Pěstování tymiánu v zahradě: co trvalka miluje a čeho se vyvarovat

pěstování tymiánu v zahradě Rostliny půdopokryvné rostliny jsou již dlouho velmi oblíbené u zahradníků, zejména tymiánu. Pěstování tymiánu v zahradě je možné i pro začátečníky, protože je docela nenáročné. Vytrvalé keře vás nejen potěší svěžími plíživými závěsy a okouzlujícím kvetením. Díky své elegantní vůni slouží větvičky tymiánu jako skvělé koření pro mnoho pokrmů, zdůrazňující jejich chuť. V péči není rozmarný a jedním z nejdůležitějších bodů je správné místo přistání. Dobrým osvětlením rostlin získáte krásný okraj a slušný přísun koření.

Tymián je také známý jako tymián nebo bylina Bogorodskaya. Nesmí být zaměňována s pikantní - i když je to také koření, je to zcela samostatná kultura.

Výběr místa přistání

Aby váš tymián skutečně bujně rostl, potřebuje hodně světla. Je nutné zasadit keře na dobře osvětleném místě. V částečném stínu nebudou růst, ale spíše přežijí. Stonky se začnou natahovat a kvetení bude špatné nebo vůbec.

Rozmanité odrůdy tymiánu jsou obzvláště náročné na osvětlení.

V přírodě, jako divoká kultura, tymián roste na skalnatých svazích a v stepích. Proto není na půdu příliš vybíravý a může se zakořenit téměř všude. Výjimkou jsou bažiny - tam keře zmizí. Přebytek vlhkosti pro trvalku je destruktivní a snáze snáší její nedostatek. Není vhodný pro kulturu a příliš „tučnou“ půdu - v pískovci to bude mnohem pohodlnější.

Jak a kdy zasadit

Tymián se množí dělením keře, řízků nebo semen. Delenki se nejlépe vysazují na jaře a semena lze zasít před zimou. Řezy se provádějí v červenci pomocí mladých výhonků. Kořenový odřezek je v srpnu zasazen na trvalé místo.

Při výsadbě sazenic nemusíte do otvoru aplikovat žádná další hnojiva. Pokud je navíc půda příliš výživná, měla by být zředěna pískem. Nezapomeňte zasadit keř hojně zalévat.

Pěstování tymiánu v zahradě: pravidla pro péči o kořeněný keř

Péče o tymián zahradní je potěšením. Celá práce se skládá z několika bodů:

  1. Mulčovat půdu pod keřem pilinami nebo štěrkem.
  2. Voda pouze v suchém létě.
  3. Na konci jara krmte jednou minerálním komplexem.
  4. Na podzim nebo brzy na jaře zastřihněte keře a zkraťte výhonky o 1/3.

Většina zahradních druhů tymiánu zimuje dostatečně dobře pod sněhem. Pokud je v zimě obvykle málo sněhu, je vhodné zakrýt rostliny spadaným listím. Citronový tymián také potřebuje další přístřeší.

Kde sázet a jak se starat o tymián zahradní - video

Zahrada

Dům

Zařízení