Pěstování lípy na místě - vše, co zahradníci potřebují vědět

rostoucí lípa Pokud chcete, aby strom na vašem webu „počkal“ na vaše vnoučata s vámi, zasaďte lípu. Pěstování lípy je jednoduchá záležitost, která se skládá z několika výhod. Za prvé je to jedna z vytrvalých a multifunkčních rostlin. Lípa vypadá skvěle v jedné výsadbě, když její široká, rozprostírající se korunka poskytuje v létě požadovanou ochranu před sluncem. Z kompaktních odrůd můžete pomocí živého účesu vyrobit živé ploty a aleje, které jim dodají jakýkoli tvar. A co je nejdůležitější, během kvetení přitahuje božská vůně lipy včely... Pokud pod něj vložíte včelín, můžete si vzít více voňavého a léčivého medu.

Možná má lipa jen jednu nevýhodu - pod stromem je vždy spousta trosek. Jedná se o listy a vybledlé květenství a dokonce i větve, které se často lámou.

Ale „minus“ se snadno změní v užitečnou věc, pokud použijete vše pro hromadu kompostu. A samotnou půdu pod lipou lze přidat pod jiné rostliny: je sypká a výživná.

Určení místa přistání

Lípa je nenáročná kultura a může růst na jakékoli půdě. Ale pokud jí připravíte úrodnou půdu, strom vám za ni aktivně přispěje. Je žádoucí, aby byla půda lehká a úrodná, protože v těžké půdě se vývoj kořenového systému zpomaluje. Kromě toho se vlhkost z ní odpařuje po delší dobu a v případě dlouhodobých dešťů je možná stagnace. To zase může vést k onemocnění stromů. Nejlepším řešením je vytvořit dobrou drenážní vrstvu v sázecím otvoru. Během výsadby je vhodné do půdy přidat humus a trochu minerálního hnojiva, které dodají impuls pro růst. Superfosfát je vhodný - pro mladou sazenici bude stačit 30-50 g drogy.

Nezapomeňte, že lipa bude na slunci nádhernější. Pokud je však volná pouze polostínová oblast, je naprosto přijatelné ji tam také zasadit.

Pěstování lípy: hlavní body péče o stromy

Péče o lipu není obtížná a zatěžující. Mladé stromy je třeba pravidelně zalévat, aby se jim dařilo. S věkem bude mít dospělá a velká lípa dostatek deště. Kmen kmene by měl být udržován v pořádku pravidelným odstraňováním plevele a kypřením půdy. Pokud jde o účes, provádí se na jaře a hlavně pro hygienické účely. Všechny poškozené zlomené výhonky jsou odstraněny. Současně se také provádí tvarové prořezávání pro lipové odrůdy, které se k tomuto postupu hodí. Během sezóny, protože lípa roste dobře, musíte korunu ještě několikrát oříznout, abyste udrželi daný tvar. Může to být koule, kostka, pyramida.

Metody reprodukce

Lípa se množí několika způsoby:

  1. Semena. Hlavní obtížnost reprodukce semen spočívá v povinné a dlouhodobé stratifikaci. Klesající na zem semena nevyklíčí. Aby bylo možné pěstovat sazenice, musí být semena stratifikována po dobu 3 až 6 měsíců a musí být také v zemi. Nejjednodušší možností je vykopat půdu pod stromem nebo sbírat semena a zasít je na připravenou postel. Je lepší to udělat před zimou, aby ke stratifikaci došlo přirozeně.
  2. Růst. Objeví se pod stromem. Na jaře by měl být centrální kořen odříznut a oddělit výhonky od mateřského stromu. Celé léto bude strom růst na stejném místě, ale už se živí pouze svými vlastními kořeny.Lipa z porostu se přesadí na trvalé místo na podzim.
  3. Výstřižky. Čerstvě nakrájené řízky se zakoření přímo do země nebo do skleníku.
  4. Vrstvy. Pokud se porost neobjeví pod stromem, ale přímo na pařezu, který zbyl z pokácené lípy, přidává se po kapkách. Po 2 letech, kdy řízky získají kořenový systém, bude možné jej přesadit.

Jak vidíte, pěstování lípy nezpůsobí mnoho problémů. Výsledkem však bude, že na vašem webu vyroste nádherná medová rostlina po mnoho let.

Jak pěstovat lípu na zahradě - video

Zahrada

Dům

Zařízení