Pokojová rostlina feijoa v našich apartmánech dobře vychází

pokojová rostlina feijoa Subtropický keř (strom) z rodiny Myrtovů se vyznačuje svým zvláštním dekorativním efektem nejen ve volné přírodě, ale také ve vnitřním interiéru. Pokojová rostlina feijoa má luxusní květ, který kombinuje mnoho tyčinek a lístků podobných skořápce. Exotická rostlina navíc za příznivých podmínek přináší plody miniaturního ovoce s příchutí kiwi, jahod a ananasu. Bobule této kultury jsou velmi užitečné, protože obsahují vysoké procento jódu, křemíku a vitamínu C. Pěstování feijoa doma proto bude významným přínosem pro zdraví rodiny i pro interiér domu. feijoa kvete

Před zahájením agrotechnických prací stojí za to znát některé vlastnosti keře. Tyto informace vám pomohou pochopit, co přesně tento úžasný zástupce klanu Akka potřebuje.

Domácí rostlina feijoa původem z Brazílie

pokojová rostlina feijoaV subtropických zeměpisných šířkách Jižní Ameriky se divoká rostlina nachází ve formě keře i stromu. Koruna exotů se obvykle docela šíří. V některých případech dosahuje výšky 4-6 m. Kořenový systém, i když je kompaktní, je neobvykle hustý a rozvětvený. Ve větší míře se oddenek nachází v horních vrstvách půdního krytu. Kultivované vzorky jsou keře podobné stromům, které se často formují do kmenů, s hustou šířící se korunou.pokojová rostlina feijoa

Charakteristické rysy domácí rostliny feijoa jsou:

 • tenké výhonky s hrubou světle hnědou kůrou;
 • kožovité oválné listy s lesklým leskem a stříbřitou pubertou na zadní straně talíře;
 • velkolepé květiny: vínové vysoké tyčinky (50-80 ks) a okvětní lístky světle růžového odstínu zabalené dovnitř.jemné květy feijoa

Pěstitelé květin oceňují tropickou kulturu pro její dekorativní efekt, zejména pro její mimořádné kvetení.

Květy se často formují do květenství štítné žlázy. Nadějné období začíná v červnu (konec května) a trvá 20–30 dní. Opelovací hmyz je nicméně nezbytný pro tvorbu vaječníků. ovoce feijoaKdyž plody dozrávají, stávají se tmavě zelenou barvou s malými nádory na povrchu a mírným namodralým květem. Bobule dosahují délky 20–70 mm a v průřezu 15–50 mm. Obvykle váží od 30 do 50 g. Uvnitř mají oválné podlouhlé plody speciální komory, které obsahují rosolovitou dužinu se semeny. Chuť ovoce je zcela specifická. Mnoho lidí si připomíná kombinaci ananasu a jahod s lehkou příchutí kiwi.zralé ovoce

Aby akka přinesla ovoce v bytě, doporučuje se zvolit samoopylující odrůdy: krymské brzy, Pervenets a Nikitsky (voňavé).

Z konzumovaných bobulí získáváme rostlinný materiál

sazenice feijoaOdpověď na otázku, jak pěstovat feijoa doma, je zvážit hlavní metody reprodukce kultury. Nejjednodušší a nejdostupnější pro mnoho lidí je seed. Hlavním rysem této techniky je však použití pouze čerstvého osiva. Jinak nebudou žádné výhonky.

Technologie chovu tedy zahrnuje několik fází:

 • semena se odstraní lžící ze zralého, ale nikoli přezrálého ovoce;
 • poté dezinfikovat ve slabém roztoku manganistanu draselného (15-30 minut);
 • zasláno na tmavé místo k sušení (3-5 dní);
 • připravte podklad smícháním listnaté půdy a rašeliny (každá 2 hodiny) a hrubého písku (1 hodina);
 • semena jsou zaseta na povrch půdní směsi, mírně drcena zeminou;
 • navlhčete stříkací lahví;
 • kryt se sklem / filmem;
 • zaslány do dobře osvětlené a teplé místnosti (+ 23 ... + 25 ° C).

Nejlepší čas na výsadbu je únor nebo březen. V některých případech se akce koná v květnu až červnu.

Jak půda vysychá, je výsadba napojena. Kontejner je denně otevřen pro ventilaci (až 15 minut). Jakmile se objeví první výhonky, přístřešek je odstraněn.

Sazenice se potápí ve fázi 3-4 pravých listů a vysazují se do samostatných nádob s úrodnější půdou:

 • trávník (3 nebo 6 dílů);
 • opadavý humus (2-4 hodiny);
 • shnilý hnůj (0,5-1 hodiny);
 • hrubý písek (0,5-1 hodiny).

Připravený podklad je dezinfikován speciálním roztokem nebo pomocí vysokých teplot (v peci). Na dno hrnce musí být položena drenážní vrstva pomocí keramzitu nebo oblázků.dospělý stromek feijoa Díky takové transplantaci se kořenový systém vyvíjí mnohem rychleji. Výsledkem je, že sazenice rychle rostou. K tvorbě plodů na těchto vzorcích však dochází pouze 5-6 let po výsadbě. Nyní je čas zjistit, jak feijoa roste doma. Základní agrotechnická pravidla pro pěstování exotických rostlin pomohou zajistit keři vhodné mikroklima a dosáhnout v této věci vynikajících výsledků.

Vytvořte skutečné tropy pro exotickou rostlinu

Pokojová rostlina Feijoa přináší ovoceS ohledem na přirozené prostředí kultury a její charakteristické rysy lze vyvodit závěr, že akka potřebuje slunce, teplo, vlhkost a prostor. Není těžké vytvořit podobnou atmosféru pro tropického „hosta“ v ruském bytě. Musíte pochopit, jak se v každém případě starat o feijoa.

Umístění

umístění feijoaJasné osvětlení je nejpříznivější volbou pro exotiku, protože kožovité listy zřídka trpí vystavením přímému slunečnímu světlu. Co se týče zimního období, často se květináčům doporučuje instalovat fytolampy ve výšce 25 cm od koruny. Mnoho pěstitelů umisťuje plodiny na východní nebo jihovýchodní stranu bytu. Tyto podmínky pro uchování feijoa mohou být co nejblíže přirozeným.

U mladých výhonků je stále zapotřebí rozptýlenější osvětlení.

Teplota a vlhkost

dodržování teplotních podmínekSubtropické zeměpisné šířky Brazílie mají velmi teplé a vlhké podnebí. To však neznamená, že takové prostředí je pro pokojovou rostlinu nezbytné. Nejlepší možností v létě pro Akku bude teplota v rozmezí + 20 ... + 25 ° C. Keř tak získá speciální exotický dekorativní efekt. V létě se feijoa v květináči vytahuje na balkon nebo na ulici, čímž se květináč umístí mimo průvan. V zimě je teplotní režim udržován na +12 ... + 15˚С.

feijoa kvete domaVysoká vlhkost (asi 80%) je hlavní složkou úspěchu pěstování exotických rostlin. K tomu je každý den keř zcela vystříkán z oddenku na vrchol teplou vodou. Zařízení zvláště potřebuje takové postupy v extrémním horku nebo během topné sezóny.

Během suchých období vyžadují keře pravidelné teplé sprchy. Během akce je kořenový systém pokryt fólií.

Zalévání a krmení

zalévání feijoaAčkoli feijoa preferuje vysokou vlhkost, je nutná extrémní péče ohledně zalévání. Chcete-li získat bohaté kvetení a plodnost, udržujte stabilní úroveň vlhkosti půdy. Současně není povoleno vysychání půdního substrátu ani jeho podmáčení. V tomto ohledu se zalévání provádí pouze tehdy, když vrchní vrstva země vyschne. Voda, která se hromadí v pánvi, musí být vypuštěna, aby se zabránilo hnilobě kořenů.

Když půda vyschne, domácí rostlina feijoa vrhá své listy. Kromě toho to vede k částečné smrti výhonků.

hnojivo pro feijoa

Vnitřní kultura reaguje pozitivně na komplexní hnojiva, minerální i organická. Na jaře potřebuje Akka potaš a sloučeniny dusíku a v létě - v draslíku a fosforu.

Směsi živin se přidávají pouze během:

 • aktivní růst;
 • kvetoucí;
 • plodit.

Pro získání bohaté sklizně jsou minerální přípravky nahrazeny organickými látkami nebo biologickými hnojivy. Frekvence krmení nepřesahuje 2krát za měsíc.

Prořezávání

hnojivo pro feijoaVysoká dekorativní feijoa není možná bez pravidelné tvorby koruny. Ve stadiu mladé rostliny je centrální stonek zkrácen o ¼ nebo 1/3 výšky. Poté, jak roste, přitiskněte boční výhonky. Někteří vytvářejí z keře stonek nebo strom s přísnou korunou. Chcete-li to provést, odřízněte veškerý růst kořenů. Všechny řezy byly ošetřeny fungicidem.

DŮLEŽITÉ! Kořenové výhonky negativně ovlivňují plodnost exotických rostlin. V tomto ohledu jsou odstraněny kořenové přísavky.

Boj proti škůdcům a chorobám

falešná stupnicePři dodržení všech pravidel výsadby a péče tropická kultura prakticky nezhorší. Nesprávné (nadměrné) zalévání však zvyšuje pravděpodobnost vzniku plísní šedé. V tomto případě jsou postižené oblasti vyříznuty, zachyceny zdravé části a ošetřeny fungicidem nebo kapalinou Bordeaux. Poté je stanoven optimální zavlažovací systém.

falešná stupniceZvýrazněním hlavních chorob a škůdců feijoa stojí za zmínku roztoč a falešný štít. Pro potírání tohoto hmyzu používají zahradníci Keltanův roztok (2 g / l). Postřik je plánován na večerní hodiny, aby se na listí neobjevily popáleniny. Účinnost prokázal také roztok Karbofos (5-6 g / l), který se používá k nakládání aku. Postup se provádí 2-3 s intervalem 5-7 dnů. Kromě toho je pro rostlinu organizována teplá sprcha, protože hmyz nemůže tolerovat vlhké prostředí. Díky této péči exotický keř potěší svého majitele bohatým kvetením a plodem.

Domácí rostlina feijoa ve vaší zahradě - video

Zahrada

Dům

Zařízení