování.
  3. Semena rovnoměrně rozetřete na povrch a posypte vrstvou půdy asi 1 cm silné.
  4. Posypte plodinu stříkací lahví.
  5. Nádobu na osivo zakryjte skleněnou nebo plastovou fólií.

Sazenice FatsiaPoté nádobu přemístěte na teplé a dobře osvětlené místo.

Jakmile se objeví první pravé listy, klíčky lze ponořit a zasadit do samostatných nádob.

Fatsia se stará doma

domácí péče o fatsiaPři péči o tuky doma je velmi důležité zvolit správné místo pro umístění květináče, zajistit mu potřebnou teplotu vzduchu, pravidelné zalévání a krmení.

Fatsia patří mezi rostliny milující světlo, ale neměla by být umístěna na přímém slunečním světle. Nejlepší je umístit květinu na parapet na východní nebo západní straně. V letních dnech může být rostlina vyvedena na čerstvý vzduch, ale musí být chráněna před přímým slunečním zářením.

Teplota a vlhkost

teplotní podmínkyV létě a na jaře ve Fatsii je nutné zajistit teplotu vzduchu 18-22 ° C. Během zimy může být rostlina udržována při pokojové teplotě, ale potřebuje dostatek slunečního světla.

Pokojová rostlina je velmi náročná na vlhkost vzduchu, která by měla být alespoň 50%.

zvlhčující fatsiaNa suchém vzduchu je dekorativní přitažlivost fatsie výrazně snížena - listy ztrácejí pružnost, špičky začínají vysychat a vlnit se. Pro udržení požadovaného obsahu vlhkosti lze rostlinu zavlažovat stříkací lahví každé 1-2 dny.

Zalévání

dobrá péče o tuky domaFatsia potřebuje pravidelné zalévání. V teplé sezóně musí být rostlina navlhčena, jakmile vrchní vrstva půdy v květináči vyschne o 1-2 cm, s počátkem září by měl být počet zalévání snížen.

V zimě je třeba vnitřní květinu zalévat velmi zřídka. Ale nemůžete úplně přestat zvlhčovat a nechat zemité kóma v hrnci úplně vyschnout.

Přebytek vlhkosti není pro rostlinu neméně škodlivý - může způsobit hnilobu kořenového systému a různá onemocnění. Při zasychání půdy je proto nutné fatsii navlhčit.

Péče o listy

Fatsia se pěstuje jako listnatá rostlina, takže její listy vyžadují zvláštní péči, aby si udržely dekorativní přitažlivost. Květina má velké listy, které je třeba pravidelně stříkat pomocí usazené vody.

Doporučuje se občas otřít listy fatsie vlhkou houbou - tím se nejen očistí od prachu, ale také se udrží potřebná vlhkost.

V létě můžete květinu uspořádat jakousi teplou sprchu, zatímco v zimě můžete omezit postřik.

Top dressing

hnojivo pro tukyK zachování dekorativní přitažlivosti a aktivního růstu tuků je zapotřebí velké množství živin. Od dubna do října musí být rostlina krmena každý týden.

K tomu můžete použít jako organickýa speciální komplexní hnojiva pro dekorativní listnaté plodiny. Je vhodné zvolit výrobky s vysokým obsahem dusíku.

Nejlepší je aplikovat krycí obvaz současně se zaléváním nebo bezprostředně po něm. V zimě nemusí být fatsia dodatečně krmena.

Transplantace Fatsia

Transplantace FatsiaFatsia je rostlina, kterou je třeba přesadit maximálně 1krát za 3-4 roky, nejlépe v první polovině března. Tento postup snáší velmi špatně - pomalu se přizpůsobuje novému místu a může onemocnět. Současně však kořenový systém květu roste velmi rychle a po několika letech přestává zapadat do starého květináče.

Při přesazování rostlin je nejlepší použít metodu překládky, která se snaží zachovat hrudku půdy. Na dně nádoby musíte vyplnit drenáž - malé oblázky, drcený kámen nebo keramzit. Na drenážní vrstvu nalijte směs trávníku, říčního písku, rašeliny a humusu v poměru 2: 1: 1: 1.

Po dokončení transplantace nechte nádobu s fatií na stinném místě a 4 až 5 dní nezalévejte. Poté rostlinu mírně navlhčete a přemístěte na trvalé místo.

vnitřní dekoraceFatsia je krásná a nápadná rostlina, která se používá pro vnitřní terénní úpravy... Tato pokojová květina je nenáročná na péči; dokonce i začínající květinářství ji může pěstovat s minimálním úsilím.

Jednoduchá péče o tuky doma - video

Zahrada

Dům

Zařízení