Naučit se používat jedinečné vlastnosti esenciálního oleje Citronella pro osobní prospěch

vlastnosti éterického oleje citronella Vlastnosti éterického oleje citronella jsou známy již od dob starověké Indie. Ženy ji používaly k omlazení a rozjasnění pleti, muži před vojenskými bitvami dýchali bohatou citrusovou vůní, aby necítili strach a nebyli pro své soupeře nezranitelní. Dnes citronelový olej neztratil svou popularitu a je široce používán v kosmetologii, lidovém léčitelství, vaření a v domácnosti.

Vlastnosti éterického oleje citronella

éterický olej citronella

Citronella je vytrvalá bylina, která roste na Srí Lance, v Číně, Malajsii, na Madagaskaru a v některých dalších zemích s tropickým podnebím. Tráva má rovné, tenké a dlouhé listy, které tvoří velké svazky. Výška rostliny dosahuje 1,4-1,6 m.

citronella keřCitronellový olej se získává ze sušené rostliny destilací vodní párou. Barvou, konzistencí a vůní se citronelový olej podobá oranžový nebo citron. Ether má bohatou vůni s nádechem citrusů, které dokonale osvěžují a tónují. Proto se tato látka často používá jako přírodní „energie“.jedinečné složení oleje z citronely

Složení éterického oleje citronella závisí na podmínkách růstu rostliny. Hlavní součásti jsou:

 • terpeny - používané jako vůně při výrobě parfumerie a kosmetických výrobků;
 • terpenové alkoholy - nacházejí se v mnoha pracích prostředcích;
 • citral je aldehyd monoterpenového typu používaný jako ochucovadlo v kosmetických a voňavkářských výrobcích.

Citral se také používá při výrobě očních kapek a jiných léků.

Vlastnosti silice Citronella

vlastnosti éterického oleje citronellaDíky svým jedinečným vlastnostem se éterický olej citronella používá jak v bylinné medicíně, aromaterapii, tak v kosmetologii.

Působení citronelového oleje:

 • urychluje vylučování toxinů a toxických látek z těla;
 • podporuje relaxaci svalů a zmírňuje křeče;
 • zlepšuje tón a pružnost cév;
 • posiluje kapiláry a bojuje proti jejich propustnosti;
 • normalizuje práci orgánů gastrointestinálního traktu;
 • má mírný diuretický a diaforetický účinek;
 • zlepšuje paměť a koncentraci;
 • posiluje vlasy, zastavuje vypadávání vlasů;
 • zlepšuje stav nervového systému, zmírňuje negativní účinky stresu.

Esenciální olej z citronelly posiluje imunitní obranu těla, proto se jeho použití doporučuje během sezónních exacerbací nachlazení a chřipky.

Využití citronelového oleje v tradiční medicíně

aroma lampa s éterickými olejiDíky mnoha prospěšným vlastnostem se éterický olej citronella používá jak při komplexní léčbě, tak k prevenci mnoha nemocí. Jednou z jeho hlavních oblastí použití je eliminace anémie, neuralgie, migrénových záchvatů, vestibulárních poruch a dystonie.

Citronellový olej pomáhá zmírnit bolesti hlavy a závratě, apatii, slabost a ztrátu síly. Přírodní lék účinně bojuje proti poškození sluchu a zraku, nevolnosti způsobené vegetativně-vaskulárními poruchami.

Rozsah použití éterického oleje citronella v bylinné medicíně:

 1. Zlepšení sluchu, pokud se zhoršuje, zotavuje se po operaci nebo infekčních onemocněních.
 2. Urychlení metabolismu - Citronella olej čistí tělo od toxických sloučenin a snižuje chuť k jídlu stimulací spalování tukových buněk. Proto se citronella používá pro hubnutí.
 3. Posílení imunitního systému a obnovení vyčerpaného těla po delší nemoci a operacích.
 4. Obnovení pohyblivosti svalů a kloubů a v kombinaci s terapeutickými cvičeními - zlepšení stavu pohybového aparátu.
 5. Léčba dermatologických onemocnění - citronella éterický olej účinně bojuje proti plísňovým infekcím, akné, bradavicím a mozolům.

Citronellový olej se používá v mnoha masážních výrobcích. Odstraňuje nepříjemné příznaky od modřin, poranění a podvrtnutí, normalizuje svalový tonus a obnovuje pohyblivost kloubů.

Vlastnosti citronellového éterického oleje v kosmetologii

citronelový olej v kosmetologiiPravidelné používání éterického oleje z citronelly pomáhá zlepšit stav pokožky a vlasů, díky čemuž je aromatická látka obsažena v mnoha kosmetických přípravcích. Normalizuje produkci kožního mazu, eliminuje nepříjemný lesk, bojuje s rozšířenými póry a černými tečkami.

Použití oleje z citronely v kosmetologii:

 1. Přidejte 3 kapky etheru do teplé vody, nalijte do misky a napařte si obličej. Tento postup pomáhá uvolnit póry a odstranit přebytečný mastný lesk.
 2. Smíchejte 2-3 kapky vonného produktu s obvyklým mlékem, smetanou, tekutinou nebo krémem, naneste na obličej večer před spaním.
 3. Naneste 2–4 kapky éterického oleje z citronelly na dřevěný hřeben a několik minut je česejte.koupel nohou

Tento přírodní prostředek pomáhá bojovat s nadměrným pocením a mozoly na nohou. Přidejte 3-4 kapky oleje do teplé vody a použijte ji na koupel nohou. Doba trvání procedury by měla být nejméně 10 minut.

Domácí použití

vlastnosti citronellového oleje v každodenním životěJednou z nejdůležitějších vlastností citronellového éterického oleje je jeho insekticidní účinek. Citrusová vůně tohoto produktu odpuzuje šváby, komáry, pakomáře a další hmyz... Olejový extrakt lze použít různými způsoby - přidejte do tělového krému a naneste na pokožku, namočte bavlněné tampóny do oleje a rozetřete po místnosti.

hubení škůdcůLék na zničení komárů, štěnice domácí a jiného hmyzu sajícího krev může být vyroben nezávisle smícháním 2-3 lžící slunečnicového oleje s 9-12 kapkami éterického oleje citronella. Připravenou kompozici lze aplikovat na otevřené oblasti těla, okna a dveře.

Citronellový olej lze přidat do šamponu pro psy a kočky (15-20 kapek) a použít ho ke koupání domácích mazlíčků. Tím udržíte blechy a klíšťata pryč.

Přírodní prostředek lze také použít jako domácí vzduchovou vůni. Účinně bojuje proti zápachu tabáku, cibule, ryb a dalším nepříjemným pachům. Esenciální olej se přidává do aroma lampy nebo teplé vody pro čištění podlah.

Kontraindikace k použití

olej z citronely není vhodný pro každéhoCitronellový olej je vysoce koncentrovaný, proto jej musíte používat velmi opatrně a v přísných poměrech.

Nástroj má několik kontraindikací pro použití.:

 • děti do 6 let;
 • období těhotenství a kojení;
 • epilepsie;
 • zvýšená excitabilita;
 • arteriální hypertenze;
 • gastritida se zvýšenou kyselostí žaludku;
 • kolitida;
 • žaludeční nebo duodenální vřed;
 • odřeniny, rány, popáleniny a jiné poškození kůže;
 • sklon ke kožním alergickým reakcím;
 • individuální nesnášenlivost citronel.

koncentrovaný éterický olejEsenciální olej z citronelly je přírodní prostředek používaný v kosmetologii, voňavkářství a bylinném lékařství. Olejový extrakt se vyznačuje antiseptickými, tonickými a imunomodulačními vlastnostmi a výrazný repelentní a dezinfekční účinek umožňuje použití citronel v domácí sféře.

Unikátní vlastnosti citronelového éterického oleje - video

Zahrada

Dům

Zařízení