Jak pěstovat kešu doma - hlavní jemnosti péče o tropickou rostlinu

jak pěstovat kešu doma Kešu ořech je exotický ořech, který je vysoce ceněn pro svou vynikající chuť, bohaté biochemické složení a řadu prospěšných vlastností. Mnoho zahradníků se zajímá o to, jak pěstovat kešu doma a co je potřeba, aby si mohli exotickou rostlinu pěstovat sami.

Co jsou kešu

brazilské ořechy

Kešu ořechy, akazhu nebo brazilské ořechy jsou plody tropického stromu Anacardium, „zástupce“ rodiny Sumakhov. Strom vysoký až 13-16 m má velkou, šířící se korunu, s podlouhlými listy bez zubů.

kešu stromZvenčí listové desky dlouhé až 15-20 cm připomínají listy vlašský ořech... Během období květu je pokryta malými zeleno-červenými květy se špičatými okvětními lístky, shromážděnými v latě ve tvaru květenství. Strom může kvést až 3krát ročně.

loupání kešuMnoho zahradníků se zajímá zejména o to, jak kešu ořechy vypadají ve skořápce, protože plody stromu acaju mají velmi neobvyklý tvar. Navenek připomínají boxerské rukavice a představují konec přerostlé nádoby načervenalého nebo žlutého odstínu. Kešu ořechy jsou považovány za jediný ořech, který roste venku, ne uvnitř ovoce.

Existuje několik důležitých pravidel pro vybírání kešu.:

 1. Tato matice má jedovatou skořápku a měla by být sbírána pouze v ochranných rukavicích.
 2. Poté jsou ořechy podrobeny tepelnému ošetření, které ničí toxické látky.
 3. Vrchní skořápka je odstraněna, zůstane pouze šťavnatá a jedlá buničina. Proto jsou kešu již v prodeji v loupané podobě.

zralé kešu ořechyPlody jsou velké asi jako střední hruška a rostou na tlustých, masitých stoncích. Jsou jedlé, mají příjemnou nasládlou chuť.

Kešu jsou nevhodné k přepravě - obsahují zvýšenou koncentraci taninů, které způsobují znehodnocení ovoce po dobu 24 hodin po sklizni.

To je třeba vzít v úvahu před pěstováním kešu doma.

Kde rostou kešu ořechy

rostoucí kešuMilovníky exotických ovocných plodin často zajímá, kde v Rusku rostou kešu.

Za přirozených podmínek roste na územích strom akazhu:

 • Brazílie;
 • Indie;
 • Vietnam;
 • Thajsko;
 • Indonésie;
 • Nigérie;
 • Írán;
 • Jihovýchodní a západní Afrika;
 • Jihovýchodní Asie.

Jedinou postsovětskou zemí, kde se strom akazhu nachází v přírodních podmínkách, je Ázerbajdžán. V Rusku se kešu pěstují výhradně ve sklenících a doma.

Jak pěstovat kešu doma - základní požadavky

jak pěstovat kešu domaNež budete pěstovat kešu doma, musíte si uvědomit, že se jedná o strom z tropických zeměpisných šířek. Proto se bude „cítit“ pohodlně pouze při maximální rekreaci tropického podnebí, což je velmi obtížné jak v bytě, tak ve skleníku.

sazenice kešuKešu je rostlina milující světlo a teplo, takže se nejlépe pěstuje ve středních a jižních oblastech Ruska. Exotický strom musí poskytovat vysokou vlhkost - k tomu můžete použít speciální zvlhčovače nebo si je vyrobit sami. Umístěte nádobu na kešu do misky s vodou a vyfoukněte na ni vzduch z malého ventilátoru nebo použijte akvarijní kompresor.

Osvětlení má důležitý vliv na to, jak roste kešu ořech.Rostlina je nejlépe umístěna na parapetu na jižní straně bytu tak, aby byla pod rozptýleným slunečním světlem. Fytolampy se používají pro doplňkové osvětlení nebo zářivky... Během větrání musí být para matice skryta před průvanem a chladem.

Příprava semen

příprava kešu ořechů na výsadbuSemena kešu můžete koupit ve specializovaných zahradnických obchodech nebo online. Předpokládá se, že nejsilnější a nejzdravější semena pocházejí z Brazílie a Indie. Nejslabší jsou z Číny.

Příprava osiva:

 • namočte semena do čisté vody a nechte 48 hodin;
 • změňte vodu, ve které jsou semena namočena ráno a večer;
 • při výměně vody používejte gumové rukavice, protože kešu šťáva může popálit pokožku.

Ty ořechy, které vyplují na povrch kapaliny, nejsou životaschopné, jsou vyřazeny, protože uvnitř ovoce nejsou žádná embrya.

Příprava půdy

výživná půda pro kešuBrazilské ořechy jsou velmi náročné na kvalitu a složení půdy. Nejlepší je použít volnou půdu s neutrální reakcí - například hotový substrát pro citrusové plody, palmy nebo rašelinovou půdní směs pro tropické rostliny.

Substrát kešu můžete použít sami z následujících ingrediencí:

 • piliny;
 • rašelina;
 • říční křemenný písek nebo perlit.

Do brazilské ořechové směsi nepřidávejte organické přísady ani běžnou zahradní zeminu.

Volba kapacity

nádoba na pěstování kešuKešu oříšek má velký a rozvětvený kořenový systém, proto je třeba k jeho pěstování zvolit velké květináče nebo nádoby. Každé semeno se umístí do samostatné nádoby o objemu nejméně 2 litry. Semena lze nejprve zasadit do malých plastových kelímků a po vyklíčení je možné mladé klíčky zasadit do samostatných nádob.

Schéma přistání krok za krokem

kešu ovocePřed výsadbou by měla být kešu semena namočena v čisté, zahřáté vodě po dobu 48 hodin.

Poté můžete začít přistávat:

 1. Naplňte dno nádoby drenážní vrstvou - rozbitou cihlou, oblázkem nebo keramzitem s vrstvou 2-3 cm.
 2. Na drenážní vrstvu položte živné médium (zakoupené nebo připravené) a ponechejte asi 3 cm po okraj nádoby.
 3. Umístěte brazilskou matici svisle tak, aby její připojovací bod směřoval dolů do zásuvky. Posypte semeno tenkou vrstvou substrátu.
 4. Do podnosu vložte nádobu s para ořechy a hojně ji zalijte teplou usazenou vodou.
 5. Nádobu zakryjte plastovou fólií a umístěte ji na teplé místo. Nezapomeňte pravidelně navlhčit půdu v ​​květináči rozprašovací lahví.

kešu výhonkyAsi po 18-23 dnech se objeví první výhonky kešu. Jakmile klíčky klíčí, odstraňte plastový obal a nádobu přemístěte na přímé sluneční světlo.

Další péče o kešu ořechy

péče o sazenicePěstování kešu ořechů v otevřené půdě je nemožné, protože rostlina odumírá i při teplotě vzduchu + 4 ° C. Proto jsou klíčky transplantovány spolu s hrudkou půdy na lůžka ve skleníku nebo ve skleníku. Brazilské ořechy lze pěstovat také ve vaně nebo v bytě, ale takové podmínky negativně ovlivňují velikost stromu a jeho výnos.

Základní pravidla pro péči o kešu ořechy:

 1. Brazilské ořechy vyžadují pravidelné, ale ne časté zalévání - asi dvakrát týdně. Po každém zavlažování musí být půda kolem stromu uvolněna.
 2. Každých 10-14 dní musíte kešu ořechy hnojit pomocí komplexních minerálních hnojiv.
 3. Exotický strom potřebuje pravidelné prořezávání, protože má mnoho postranních výhonků a koruna roste chaoticky.

Kešu ořech je velmi krásná, zdravá, ale extrémně jemná rostlina. Znalost, jak pěstovat kešu doma, může dosáhnout dobrého výsledku.Tento tropický strom vyžaduje zvýšenou pozornost a péči zahradníka a vysokého výnosu lze dosáhnout pouze při přísném dodržování agrotechnických nuancí a jemností pěstování a péče o tropickou plodinu.

Jak se v Kambodži pěstují kešu - video

Zahrada

Dům

Zařízení