Fotografie popisující druhy a odrůdy abutilonu

Okrasná rostlina abutilon Lucerny Abutilon visící na tenkých dlouhých stopkách přitahovaly pozornost lidí po dlouhou dobu. Historie seznámení s kulturou Evropanů začala v 18. století a tento rod vždyzelených keřů, zakrslých keřů a bylin dostal své jméno podle arabského názvu, podle legendy, který dostal od Avicenny.

Dnes botanici znají asi dvě stě druhů abutilonu. Populárně označovaný jako lucerna čínská, indický sléz nebo domácí javor, je abutilon často považován za rodáka z Číny nebo Indie. Rostliny patřící k velkému rodu se však vyskytují nejen zde, ale také v jiných tropických oblastech světa, například v severní Africe, Oceánii, Austrálii a dokonce i na březích Ameriky.

Doma a jako okrasná zahradní rostlina se používá asi tucet druhů jasně kvetoucí kultury. Současně jsou sbírky pěstitelů květin aktivně doplňovány díky neobvyklým atraktivním odrůdovým a hybridním rostlinám. Fotografie abutilonu a popis přirozeně se vyskytujících a pěstovaných druhů a odrůd jasně odrážejí barevnost a rozmanitost rostlin. Vidět fotografie tulipánu!

Abutilon Theophrasti (A. Theophrasti)

Abutilon Theophrasti (A. Theophrasti)

Rusům a obyvatelům některých dalších evropských a asijských zemí je abutilon Theophrastus zobrazený na fotografii známý pod jiným názvem - lanovka. Navenek byla od starověku používána neatraktivní a vůbec ne okrasná rostlina k získání trvanlivého vlákna používaného k výrobě motouzu, pytloviny a vlákna pro technické potřeby.

Malá bylinná plodina se zelenými listy ve tvaru srdce a žlutými květy se v Číně dodnes pěstuje jako cenná zemědělská rostlina. Pro získání vlákniny se stonky shromáždí, suší a zpracovávají analogicky s lnem.

Ampel odrůdy abutilonuPokud má ekonomický význam pouze jeden abutilon, pak existuje mnohem více dekorativních druhů, které přitahují pozornost milostí listů a květin. Kompaktní bylinné a polo keřové formy, včetně ampelous odrůd abutilon, jako na fotografii, jsou vhodné pro pěstování v květináčích nebo zimních zahradách ve sklenících. Navíc hlavní hodnotou takových abutilonů jsou jejich květiny, velké, často zvonovité nebo dokořán.

Abutilon Chitendeni (A. Chitendenii)

Abutilon Chitendeni (A. Chitendenii)Stejně jako předchozí druh má tato rostlina, zvaná kanárský strom, žluté, široce otevřené květy. Je pravda, že velikost koruny v tomto případě dosahuje 6-7 cm a ve tvaru jsou podobné květům ibišku. Koruna spojuje pět jasných texturovaných lístků s načervenalým nebo oranžovým bodem na základně. Listy rostliny jsou kulaté srdčité, s malou hromádkou na zadní straně a drsným předním povrchem.

Abutilon zobrazený na fotografii v přírodě tvoří krásný strom vysoký až 3 metry, v květináči se dobře formuje a pěstuje se v odměrných květináčích. Kultura vyžaduje hodně světla a dobré odvodnění. V letních dnech je užitečné vynést rostlinu do vzduchu, kde kvetení abutilonu nutně přitahuje pozornost medového hmyzu.

Abutilon megapotamskiy (A. megapotamicum)

Abutilon megapotamskiy (A. megapotamicum)Rostlina s květinami neobvyklého tvaru si vysloužila populární jméno „Lampion čínský“. Zvětšený karmín nebo červená základna okraje skutečně velmi připomíná tradiční světlou lampu z rýžového papíru. Okvětní lístky mohou být žluté, oranžové nebo fialové.Kvete Abutilon megapotamskiy je dlouhý, doma se může vyskytovat téměř po celý rok.

Abutilone tohoto dekorativního typu tvoří půvabné keře nebo se pěstuje jako ampelous plodina, která vyžaduje pevný základ nebo podporu.

Pestrá forma abutilon megapotamskiyPro domácí a zahradní květinářství je zajímavá pestrá forma Abutilon megapotamskiy s protáhlými tmavě zbarvenými výhonky. Závěsné žlutočervené lucerny jsou umístěny v horní části stonků. Ale zvláštnost formy není v nich, ale ve skvrnitých žlutozelených listech špičatého, téměř kopinatého tvaru.

Abutilon megapotamskiy odrůdy Orange Hot LavaAbutilon megapotamské odrůdy Orange Hot Lava má jasně oranžové květy s objemnými, vzdušnými listeny fialového odstínu. Řapíky, stopky a výhonky jsou tmavé, téměř fialové. Listy jsou zubaté, zelené, se špičatou špičkou a tmavšími žilkami. Květy navenek připomínají zvon, který se skládá ze dvou úrovní. Horní okvětní lístky mají tmavé žíly, zatímco spodní mají tmavší barvu.

Abutilon sellowianum

Abutilon sellowianumAbutilon Sello nebo sellowianum je poměrně velký keř vysoký až dva metry, se vztyčenými výhonky a světlem, někdy s pestrými listy. Tvar listové desky je třílistý, zoubkovaný. Květy, ve srovnání s megapotamian abutilon, jsou více jako kužel nebo tradiční zvon. Koruna je růžovo-oranžová. Průměr koruny je asi 4 cm, zatímco na povrchu okvětních lístků jsou jasně viditelné červeno-růžové žíly.

Abutilon skvrnitý (A. striatum nebo pictum)

Skvrnitý abutilon (A. striatum nebo pictum) odrůdy Marlon FontouraJak můžete vidět na fotografii odrůdy abutilonu skvrnité Marlon Fontoura, korunky jsou v tomto případě ve tvaru zvonu. Kalich je malý, blízko konkávních vzorovaných okvětních lístků. Divoké formy mají oranžové, lososové nebo růžovo-červené květy. Listy jsou tmavé, rovnoměrně zelené.

Abutilone odrůdy Thompsonii.Dnes však existují také velkolepé odrůdy s mramorovými listy s pěti prsty. Příkladem toho je javorový abutilon odrůdy Thompsonii. Výhonky, stonky listů a pupeny této rostliny jsou lehké. Korálky květů jsou oranžovo-růžové a na listových deskách je najednou několik odstínů zelené. Oblasti v blízkosti žil jsou tmavší, směrem k okrajům intenzita tónu klesá. Kromě toho jsou na fotografii abutilonu jasně viditelné nažloutlé nebo bělavé skvrny s chaotickým uspořádáním.

Rozmanitost abutilonu spatřila NabobaRozmanitost skvrnitého Nabut potěší pěstitele květinami hustého červeného stínu, neobvyklého pro tento druh. Listové desky jsou velké, jednobarevné. Výška rostlin se může pohybovat od 60 do 100 cm. Kvetení je bohaté a dlouhé.

Royal ilima odhaluje žlutooranžové květyNení mnoho odrůd abutilonu, které by milovníkovi pokojových rostlin mohly poskytnout svěží dvojité květy. Royal ilima odhaluje žlutooranžové květy až do průměru 5-6 cm, vnější okvětní lístky jsou delší. Střed koruny tvoří zkrácené spletité lístky s nápadnými šarlatovými žilkami.

Abutilon listnaté (A. vitifolium)

Abutilon listnaté (A. vitifolium)Hybridní odrůda Suntense, získaná z vinné révy vinné, se stala oblíbenou okrasnou plodinou. Rostliny tohoto druhu jsou poměrně odolné vůči chladu a představují keře vysoké až 180 cm. Kvetení spočívá ve vytvoření masy velkých kalíškovitých květů lila, modravé, růžové nebo bílé barvy. Rostlina je opadavá. Listy jsou tvrdé, pubertální, zelené nebo se znatelným stříbřitým nádechem.

V kultuře hrnců preferuje slunná, klidná místa, výživnou půdu a mírnou zalévání... Aby se omezil růst, doma se abutilon vysazuje do malých nádob.

Bílé kouzlo AbutilonFotografie odrůdy White Charm abutilone plně poskytuje představu o listí tohoto druhu, které opravdu připomíná listy pěstovaných hroznů. Odrůda je zajímavá svou vzácnou bílou korunou pro Abutilon a svou velikostí. Průměr široce otevřené květiny dosahuje 7-9 cm.

Abutilon Darwin (A. darwinii)

Abutilon Darwin (A. darwinii)Druh původem z Brazílie poprvé popsal Joseph Dalton Hooker v roce 1871 a patří k nejstarším odrůdám kultivovaného abutilonu, který tvoří silný keř s výškou jeden a půl až dva metry.

Rostlina má jednoduché řapíkaté listy, které mají tvar tří nebo pěti prstů, hustou listovou desku pokrytou tvrdými chlupy. Květy Abutilone, jako na fotografii, jsou jednotlivé, velké, malované v růžových a oranžových tónech. Tento druh snadno snáší mrazy až do –12 ° C, miluje lehkou půdu a bohaté osvětlení.

Abutilon hybrid (A. hybridum)

Abutilon hybrid (A. hybridum)Většina abutilonů pěstovaných v zahradách a na parapetech se v přírodě nenachází. Jedná se o četné hybridy, často neznámého původu, které jsou dnes spojeny pod jménem Abutilon hybridum. Kvůli nejistotě původu se takový útvar nepovažuje za druh, ale za rozsáhlou odrůdovou skupinu.

Hybridní abutilony jsou kompaktní, vysoce větvící se rostliny vysoké až jeden a půl metru. Listy této krásné kultury jsou ve tvaru srdce nebo vejčité, méně často se třemi nebo pětiprstými, po okraji zoubkované. Listové desky jsou na obou stranách pokryty krátkou tvrdou hromadou a jejich barva se může pohybovat od světle zelené nebo dokonce nažloutlé až po pestrou.

Hybridní abutilon přitahuje pozornost zvonovitými květinami, umístěnými v paždí, jednotlivě nebo ve dvojicích. Corolly do průměru 5 cm jsou drženy na tenkých klesajících stopkách. Okvětní lístky jsou nápadné v různých odstínech od silné vínové po bílou.

Mezi abutilony hybridního původu patří jak keře, tak polo keře, které doma vyžadují povinné prořezávání a tvarování.

Hybridní abutilon Bella Select MixKvětinářství má k dispozici mnoho zajímavých odrůd a hybridů, včetně nejpopulárnější série hybridních abutilonů Bella Select Mix, která zahrnuje rostliny s květy světle růžové, růžové, korálové, bílé a světle žluté barvy.

Na fotografii je Bellaův abutilon v jasné korálové barvě se světlejší střední korunou a bohatými růžovými okraji okvětních lístků. Listy takové rostliny jsou rovnoměrné, zelené, se třemi nebo pěti laloky.

Abutilon Bella žlutáNeméně zajímavá je abutilone Bella Yellow s tmavými výhonky a žlutými květy, které určitě nezůstanou bez povšimnutí.

Domácí chovatelé nabízejí milovníkům pokojových rostlin Abutilone Juliet až do výšky 55-60 cm a velké jednoduché květy různých odstínů. Rostlina je nenáročná a snadno snáší všechny vlastnosti domácí údržby. Další odrůda má podobné vlastnosti - abutilon Organza s květy bílých, zlatých, růžových a bohatých karmínových odstínů.

Abutilon White KingPokud si koupíte semena abutilon ve směsi, můžete vytvořit jedinečnou kompozici rostlin s různými barvami květin. V tomto případě vyžadují rostliny stejné odrůdy jednotný přístup k údržbě a péči a nad nádobou se objeví svěží vícebarevný klobouk zvonových květů.

Jedním z nejznámějších hybridních abutilonů je odrůda White King, která vytváří kompaktní keře vysoké ne více než 40 cm. Listy na těchto rostlinách jsou sametové, tmavě zelené nebo šedé, květy jsou zvonovité, zcela bílé, se žlutým pestíkem a stejnými jasnými tyčinkami.

Hybridní abutilone Pink Swirls s měkkými růžovými korunamiMilovníci dvojitých květin by měli věnovat pozornost hybridnímu abutilonu Pink Swirls s měkkými růžovými korunami a světle laločnatými listy.

Abutilone odrůdy Souvenir de BonnJe zajímavé, že mezi abutilony existují dekorativní listové odrůdy. Kvet odrůdy abutilonu Souvenir de Bonn zobrazený na fotografii ve srovnání s předchozími rostlinami lze nazvat obyčejným, ale jeho listy jasně přitahují pozornost. Poloviční keř vysoký asi půl metru, hustě pokrytý špičatými listy s pěti prsty. Listová čepel je tmavě zelená, s vyřezávanými žilkami a zářivě bílým okrajem podél okraje.

Exkurze do mateřské školy abutilon - video

Zahrada

Dům

Zařízení