Olivovník doma - všechna tajemství úspěšné kultivace

Jak pěstovat olivovník doma a je to vůbec možné? Minulý rok jsem byl na návštěvě u staré kamarádky, která má samozřejmě větší plochu domu než já. Co je to jen izolovaná lodžie, kde přítel uspořádal zimní zahradu. A chloubou její velké a rozmanité sbírky je velká olivovník. Jakmile jsem ho uviděl, chtěl jsem pro sebe. A včera jsem dostal balíček od přítele - zakořeněnou stonku. Co s ním teď mám dělat a jak se o něj starat?

olivovník doma Tato rostlina vám přinese dvojí výhodu: vyzdobí interiér silnou zaoblenou korunou a potěší vás užitečným ovocem. Pěstování olivovníku doma je ještě jednodušší než pěstování olivovníku. Navíc je to častěji jediný způsob, jak si získat tuto univerzální kulturu. Olivy byly vždy teplomilné, takže v našich zeměpisných šířkách je nelze vysazovat všude, ale pouze v nejteplejších oblastech. Ale na druhou stranu, miniaturní olivovou plantáž si můžete vždy pořídit přímo ve svém domě, pokud je světlá a teplá. V tomto případě samozřejmě nemůžete počítat s bohatou sklizní, ale můžete shromáždit pár sklenic lahodných oliv.

Charakteristické rysy kultury

olivovník

Olivovník patří do rodiny oliv a je také známý jako evropský oliv. Za přirozených podmínek rostou olivy v horkém Středomoří. A stejně jako mnoho tropických plodin se také dobře daří jako vana. Navíc budou v interiérech ještě pohodlnější, zejména v zimě, protože mínus 5 ° C už pro strom skončí katastrofou.

V přírodě rostou olivovníky vysoké, ale jako pokojová kultura jejich výška nepřesahuje 2 m. A i když se rozhodnete vytvořit strom, olivy mohou také růst jako hustý šířící se keř. Ale dokonale snášejí účes a snadno se tvarují. Můžete dokonce vyrobit bonsai z olivovníku, zejména proto, že hustá vždyzelená koruna vypadá nádherně z mnoha malých úzkých listů.

Pokud je účelem pěstování získat úrodu, kupte si dvě sazenice, chlapce a dívku. Olivy jsou bisexuální a vyžadují křížové opylování.

Olivovník doma - co potřebujete k jeho pěstování

podmínky uchovávání olivovníkuAby se oliva v hrnci cítila pohodlně, musí být vybavena teplem a světlem. Jižní strana je nejvhodnějším místem, zejména pro mladé stromy. Dospělý exempláře lze umístit do východních oken.

Vnitřní teplota závisí na ročním období:

  • v teplém období se oliva cítí dobře při + 25 ° C, navíc můžete v létě vzít hrnec venku;
  • v zimě potřebuje strom chlad (ne vyšší než + 12 ° C), zejména pro kladení poupat.

Důležitá je také vlhkost vzduchu. Pokud je udržován v teple, měl by být zvýšen a v zimě - pouze pokud není možné udržet olivu v chladu.

Jak se starat o pokoj olivový

jak se starat o pokoj olivovýPéče o olivovníky není nijak zvlášť obtížná:

  1. Voda dvakrát týdně.
  2. Nastříkejte často.
  3. Na jaře krmte dvakrát měsíčně dusíkatým hnojivem.
  4. V létě přidejte jednou draslík-fosfor vrchní obvaz.
  5. Během jarního prořezávání vytvarujte pouzdro do požadovaného tvaru.
  6. Jednou za 2 roky přesaďte rostlinu do většího květináče, nejlépe do hliněného květináče, aby kořeny dýchaly.

Olivovník se množí řízky nebo semeny.Řezání je běžnější, protože vám umožní získat novou rostlinu v krátké době.

Jak pěstovat olivovník doma ze semene

Zahrada

Dům

Zařízení