Druhy a odrůdy aktinidií

plody aktinidií různých odrůd Actinidia Je teplomilná rostlina, kterou lze pěstovat v teplém podnebí. Plody kiwi čínského druhu Actinidia nelze pěstovat ve východní Evropě, protože tato rostlina mrzne při teplotě -10OC. Místo velkoplodých odrůd aktinidií ve Francii, Polsku a Německu se pěstuje maloplodý poddruh aktinidie - aktinidia argut. Tento poddruh dostal své jméno podle stejnojmenné japonské odrůdy maloplodých aktinidií.

Odrůdy poddruhů Argut

Odrůdy poddruhu argut jsou mrazuvzdorné. Odolávají teplotám až 26OZ pod nuly. Všechny odrůdy tohoto poddruhu jsou poddimenzované, řapíky jejich listů během plodování zčervenají. Plody dosahují hmotnosti 30 g. Protože uvnitř plodů aktinidie nejsou žádná semena, lze z nich vyrábět sušené plody. Kůže ovoce je měkká a jedlá, na rozdíl od ovoce odrůd aktinidie s velkými plody.

Odrůdy poddruhu Argut vyžadují křížové opylování, proto by měla být na každých 5 samičích rostlin vysazena jedna samčí réva.

Odrůdy poddruhu actinidia kolomikta

Odrůdy poddruhu actinidia kolomikta jsou ovocné a okrasné rostliny. Na podzim listy těchto odrůd zblednou, na jaře a v létě změní barvu na zelenou a do konce léta - na fialovou. Plody odrůd poddruhů aktinidie kolomikta - červená nebo fialová, pokud je rostlina vysazena ve stínu, nebo zelená, pokud je na vinici dostatek slunečního světla. Existují také samoopylené odrůdy tohoto poddruhu, je třeba je vysadit na slunném místě. Období květu pro tyto odrůdy začíná v květnu a v červenci je již možné sklízet. Hmotnost ovoce se pohybuje od 20 g do 24 g.

Nevýhodou tohoto poddruhu aktinidií je krátká trvanlivost ovoce. Mini kiwi odpadá druhý den po úplném zrání.

Užitečné vlastnosti plodů aktinidie a jejich použití při vaření

Plody Actinidia obsahují velké množství vitaminu C, PP, B2 a B1. Kyseliny obsažené v buničině mají dobrý účinek na lidský nervový systém. Sušením ovoce aktinidie a konzumací jen několika hrstí denně se budete cítit po dlouhou dobu plní. Chcete-li získat maximální množství vitamínů, vařte ovocný kompot aktinidie. Ve Francii se marináda a omáčky připravují z plodů aktinidie, které obsahují mnoho kalorií. Díky vysokému obsahu kalorií jsou plody aktinidie vysoce ceněny v Číně, Japonsku a Španělsku. V Polsku se plody aktinidie používají při přípravě koláčů s ovocnou náplní.

Zahrada

Dům

Zařízení