Pěstování slézu v zahradě: tajemství bujného kvetení

rostoucí sléz Štíhlé vysoké stopky, hojně obsypané velkými jasnými květenstvími, dělají ze sléva královnu předzahrádky. Pěstování slézu není obtížné a vzrušující. Při pohledu na malé sazenice je těžké uvěřit, že z nich vyrostou 2metrové keře. Ale to je krása této úžasné květiny. Po dvě sezóny začíná hrdě stoupat nad sousední rostliny a slavnostně protřepává stonek včas s větrem. A aby sléz svázal spoustu pupenů, musíte si pro něj vybrat správné místo a občas nahlédnout do záhonu.

Sléz je dvouletá rostlina, známá také jako Stockrose. V prvním roce života rostou keře získané ze semen hustou listnatou růžicí. A stopka se objeví až příští léto.

Kde a jak zasadit sléz

Terry plněné květenství stonku růže opravdu připomíná široce otevřené pupeny zahradní růže... Obě plodiny vyžadují dobře osvětlenou oblast, ale sléz také preferuje mírně suchou půdu.

Nejjednodušší způsob, jak zasadit sléz do zahrady, je zasít semena. To lze provést dvěma způsoby:

  1. V dubnu zasejte semena přímo do květinového záhonu do předem připravených drážek nebo otvorů. Když sazenice vyrostou, mohou být příliš silné výsadby naředěny a přesazeny. Možný je také podzimní výsev, ale brzy vznikající sazenice bude třeba chránit před mrazem.
  2. Nejprve pěstujte sazenice, po zasetí koncem února - začátkem března. V květnu jej bude možné vysadit na otevřeném terénu.

Metoda semenáčků poskytuje jednu velmi významnou výhodu. Bienále bude mít první zkušební kvetení v této sezóně. Je pravda, že nejčastěji jeden keř dává jeden stopku as malým počtem pupenů. Ale můžete vidět, co můžete od závodu očekávat v budoucnu.

Rostoucí sléz: jak se starat o rostlinu

Navzdory skutečnosti, že je burza považována za dvouletou plodinu, s náležitou péčí potěší kvetení po dobu dalších 3-4 let. To vyžaduje:

  1. V horkém létě pravidelně zalévejte keře (alespoň 1krát týdně) a kypřte půdu.
  2. Plevel plevelů, zejména mezi mladými sazenicemi, aby je neutopily.
  3. Nainstalujte podpěry a přivázat vysoké stonky, jinak by je mohl zlomit vítr.
  4. Během období květu několikrát krmte květiny minerálním komplexem. Na úrodné půdě si sléz poradí i bez dalšího hnojení.
  5. Po skončení kvetení odřízněte stopky.
  6. Na konci podzimu zakryjte rozety listy.

Sléz se úžasně rozmnožuje samovolným setím. Když jsou zralá, semena padají na zem nebo je unáší vítr. Hibernují v půdě a na jaře dobře klíčí. Pro řízené pěstování slézu lze semena sklízet a zasít na požadované místo. Sléz se také množí dělením keře, ale existuje jedna výhrada: je lepší rozdělit mladé rozety. Příliš velký starý keř nemusí tento postup přežít a delenki se neusadí a dlouho bude bolet.

Jak pěstovat sléz - video

Zahrada

Dům

Zařízení