Proč pepř shodí listy a jak pomoci rostlině

proč pepř shodí listy Při pěstování takové vrtošivé a náročné zeleninové plodiny, jako je paprika, se zahradníci potýkají s mnoha problémy, jedním z nich je listí. Důvody, proč se paprika zbavuje listů, se mohou lišit - od porušení kultivačních technik nebo nesprávné péče po poškození chorobami a škůdci. Chcete-li obnovit plný růst a plodnost pepře, musíte odstranit příčinu opadávání listů.

Proč pepř vrhá listy - hlavní důvody

ovocná sladká paprika

Padající listí pepře představuje vážné nebezpečí pro zeleninové plodiny, protože právě skrz listy dostává rostlina kyslík a všechny potřebné živiny. Vypouštění listů vede ke zpomalení růstu pepře a v budoucnu k jeho smrti.

Proč listy papriky zežloutnou a spadnou:

 • agrotechnické chyby - nesprávné zalévání, nedostatek nebo přebytek hnojiv;
 • vliv prostředí - teplota nebo vlhkost, osvětlení;
 • poškození hmyzími škůdci;
 • nemoci.

proč pepř shodí listyDůvody, proč papriky vrhají své listy, mohou ovlivnit jak mladé sazenice, tak dospělé rostliny. Proto musíte sledovat stav kultury a okamžitě přijmout opatření, když listy zblednou, zažloutnou nebo odpadnou.

Agrotechnické chyby

agrotechnické chybyJedním z nejčastějších důvodů, proč papriky vrhají listy, jsou chyby zahradníka při pěstování této plodiny. Nesprávné zalévání je pro rostlinu velmi škodlivé - přebytek vlhkosti a její nedostatek vede ke ztrátě listů a zakrnění.

Stagnace vlhkosti v půdě nadměrným zaléváním narušuje normální výměnu vzduchu, kořenový systém nedostává dostatek kyslíku a začíná hnít. To vede k výskytu hnědohnědých skvrn na stoncích a listech a také k jejich abscesu. Tento problém je nejčastější u mladých sazenic.

Častým důvodem, proč spodní listy pepře odpadávají, je nedostatečné zalévání. V tomto případě listy vyschnou, rostlina může zbavit vaječníky a pupeny. K zvlhčení paprik také nepoužívejte studenou tekoucí vodu. Způsobuje podchlazení kořenů a způsobuje jejich hnilobu.nedostatek dusíku

Důvodem zažloutnutí a pádu listů pepře může být nedostatek minerálů:

 • dusík - listy pepře zežloutnou, objeví se na nich bílé pruhy;
 • fosfor - listová deska zežloutne, ale žíly na ní zůstanou zelené;
 • železo - horní listy nejčastěji trpí nedostatkem tohoto prvku;
 • draslík - listy začnou na okrajích žloutnout, stočit se a deformovat.

Při pěstování papriky je třeba dbát na to, aby rostlina nerostla ve stísněných podmínkách. U příliš zahuštěných výsadeb se kořeny sazenic zamotávají, chybí jim kyslík, živiny a vlhkost. V takových případech se „pokusí“ listů co nejrychleji zbavit.

Vliv vnějších faktorů

vliv vnějších faktorůPokud listy sazenic pepře zblednou, může to znamenat nedostatečné osvětlení. Paprika patří ke světlomilným a teplomilným plodinám, které jsou velmi „bolestivé“, aby snášely prudké výkyvy teploty vzduchu, průvan a srážky.

Co dělat, pokud sazenice pepře zbavují listů - musíte rostlině poskytnout optimální teplotní režim během + 24-26 ° С během dne a + 17-20 ° С v noci.Když teplota vzduchu klesne pod minimální značku, růst pepře se zpomalí a listy začnou žloutnout a drobit se.porušení teplotního režimu

Je velmi důležité zvolit správné místo pro pěstování pepře.:

 1. Pro výsadbu mladých sazenic je vhodné zvolit oblast, která je rovnoměrně osvětlena po celý den.
 2. Pepř patří k plodinám milujícím světlo, které potřebují den světla po dobu nejméně 12 hodin. V tomto případě musí být světlo nutně rozptýlené, přímé sluneční světlo může způsobit vážné popálení křehkých listů.
 3. Hliněné, těžké a kyselé půdy nejsou vhodné pro pěstování papriky. Takové půdy neposkytují úplnou výměnu vzduchu a vody, což vede k rozpadu a smrti kořenového systému.

Nejlepší volbou pro pepř je prodyšná, lehká a výživná půda s neutrální reakcí.

Poškození škůdci

prázdnýJedním z důvodů, proč listy pepře padají na parapet, v otevřené nebo uzavřené zemi, je poškození škůdci. Živí se kořenovým systémem nebo rostlinnými šťávami, což zhoršuje jeho růst a vývoj.

Hlavní škůdci papriky:

 1. Spider roztoči - Tento hmyz lze identifikovat podle pavučiny pokrývající listy a stonky plodiny. Listové desky jsou šedé, vybledlé a pokryté černými tečkami.
 2. Mušky - nejčastěji se vyskytují ve skleníkových paprikách. Hmyz žije na spodní straně listů a živí se svými šťávami. Výsledkem je, že listové desky zežloutnou, pokryjí se lepkavou tekutinou a spadnou.
 3. Mšice - listové desky postižené mšicemi se lepí a mají lesklý povrch. Většina škůdců se nachází na vnitřní straně listů.

Stejně častým problémem při pěstování sladké papriky je porážka třásněnek nebo medvědů. Larvy a dospělí třásněnci se živí rostlinnými šťávami, medvědi se živí kořeny. Výsledkem je, že pepř začne rychle vadnout, jeho listy suché, žluté a padající.

Nemoci pepře

pepřová nemocPepř je rostlinná plodina, která je náchylná k mnoha chorobám. Způsobují nejen masivní opad listů, ale také vedou ke smrti rostliny.

Běžné nemoci:

 1. Černá skvrna je bakteriální infekce, která se rychle vyvíjí při absenci ventilace a vysoké vlhkosti. Na listech se objevují zaoblené hnědavě hnědé skvrny, které postupně zožltnou a odpadnou.
 2. Verticillium wilt je houbové onemocnění, které postihuje mladé rostliny před kvetením. Internody se začínají deformovat, rostlina zaostává ve vývoji, listy se zmenšují a začínají se rozpadat.Vertikilární vadnutí
 3. Pozdní plíseň - hlavním příznakem tohoto onemocnění je hniloba kořenového límce a stonku v základní oblasti. Pepř s pozdní plísní vybledne zeleně, v pokročilých stádiích jsou stonky a listy pokryty hnědohnědými skvrnami.pozdní plíseň listů

Papriky mohou být také ovlivněny jinými chorobami - padlí, bakteriální rakovinou. Je velmi důležité pravidelně kontrolovat rostlinu, provádět preventivní ošetření před chorobami a hmyzími škůdci.

Co dělat, když listí padá

jak pomoci rostlinámPadající listí je běžným problémem jak mladých sazenic, tak dospělých rostlin. Nejprve musíte zjistit důvod pádu listů a poté přijmout opatření k záchraně pepře.

Co dělat, když listy pepře spadnou:

 1. V případě nedostatečné nebo nadměrné vlhkosti je nutné upravit režim zavlažování - u sazenic je nutné denní zavlažování v malých dávkách (150 ml) teplé vody. Dospělé keře by měly být napojeny vodou při pokojové teplotě, brzy ráno nebo večer.dodržování režimu zavlažování
 2. Nedostatek dusíku vyžaduje zavedení hnojiv obsahujících tuto složku - například Azogran-B.
 3. V případě poškození hmyzími škůdci se provádí ošetření insekticidními přípravky - z roztočů Apollo, Kleschevit nebo Aktellik, z mšic Keltan nebo Karbofos.
 4. S pozdní plísní je rostlina léčitelná. Všechny postižené keře musí být vykopány a spáleny.
 5. V případě nedostatečné výživy lze sazenice ošetřit roztokem jakéhokoli stimulátoru růstu - Zircon, Epin-Extra, humát sodný.

dodržování režimu zavlažováníŽloutnutí a opadávání listů papriky je alarmujícím signálem naznačujícím narušení zemědělské technologie jejího pěstování, chybu v péči nebo nemoci. Porážka rostliny hmyzími škůdci je také doprovázena vadnutím listů a zastavením růstu. Je velmi důležité včas odstranit všechny chyby v péči o pepř - to zajistí jeho rychlý růst a vysoký výnos.

Proč pepř zbavuje své listy ihned po pick - videu

Zahrada

Dům

Zařízení