Actinidia: chlapec nebo dívka?

Před pěti lety jsem zasadil aktinidie do dachy, ale nikdy nepřineslo ovoce. Kvete hojně, normálně se vyvíjí, nebolí. Četl jsem, že důvodem může být to, že liana je „stejného pohlaví“. Řekněte mi, jak rozlišit samčí a samičí rostlinu v aktinidii a co dělat, abyste získali úrodu?

aktinidie Actinidia se na tomto místě často nenachází, ale ti, kteří alespoň jednou vyzkoušeli její malé, ale chutné plody, pěstují lianu s potěšením. V péči je absolutně nenáročný, pevně snáší nepříznivé povětrnostní podmínky, prakticky neochorie a není poškozen škůdci. Kromě toho má krásný dekorativní vzhled a vypadá skvěle na oblouku nebo altánu.

Začínající zahradníci se však často potýkají s takovým problémem, že po odkvětu se květenství jednoduše rozpadne a nezanechá na křoví žádný vaječník. Důvodem tohoto chování aktinidií a absence plodů je, že rostlina patří pouze k ženskému nebo mužskému pohlaví.

K plodení v aktinidii dochází po třetím roce výsadby, a to pouze v případě, že existují rostliny obou pohlaví, přičemž na 1 samčí rostlinu jsou zapotřebí alespoň 4 samičí rostliny.

Jaký je rozdíl mezi aktinidií a chlapcem?

Rozlišit mladá aktinidie samčí rostlina od samice je poměrně obtížná. Jedním z nejspolehlivějších způsobů je počkat do léta, kdy kvete liana, a pečlivě prozkoumat květiny:

  1. V mužské rostlině rostou ve svazku, každé po 3 květenstvích, zatímco ve středu květu je spousta dlouhých tyčinek s černými špičkami, ale není tam žádný vaječník. Po odkvětu většina květenství odpadne.mužské aktinidie
  2. Ženské aktinidie tvoří jedno květenství, uprostřed kterého je viditelný světle zelený vaječník. Krátké tyčinky se nenacházejí ve svazku, ale ve dvou řadách podél průměru květu - u základny vaječníku jsou tyčinky s černými špičkami a na samém vrcholu vaječníku bílé.ženské aktinidie

Nějaký odrůdy aktinidie lze rozlišit podle barvy listů. Dívky jsou vždy zelené a listy chlapců v červnu zbělejí a v září zčervenají.rozdíly

Co když je rostlina unisexuální?

Samčí rostlina nemá vaječník a samice má sterilní tyčinky - získá se začarovaný kruh, který neumožňuje, aby aktinidie přinesla ovoce. Aby bylo možné získat úrodu z vinné révy, je nutné zjistit, ke kterému pohlaví patří, a na jaře zasadit na keř rostlinu opačného pohlaví. Vedle toho můžete také zasadit nový keř opačného pohlaví.

Rozdíl mezi mužskými a ženskými aktinidiemi - video

Zahrada

Dům

Zařízení