Pečlivě analyzujeme léčivé vlastnosti a kontraindikace konvalinky pro tělo

léčivé vlastnosti a kontraindikace konvalinky Po staletí se skuteční obdivovatelé flóry snažili najít spolehlivou „zbraň“ proti onemocněním, která lidem způsobují utrpení. Díky tomu byly objeveny léčivé vlastnosti a kontraindikace konvalinky pro naše zdraví. Koneckonců, když na půvabných květových květinách kvete sněhově bílé zvony, svět se zlepší. Vzduch je naplněn opojnou vůní a Země si obléká zelený a bílý závoj.

Jak biologové popisují tuto květnu května? Jaká „tajemství“ skrývá v oddenku, listoví a květenstvích? Na jaké nemoci se to bere? Jak je konvalinka používána lidmi v kosmetologii? Obraťme se na odborníky a zjistíme odpovědi na položené otázky.

Vynikající dárek jara

jarní květ Konvalinka

Vytrvalá květina patří do rodiny chřestu. Dorůstá do výšky asi 30 cm. Má vodorovný oddenek, ze kterého vycházejí 2–3 kopinaté listové desky. Jsou sytě zelené. Ze spodní části listu vyčnívá hustý stopka. louka konvalinekNa konci května je na něm vytvořen půvabný štětec, který se skládá z miniaturních zvonů bílé nebo narůžovělé barvy. Na jedné větvi je od 5 do 20 kusů.

konvalinkaPo odkvětu se na kultuře objevují sférické červenooranžové bobule. Uvnitř jsou kulatá semínka, která čekají, až se jejich „nejlepší hodina“ promění v nádhernou květinu. V přirozeném prostředí se konvalinky nacházejí v Evropě, Asii, Severní Americe a dokonce i na Sibiři. Rostlina si vybírá lesní trávníky, prostorné louky a mokré břehy poblíž přírodních nádrží.

Konvalinky jsou uvedeny v Červené knize a jsou chráněny zákonem.

„Viditelné je dočasné a neviditelné je věčné.“

jarní květ KonvalinkaNení žádným tajemstvím, že ať už jsou květiny jakékoli, časem vyschnou a přestanou existovat. Neviditelné složky, které se nacházejí v pupenech a listoví rostliny, však zůstávají v zemi navždy. Uvažujme o chemickém složení květen konvalinky poskytnuté odborníky.

Při zkoumání částí rostliny pod mikroskopem viděli řadu zajímavých sloučenin:

 • vitamín C;
 • kyselina citrónová a jablečná;
 • éterické oleje;
 • steroidní saponiny;
 • alkaloidy;
 • minerální sloučeniny (selen, zinek, nikl, kobalt);
 • kvercetin;
 • škrob;
 • glykosidy.

jemné užitečné květinyŠiroký „sortiment“ složek naznačuje, že léčivé vlastnosti a kontraindikace konvalinky spolu úzce souvisejí. Proto se tradičním léčitelům doporučuje, aby užívali léky vyrobené z květů opatrně. Pouze malé dávky pomáhají účinně bojovat proti onemocněním různých druhů.

Téměř všechny části kultury obsahují toxické látky. Proto je vhodné užívat odvar a tinktury pod přísným dohledem odborníka.

Léčivé vlastnosti a kontraindikace konvalinky používáme pro vlastní prospěch

Konvalinka

Na začátku 20. století vědci izolovali léčivý extrakt z květnové rostliny. Od té doby byl aktivně zahrnut do složení léků, které jsou předepsány pro tato onemocnění.:

 • srdeční selhání;
 • neuróza;
 • srdeční choroba;
 • hypertenze.

v lese kvetou konvalinkyLéčivé vlastnosti konvalinky ocenili i tradiční léčitelé. Na jaře pilně nakupují suroviny. Nejprve se sklidí listí (15 dní před kvetením) a opatrně se odřízne v kořenové zóně. Pak pokračujte k pupenům.

Jelikož je konvalinka uvedena v Červené knize, suroviny se sklízejí každé 3 roky.

Suší se tradičním způsobem. Pro léčebné účely se připravují odvarky a alkoholová tinktura. Podívejme se podrobněji na to, jak je konvalinka pro člověka užitečná a na jaké neduhy.

Podzemní kultura

oddenky konvalinkyLidé říkají, že ryba hnije z hlavy. Podobně rostlina vychází z kořenového systému.

Je to ona, kdo je zásobárnou alkaloidů a glykosidů, které se používají k léčbě:

 • svalové křeče;
 • oslabené krevní cévy;
 • srdeční poruchy.

Léčivé lektvary se připravují z dobře vysušených surovin. Suchý oddenek je nejprve důkladně rozdrcen. Poté zalijeme vroucí vodou. Trvejte na tom 30 minut. Přeceďte přes sítko na čaj. Bere se podle pokynů ošetřujícího lékaře.

Dávky jsou předepsány v závislosti na stupni onemocnění a reakci těla na složky, které podzemní část rostliny obsahuje.

Masitá zelená květina

konvalinka listyPodle výzkumu vědců obsahuje konvalinka řadu minerálních sloučenin. Pomáhají tělu bojovat s bakteriemi, které způsobují různá onemocnění.

Univerzální terapeutický „přípravek“ se připravuje z plechových desek:

Všechny komponenty jsou odebrány v množství asi 50 g. Každá z nich je pečlivě rozdrcena. Nalijte sklenici vroucí vody. Zakryjte pevným víkem a ručníkem. Vydržte 15 minut a poté filtrujte. Vezměte 15 ml 3krát denně.

Aromatický nápoj z pupenů

léčivé vlastnosti a kontraindikace konvalinkyPoužití květů konvalinky v lidovém léčitelství umožňuje účinně bojovat proti migréně. Odborníci doporučují rozdrtit pupeny na prášek. Vložte hmotu na plochý talíř a několik minut vdechujte léčivou vůni. Kromě toho se ze suchých surovin vyrábějí různé odvary a tinktury. Nápoj se používá k léčbě nachlazení, poruch nervového systému a poruch urogenitálního systému.

Zvažte recept na výrobu silné tinktury z květů konvalinky:

 • čerstvé pupeny se umístí do 0,5 l nádoby přibližně o třetinu;
 • surovina se nalije lékařským alkoholem;
 • uzavřete nádobu nylonovým víkem;
 • trvat na tmavém místě po dobu 14 dnů.

Kapalina se pravidelně protřepává. Po uplynutí stanoveného času přefiltrujte tinkturu přes plátno. Kapky konvalinky se užívají podle pokynů lékaře v závislosti na diagnóze.

Tinkturu konvalinek je vhodné zředit čistou vodou.

Pozor, jedovaté ovoce!

ovoce konvalinky je jedovatéMalé bobule, které se tvoří po odkvětu, obsahují glykosid konvallatoxin. Látka je považována za zvláště nebezpečnou pro tělo a může vést k poruše životně důležitých systémů. Jakmile je v buňce, jed narušuje jeho iontovou rovnováhu a způsobuje těžkou intoxikaci v těle.

otrava konvalinkyCo se stane, když budete jíst konvalinku syrovou nebo sušenou? Odborníci poznamenávají, že pouze 4–5 jasných „koulí“ voňavé rostliny může být smrtelných.

Prvními příznaky otravy jsou takové příznaky.:

 • ostrá bolest v břišní dutině;
 • nevolnost;
 • závrať;
 • žlutá pleť;
 • arytmie.

Pokud je to na obličeji, okamžitě zavolat sanitku nebo ošetřujícího lékaře. Aby se neztrácel drahocenný čas, vypláchne se žaludek. Pokud je to nutné, provádí se klystýr k čištění střev. Proto se konvalinka nepoužívá k přípravě léčivých lektvarů.

Konvalinka a kosmetologie

užitečné vlastnosti konvalinky v kosmetologiiSvěží vlasy a zdravá pleť jsou milovanými sny téměř všech mužů a žen. K dosažení tohoto cíle používají různé prostředky obsahující rostlinné extrakty. Obzvláště cenný je domácí odvar z konvalinky.

Vyrábí se podle tohoto schématu.:

 • suché listy květu (15 g) se nalijí vroucí vodou;
 • dusíme ve vodní lázni asi 20-25 minut;
 • filtrovat přes síto.

Výsledná kapalina se používá k otření pokožky obličeje a opláchnutí kadeří po umytí šamponem.Úžasné vlastnosti konvalinky a použití léčivého odvaru posilují vlasy, regulují úroveň mastnoty pokožky hlavy a odstraňují lupy.

Pro dosažení nejlepšího účinku je vhodné přidat několik kapek hotového esenciálního oleje z konvalinek do šamponu nebo výživného krému.

užívání alkoholové tinkturyTinktura z květenství alkoholu je skvělý prostředek v boji proti akné. Připravuje se jednoduše doma. Suché pupeny a listové desky se rozemelou na prášek. Nalijte vodku nebo alkohol. Nechte působit 15 dní, poté přefiltrujte přes tenkou látku. Používejte místo pleťové vody. Uchovávejte v chladničce.

Tinktura je skvělý lék na léčbu kloubů. Používá se jako vnější tření zanícených oblastí.

Upozornění pro použití

Konvalinka je pro děti kontraindikovánaNavzdory širokému používání konvalinky v medicíně existuje kategorie lidí, kteří se od rostliny potřebují držet dál.

To zahrnuje:

 • těhotná žena;
 • kojící matky;
 • děti do 18 let.

Kromě toho by se léky z rostliny neměly užívat na kardiosklerózu a chronické jaterní patologie. A také během exacerbace gastrointestinálních poruch. Jak víte, bohatá vůně konvalinky je pro alergiky škodlivá. Způsobuje otoky dýchacích cest. Často to vede k bolestem hlavy. Pro tyto lidi je lepší najít jiný způsob, jak léčit své nemoci, než dále zhoršovat jejich situaci.

Kytice z konvalinek by neměly být ponechány ve špatně větrané místnosti.

kytice konvalinekPodrobná studie o prospěšných vlastnostech a kontraindikacích konvalinky nás těší. Přes jedovatou povahu lze květiny použít k boji proti různým onemocněním. Lektvary se připravují jednoduše, pokud máte po ruce osvědčený recept. Před použitím je bezpodmínečně nutné poradit se s lékařem. Berme naše vzácné zdraví vážně.

Kouzelné léčivé vlastnosti a kontraindikace konvalinky - video

Zahrada

Dům

Zařízení