Potěšení ve stínu jehličnatého smrku

jedli ve volné přírodě Každý člověk alespoň jednou v životě přemýšlel o kráse přírody kolem nás. Stálezelené cedry a smrky, mohutné duby, štíhlé topoly a krásné břízy ohromují svou nádherou.

A jak příjemné je trávit čas v jehličnatém lese a užívat si jedinečnou vůni? Aby lidé mohli takové potěšení zažít tak často, jak je to jen možné, zasadí si do své osobní zápletky stálezelený smrk.

Proč je tento strom tak atraktivní? Jeho vzhled, užitečné vlastnosti a snadná péče.

Obecná charakteristika vždyzeleného stromu

majestátní jedle

Majestátní smrky rostou prakticky na severní polokouli. Jsou známy v Americe, Evropě a na Dálném východě. Takové stromy zdobí pohoří Ural a Kavkaz. Rostou v stepní zóně a rostou ve městech. Jsou základem sibiřské tajgy, kde vládne nedotčená krása přírody. Nalezeno ve smíšených lesích, dokonale přiléhajících k listnatým stromům.

Smrkové stromy jsou štíhlé stromy, které rostou od výšky 35 m do 50 m. Během prvních 10 let rostou velmi pomalu a pouze do výšky. Na rok - jen pár centimetrů. Během tohoto období se ve stromu vytváří taproot, který je pevně zafixován v půdě. Po 15 letech se začíná rozvíjet povrchová část kořenového systému. Díky tomu se smrk zrychluje až na 120 let a poté se opět zpomaluje.

Strom má korunu, která připomíná pyramidu se špičatým vrcholem. V celém kmeni, téměř kolmo k němu, jsou husté větve. Kmen mladého smrku je zbarven šedohnědě. Starší stromy se vyznačují šedou kůrou, která se odlupuje v malých talířích.

svěží jehličíČtyřboké nebo ploché jehly rostou na větvích ve formě spirály. Jeho životaschopnost trvá 6 let. Ten, který odpadne, je pravidelně aktualizován. Barva jehel se stává:

  • zelený;
  • modrý;
  • nažloutlý;
  • modrošedá.

vysoký stromJehly navíc okouzlující lesknou, i když velmi ostře. Navzdory tomu pichlavý smrk zobrazený na fotografii vyvolává úctu.

Jako každý strom, smrk kvete a přináší ovoce. Obvykle se jedná o kužele válcového, mírně špičatého tvaru. Dorůstají až do délky 15 cm a skládají se z malých šupin se semeny ukrytými uvnitř.ovoce jedli šišky

Uprostřed podzimu dozrávají a jsou unášeni poryvy větru v různých směrech. Každé semeno neztrácí klíčivost po dobu 10 let, takže není známo, kdy a kde se objeví nový strom.

Pro úspěšný růst vždyzelené krásy jsou nutné vhodné podmínky. A to:

  1. Stinná oblast.
  2. Mírná vlhkost.
  3. Vhodné klima.
  4. Uvolněná půda.

Strom se obvykle nebojí chladného počasí, ale příliš horké a prodloužené léto mu může ublížit. Při pěstování smrku ve vašem venkovském domě byste proto měli vzít v úvahu klima.

Pokud jsou mladé stromy zasazeny na otevřeném prostranství, mohou trpět spálením sluncem. Ateři potřebují mírné zalévání a bojí se sucha.

V přírodním prostředí existuje asi 50 druhů vždyzelených krás. Mnoho z nich roste ve svém přirozeném prostředí. Jiné jsou považovány za dekorativní, proto se pěstují v městských oblastech a na chatách.

Oblíbené druhy smrku v přírodě

Vzhledem k tomu, že vždyzelené smrky mají odlišný tvar koruny a barvu jehel, jsou rozděleny do různých typů. Pojďme se seznámit s nejoblíbenějšími odrůdami.

Společný evropský smrk

Evropský smrkStálezelená krása tohoto druhu dosahuje výšky 30 m. Někdy existují skuteční obři - asi 50 metrů. Koruna evropského smrku má tvar kužele, může mít průměr asi 8 metrů. Nejčastěji je hustý se špičatým vrcholem.

Větve jsou umístěny na kmeni v klesající nebo vyčerpané formě. Kůra je hladká, tmavě šedá. V dospělosti se stává načervenalým a odlupuje se na tenkých deskách, což je považováno za přirozený proces.

Evropský smrk se vyznačuje jehlovitými jehlami, tvrdými a pichlavými na dotek. Má čtyřstranný tvar s ostrým hrotem. Barva - tmavě zelená s lesklým odstínem. Na větvích zůstávají jehly asi 12 let, poté se rozpadají a jsou nahrazeny novým.

nezralé šišky smrku evropskéhoZačíná kvést koncem jara nebo počátkem léta. Na větvích se objevují mužská načervenalá květenství a ženské zelené klásky. Plody jsou válcovité šišky dlouhé 15 cm, jsou-li nezralé, jsou zbarveny zeleně nebo nachově, po zrání získávají načervenalý odstín.

Abyste pochopili, jak rychle roste smrk obecný, můžete ho sledovat. Prvních 10 let sedí mladý strom prakticky na svém místě. Ale to je jen na první pohled, smrk jen zpočátku roste velmi pomalu. Ale pak se růst zrychluje. Každý rok roste kmen 50 cm vysoký a 15 cm široký. Pokud vydržíte prvních 10 let, dostanete za odměnu majestátní zelenou krásu.

Kromě toho existuje mnoho dekorativních druhů smrku.

Acrocona

smrk AcroconaStrom dorůstá až do výšky 3 m. Šířka koruny dosahuje 4 m. Tvar je široký kužel. Větve jsou částečně spuštěné, na nichž rostou čtyřboká jehličkovitá jehlice. Obvykle je tmavě zelené barvy s lesklým leskem.

Mladý strom má šedou a hladkou kůru. Později získává načervenalé nebo hnědé zabarvení a získává drsnost.

V průběhu roku smrk dorůstá do výšky 10 cm a šířky 8 cm, kvete v květnu. Nejprve se objeví narůžovělé hrboly. Když jsou zralé, získávají červený odstín.

Tato odrůda smrku je považována za mrazuvzdornou a tolerantní ke stínu.

Aurea

smrk AureaTento druh smrku může dorůst až do výšky 10 m. Jeho jedinečná krása se odráží v lesklých žlutavě bílých jehlách. Proto se tomu říká zlatý.

Pokud strom roste na otevřeném prostranství, může se poškodit slunečním zářením. Ve stínu ztrácejí zlaté jehly svůj jedinečný odstín. Dorůstá až 12 cm za rok.

Will Zwerg

smrk Will ZwergKrátká vždyzelená kráska dorůstá jen do 2 metrů. Průměr koruny dosahuje 80 cm, v mladém věku má strom hladkou nahnědlou kůru. S věkem získává kmen načervenalý odstín a drsnost.

Jehly mají čtyřboký tvar, připomínající dlouhé jehly. Na mladé sazenici je světle zelená, na dospělém v tmavém tónu. Obvykle roste pomalu.

Trpasličí smrk Will Zwerg miluje stínovaná místa, takže při výběru místa výsadby je třeba tuto skutečnost zohlednit. Jinak může strom trpět spálením sluncem.

Nidiformis

smrk NidiformisUnikátní dekorativní smrk tohoto druhu připomíná velké hnízdo. Její koruna je zaoblená. Někdy je plochá, ale vždy vypadá elegantně a kompaktně. Průměr - 2,5 metru.

Roste obecně až do výšky 1,2 m. Roční míra růstu je 5 cm. Jehly jsou jasně zelené, krátké a houževnaté.

Nidiformis dokonale snáší stín. Nemá rád stojatou vodu. Mrazuvzdorný. Často se používá ke zdobení zahradního prostoru.

Výběr smrku ve školce pro vaši zahradu - video

Pichlavý smrk

okouzlující pichlavý smrkTrnitý smrk je také rozšířen v přírodě. Nachází se v malebných údolích horských řek nebo potoků v Kanadě a Spojených státech. Strom patří do rodiny borovic. Dorůstá až 30 metrů, zatímco kmen může mít průměr 1,5 m. Skutečně majestátní krása!

Jehly z pichlavého smrku mají různé odstíny. Barva se pohybuje od modrozelené po modravé tóny. Pupeny jsou zpočátku načervenalé a po dozrání světle hnědé. Délka - od 5 do 10 cm.

Pichlavý smrk je považován za starý časovač. Jeho životnost dosahuje 600 let. Pro svou neobvyklou krásu se stal symbolem amerického státu Colorado.

Název „smrk trnitý“ se vztahuje pouze na divoké stromy. Odrůdové odrůdy se nazývají Glauka.

Taková vždyzelená kráska miluje hodně světla, i když se ve stínu cítí skvěle. Kulturní možnosti se dobře zakořenily v městských parcích a na chatách. Na této fotografii je pichlavý smrk Glauka zobrazen v celé své kráse a vznešenosti.

svěží krása dospělých pichlavý smrkExistuje mnoho dekorativních odrůd odvozených od pichlavé krásy. Každý z nich má své vlastní charakteristiky, na které bych rád upozornil.

Obzvláště působivé jsou vždyzelené stromy s modrými nebo šedivými jehlami. Vyznačují se kónickou korunou, na které jsou kužele rovnoměrně rozptýleny. Ve svém přirozeném prostředí žijí více než 600 let. Ti, kteří rostou na osobních pozemcích, žijí až 100 let.

Chovatelé doposud chovali přes 70 druhů smrku modrého. Smrk Glauka zobrazený na fotografii je jedním z příkladů lidské kreativity.

dekorativní smrk pichlavýMezi dekorativní typy patří nejen klasické verze smrků, ale také poddimenzované vzorky. Některé z nich připomínají vždyzelené keře s nadýchanou korunou. Dorůstají až do výšky 1,5 metru.

Téměř všechny dekorativní odrůdy pichlavého smrku jsou mrazuvzdorné a mohou volně odolávat teplotám vzduchu až do -35 ° C. Zvažme některé oblíbené odrůdy.

Modrý trpasličí smrk

modrý trpasličí smrkNejčastěji se tento druh smrku používá k zdobení letních chat a zahradních cest. Vzhledem k tomu, že strom neroste výše než 2 m, jeho větve nebudou viset nad hlavou. Rostou pomalu - 3 nebo 5 cm za rok.

Smrk se nebojí stínovaných oblastí, proto za takových podmínek nevyžaduje zvláštní péči. Rostlinu stačí pravidelně pozorovat a v případě potřeby ji ošetřit chemickými látkami z parazitů. Modrý trpasličí smrk se šíří hlavně pomocí řízků. Díky tomu není těžké ho chovat doma.

Modrá kráska Oldenburg

Modrá kráska OldenburgNázev odrůdy naznačuje, že strom byl vyšlechtěn v Německu. Dorůstá až do výšky 15 m, s roční rychlostí růstu 35 cm, smrk má kónickou korunu, jejíž průměr může dosáhnout 7 metrů.

Jehly jsou modré, ale tvrdé na dotek. Miluje úrodnou půdu a prostorné oblasti. Používá se jako dekorativní strom v parcích nebo na chatách.

Smrková modrá glauka

smrková modrá GlaukaJe zajímavé, že tento typ vždyzelené krásy má dvě odrůdy:

  • klasický;
  • trpaslík.

Klasická verze stromu dorůstá až 25 metrů. Používá se pro jehličnaté výsadby mimo město. Klasický modrý smrk glauca navíc dokonale zdůrazňuje architekturu mnoha administrativních budov. Trpasličí verze modrého smrku dosahuje výšky nejvýše 2 m. Rychlost růstu je 10 cm za rok.trpasličí modrý smrk Glauka

Pro šíření tohoto druhu smrku jsou vybrány nejlepší sazenice pěstované ze semen. Strom je často zasazen roubováním. Správná výsadba a péče o smrk Glauka pomáhá získat krásný strom.

Je lepší zasadit takový smrk na jaře na vlhkou hlinitou půdu. Aby se mohla posílit a připravit se na zimu. Během teplé sezóny je strom krmen specializovanými hnojiva.

Pro výsadbu trpasličího modrého smrku nepoužívejte úplně zastíněné oblasti. Příliš vlhká půda může vést k hnilobě stonků.

Pravidelné načechrání půdy poblíž kořenů stromu podporuje rychlý růst. Hlavní věc je dělat to opatrně, aby nedošlo k poškození kořenového systému.

Pokud se na jehlicích objeví načervenalý odstín, znamená to, že strom byl zasažen houbou. Speciální chemikálie pomohou chránit smrk před chorobami.

V horkých letních dnech stačí pro mladé sazenice 12 litrů vody na týden. Nemělo by však být příliš chladno.

Jak vidíte, výsadba a péče o trpasličí druh smrku je poměrně jednoduchá.

smrk glauka globozaMnoho zahradníků láká trpasličí smrk Glauka Globoza. Zpočátku má strom sférickou korunu, která je mírně zploštělá. Po 15 letech se objeví hlavní výhonek, který mu dává trojúhelníkový tvar. Na této fotografii smrk Glauka Globoza připomíná originální modrou kouli, která může zdobit jakoukoli letní chatu.

Na rozdíl od listnatých stromů vždyzelené krásky nikdy neopustí svůj podstavec. Díky nim je zahradní krajina jedinečná po celý rok. Proč nezasadit modrý smrk pro skutečný požitek z přírody? Mnozí o této kráse uvažují už dlouho.

Druhy a odrůdy smrku pro letní sídlo - video

Zahrada

Dům

Zařízení