Jak bezpečně a chutně nakládat hřib na zimu

solený hřib na zimu Pokud jde o nutriční hodnotu, osikové houby jsou jen o málo nižší než králové hub - bílé, mléčné houby a houby a solené houby na zimním stole jsou vítanou pochoutkou. Chcete-li to získat, musíte se naučit, jak nakládat osiky houby na zimu. Nejprve se ujistěte, že víme přesně, jak hřib vypadá.

Nepoužívejte houby, které se liší od popisu. Jíst neznámé houby může vést k těžké otravě.

Přečtěte si také článek: jak solit vepřové sádlo?

Jak odlišit hřib od ostatních hub

hřib

U mladých boletů vypadá čepice jako čepice pevně nasazená na noze, ve staré se narovnává a vypadá jako deštník. Klobouk je červené nebo červenooranžové barvy, hladký, mírně sametový. Stonka je vysoká, pokrytá šedavě šupinami, mírně vláknitá a uvnitř dutá. Maso houby je husté, bílé, bez hořkosti. Na přestávce se změní na modrou. Hřib se objevuje počátkem léta a roste až do konce září. Preferují listnaté a smíšené lesy, osiky.

Jak připravit houby na moření

houby sbírané v leseK solení hřibu berte pouze mladé vzorky, starší je lepší vařit nebo smažit.

Shromážděné houby se roztřídí, očistí od ulpěných nečistot, odřízne kořenová část a vyříznou shnilá a červivá místa. Poté jsou přeneseny do cedníku a důkladně opláchnuty pod tekoucí studenou vodou. Nechte vodu odtéct a položte ji na ručník, aby uschl. Zatímco houby suší, je čas začít připravovat pokrmy na solení.

Pro solení je lepší vzít si jeden druh hub, aniž byste se míchali s ostatními. Po sklizni nelze houby skladovat, musí být zpracovány ve stejný den.

třídíme houby na soleníNejlepším pokrmem pro nakládání hub je dubová vana, ale bude stačit jakákoli skleněná nebo smaltovaná nádoba - sklenice, vědra, hrnce. Před solením se nádobí důkladně umyje a zalije vroucí vodou. Nyní musíte připravit koření. Na deset kilogramů osikových hub potřebujeme:

  • bobkový list - 20 gramů,
  • hrubá sůl, ne jodizovaná - 500 gramů,
  • nové koření - 6-8 gramů.

Můžete také solit hřib hřib s česnekem, koprem, černým pepřem, s listy černý rybíz a dub.

Jak solit hřib

solení hub na zimuAbyste správně hřib na zimu solili, potřebujete vědět, jak budou uloženi.

Pokud jsou výrobky skladovány ve sklepě, při teplotě asi +5 stupňů se na jeden kilogram hub položí 50 gramů soli. Při skladování v bytě se rychlost solí zdvojnásobí.

Připravené houby se vaří 15 minut ve slané vodě, promyjí se studenou vodou a suší se.

boletus boletus ve sklenicích na zimuNa dně nádobí jsou houby a koření položeny ve vrstvách a střídají se. Do poslední vrstvy vložte koření, celý povrch zakryjte plátěným ubrouskem a nahoře položte kruh s útlakem. Houby by měly být neustále utlačovány. Pokud se solný roztok neobjeví během útlaku do dvou dnů, mělo by se zvýšit zatížení. Asi po měsíci je hřib připraven k jídlu.

solený hřib ze suduHouby se podávají na stole, smíchané s nakrájenou cibulí, čerstvou petrželkou, koprem. Můžete misku polít rostlinným olejem nebo dochutit zakysanou smetanou.

Jak vidíme, není těžké na zimu nakládat osikové houby, jejich sběr a čištění bude trvat mnohem déle. Výsledky ale jistě potěší vás i vaši domácnost lahodným a aromatickým pokrmem.

Video recept na nakládání hub na zimu

Zahrada

Dům

Zařízení