Majestátní strom sekvoje si podmaní každého svou okázalostí

strom sekvoje Strom sekvoje je fenomén moderního rostlinného světa. Toto je příklad nejen celkových rozměrů, ale také požadované dlouhověkosti pro všechny. Nejstarší zástupce tohoto rodu se chlubí na území přírodní rezervace Rerwood v Kalifornii. Přestože je stará více než 4 tisíciletí, stále rychle roste. Objem kmene tohoto majestátního obra je 1,5 m³ a výška je 115,5 m.výška sekvoje

Historické shrnutí

les sekvojeStromy dostaly své jméno ne kvůli svým vnějším vlastnostem a značnému věku. Najednou byly tyto země domovem indiánského kmene Cherokee. Fascinováni výškou stromu sekvoje, stejně jako úžasným talentem a vlastnostmi jejich vůdce, se rozhodli pojmenovat jej po svém vůdci. Protože pro kulturu a vzdělávání svého lidu udělal opravdu hodně, veřejnost toto jméno přijala s potěšením.Indický kmenový náčelník

Při studiu této „štíhlé krásy“ v roce 1859 se jeden botanik rozhodl pojmenovat ji po národním hrdinovi Ameriky. Hlasité jméno Wellington - anglický velitel, který porazil napoleonskou armádu - neměl místní obyvatele rád. Proto si vybrali jiného vůdce a oblíbeného indiána.botanik Wellington

Vlastnosti sekvoje

rys sekvojového lesaCharakteristickým rysem těchto zástupců třídy jehličnanů je struktura jejich kmene a způsob reprodukce. Když je strom ještě mladý, je zcela pokryt hustými větvemi. Kvůli příliš rychlému růstu nemají tyto procesy čas zakořenit se, takže brzy zmizí. Ve výsledku se před zvědavým pozorovatelem objeví neobvykle silný, ale zároveň úplně nahý kmen. holý kmen sekvojeZvednutím očí k nebi může člověk uvažovat o husté koruně kuželovitého tvaru, která se skládá ze vždyzelených větví.

Je pozoruhodné, že kořenový systém takového jevu rostlinné říše není zasazen příliš hluboko. Zabírá však významnou oblast, která umožňuje skále odolat nárazovým větrům a hurikánům.

Je to politováníhodné, ale svými kořenovými procesy přehlušuje životně důležitou aktivitu sousedních obyvatel. Jeho „sousedství“ však vydrží:

 • bolehlav;
 • cypřiš;
 • douglasia (rodina borovice);
 • smrk;
 • jedle.

cypřiš a smrkDokonale zapadá do místní barvy borovicových hájů. Délka plochých, podlouhlých listů se u mladých zvířat pohybuje od 15 do 25 mm. V průběhu času jehly změnily svůj tvar. Ve stinných částech koruny mají podobu hrotu šípu a v horních zónách mají listy šupinatou strukturu.mladé a staré listy sekvoje

Je vhodné takový popis stromu sekvoje doplnit o nezapomenutelné fotografie pořízené turisty. Ti nejodvážnější z nich dokázali zachytit nádherné kužely „nepřístupného“ obyvatele mlhavé soutěsky. Tři centimetrové oválné tobolky obsahují až 7 semen, která dozrávají téměř 9 měsíců.sekvoje kužely Jakmile ovoce začne vysychat, boule se otevře a semena jsou unášena větrem. Takto otevřené „růže“ zdobí majestátní korunu po dlouhou dobu.

Vědci jsou ohromeni jedinečným způsobem „plození“ mamutího stromu (toto je druhé jméno, protože jeho větve připomínají kly těchto zvířat). Zelené výhonky rostou z pařezu, což je pro třídu jehličnatých zástupců docela neobvyklé.

Rodná země obra

řez pařezu sekvojeHlavním stanovištěm, kde roste sekvojovec, je tichomořské pobřeží Severní Ameriky. Území jejich domovin se táhne 75 km do vnitrozemí a táhne se téměř 800 km podél oceánu.Relativně malá oblast pevniny se tyčí nad hladinou moře ve výšce 700–1000 m. I když tyto jehličnany spolu dobře vycházejí i ve výšce přes 2 km. Čím vlhčí klima, tím vyšší a zelenější bude koruna těchto gigantů.

Kalifornie a OregonStát Kalifornie a Oregon každoročně vítá tisíce turistů, kteří chtějí tyto krásy obdivovat. Kromě přírodních stanovišť se takové „dlouhé játra“ nacházejí na území rezerv:

 • JIŽNÍ AFRIKA;
 • Kanada;
 • Itálie;
 • Havajské ostrovy;
 • Anglie;
 • Nový Zéland.

Hlavním rysem všech těchto zemí je přístup k vlhkému mořskému podnebí. Takové obrovské exponáty však dokážou dokonale odolat náhlým změnám teploty. Bylo zaznamenáno, že na horských svazích, kde je lze často najít, může být až -25 ° C. Proto může být mamut úspěšně pěstován na jiných kontinentech. Jediná věc je, že tam rostou několikrát pomaleji. A až po půl století uvidíte výsledek své pečlivé práce.sekvoje v zimě

V Rusku roste strom sekvoje v pobřežních oblastech Krasnodarského území. Arboretum v Soči má skromnou „sbírku“ mladých sazenic. Tato část samozřejmě není příliš velká. Možná uplyne několik století a nová generace turistů bude obdivovat tyto luxusní pacifické „titány“. Arboretum Soči sekvojeNa úpatí těchto gigantů můžete cítit veškerou svou bezvýznamnost. Zvláště když jste obklopeni celým hájem 90metrových gigantů (to je téměř 35 pater mrakodrapu). Podle jedné studie byl na počátku 20. století pokácen strom sekvoje, který byl vysoký přes 116 metrů. Lze si jen představit, kolik práce a úsilí to pracovníkům trvalo.

Maximální tloušťka kůry největšího stromu na světě může být asi 30 cm.

Hodnota dřeva

červené dřevoVe Spojených státech je kácení sekvojí ze zákona přísně trestatelné, protože stromu hrozí vyhynutí. Vzhledem k mírně načervenalému odstínu dřeva se používá jako dekorační prvky interiéru. Vzhledem k tomu, že dřevěná vlákna tohoto jehličnatého druhu jsou poměrně hustá a také odolná proti procesu rozpadu, slouží jako úžasný materiál pro výrobu nábytku. Dělají z toho také:

 • papír;
 • železniční vozy a pražce;
 • střešní prvky;
 • konstrukce pro podvodní stavby.

Tato surovina se liší od všech ostatních v nepřítomnosti bohaté vůně jehličnanů. Mnoho tabákových společností proto používá sekvoje k výrobě krabiček, které obsahují doutníky a další průmyslové výrobky. Kromě toho našli včelaři také využití pro sudy vyrobené z drahého dřeva. Dokonale ukládají med, včelí chléb a vosk.

lesPodle výpočtů zpracovatelského podniku lze z jednoho mamutího stromu získat více než tisíc tun surového dřeva. K přepravě veškerého tohoto bohatství bude zákazník potřebovat více než padesát vozů, tedy téměř celý nákladní vlak.

Všechny druhy škůdců / parazitů se zřídka usazují v kufru luxusního obra. To je způsobeno rychlým růstem rostliny. Také dřevo mamutího stromu obsahuje obrovské množství phytoncidů. Tyto biologicky aktivní látky jsou schopné nejen „vyděsit“ obrovské „hordy“ škodlivého hmyzu, ale také je udržet v slušné vzdálenosti.

největší sekvojeJe pozoruhodné, že v rezervách má každý padlý strom sekvoje čestné místo. Z jeho kufru jsou vyrobeny úžasné exponáty, které zapůsobí na turisty. Jeden podnikavý Američan tedy vytvořil parkovací místo a v jiném případě vybavil útulnou restauraci pro 50 lidí. Kreativní nápady si vypůjčil národní park Sequoia. Právě zde budou turisté moci projíždět neobvyklým tunelem z padlého stromu. Ano, příroda je pozoruhodná svou rozmanitostí a nádhernou krásou.tunel v sekvoji

Zahrada

Dům

Zařízení